فاقدین شناسنامه سهمی در بازسازی خانه های سیل زده ندارند/90 خانوار روستای آبیل همچنان در چادر

26 ارديبهشت 1398 ساعت 10:56

با سیل اخیر در منطقه سیستان ، بسیاری از خانه ها در هشت روستا به زیر آب رفت که در این بین افراد بسیاری بی خانمان و اکنون در چادر زندگی می کنند.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ یکی از عمده مشکلات برخی از خانواده های سیستانی ، عدم اخذ شناسنامه در گذشته و ایجاد مشکلات برای آنها در حال حاضر شده است.
با ورود افغان ها به مرزهای شمال استان سیستان و بلوچستان ، بسیاری از خانواده های ایرانی که فاقد شناسنامه بودند ، هم به طوری افغان معرفی شدند و اخذ شناسنامه برای این خانواده های سیستانی دشوار تر از قبل شده است.
روش آزمایش های دی ان ای هم در بسیاری از مواقع هویت ایرانی این خانواده ها را تعیین نمی کند و به اجبار باید کشور و خانه خود را در ایران ترک و به کشور همسایه مهاجرت کنند.
گرچه امروزه این خانواده ها در مناطق مختلفی از سیستان زندگی می کنند اما با این حال در گذشته برخی از این افراد به دلیل عدم هویت ایرانی به کشور افغانستان مهاجرت داده شده اند.
با این حال بسیاری از افغان ها نیز در ایران دارای شناسنامه هستند، این افراد قبل از الکترونیکی شدن اسناد و مدارک شناسنامه های افراد فوت شده را به قیمت بالایی خریداری کرده اند و اکنون هویت ایرانی را یدک می کشند.
این افراد به گونه ای به هویت ایرانی خود تاکید دارند که حتی به واسطه این هوشیاری آنها در چند سال قبل اکنون یارانه و حتی خدمات بیمه رایگان هم نصیب آنها شده است.
با سیل اخیر در منطقه سیستان ، بسیاری از خانه ها در هشت روستا به زیر آب رفت که در این بین افراد بسیاری بی خانمان و اکنون در چادر زندگی می کنند.

دولت به عنوان کارگزار مردم ایران ، به جهت بازسازی خانه های آسیب دیده اقدام کرده است اما در بین این افراد، خانواده هایی وجود دارند که از هویت ایرانی بی بهره اند.
نظر یونس بارانی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: روستای آبیل یکی از روستاهایی است که هشتاد تا ۹۰ خانوار خانه های خود را از دست داده اند و به صورت کامل تخریب شده است.
وی افزود: خانواده هایی که در سیلاب خانه های خود را از دست داده اند و فاقد شناسنامه نیز هستند باید هویت ایرانی آنها از طریق قانونی در بانک تایید شود.
با این حال گفته می شود این افراد چشم انتظار گروه های خیریه هستند تا دوباره طعم زندگی در خانه را بچشند، چرا که دولت برای خانواده های فاقد شناسنامه برنامه ای ندارد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 66901

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcb89b0.rhb0gpiuur.html

اوشیدا
  http://oshida.ir