عامل انتشار مطالب كذب در فضای سایبر دستگیر شد

30 بهمن 1397 ساعت 11:47

سیستان وبلوچستان – سرپرست فرماندهی انتظامی شهرستان زابل از شناسایی و دستگیری عامل نشر اکاذيب در فضای سایبر خبر داد.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ سرهنگ "احمد ثمره حسینی" درگفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس گفت: با دریافت مرجوعه قضائی از سوی نماینده یکی از دستگاه های خدمات رسان شهر زابل مبنی بر انتشار مطالب کذب و خلاف واقع توسط فردی ناشناس در یکی از کانال های شبکه اجتماعی تلگرام موضوع در دستور کار تیمی از کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.
سرپرست فرماندهی انتظامی شهرستان زابل افزود: در بررسی های به عمل مشخص شد فردی ناشناس تحت عنوان مطالبه گری مطالب کذب و غیرواقعی را علیه این نهاد خدمات رسان در یک گروه تلگرام با ۴۰۰۰ هزار عضو منتشر و باعث جو بدبینی شهروندان نسبت به خدمات ارائه شده این نهاد شده است.
وی افزود: کارشناسان پلیس فتا با بررسی های تخصصی بر روی سرنخ های دیجیتالی گرداننده این کانل تلگرامی را شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی در شهر زابل دستگیر کردند.
سرهنگ ثمره حسینی بیان داشت: متهم پس از مواجهه با مدارک و مستندات موجود لب به اعتراف گشود و به بزه انتسابی اعتراف و انگیزه خود را از انتشار مطالب كذب و خلاف واقع، ناکار آمد نشان دادن خدمات این نهاد دولتی بیان کرد.
وی با اشاره به معرفی متهم به دادسرا خاطر نشان کرد: مرتکبين اين قبيل جرايم در فضاي مجازي به تصور اينکه هويت واقعي آنان در پشت نقاب مجازي پنهان خواهد ماند دست به چنين اعمال غير اخلاقي زده و با آبروي شهروندان و ادارات درشبکه های اجتماعی بازي مي کنند ،غافل از اينکه کارآگاهان پليس فتا با بهره جستن از توان فني و مهندسي و جمع آوري آثار ديجيتالي بر جا مانده در فضاي مجازی ، پرده از هويت بزهکاران سايبري برداشته و آنها را شناسايي و تحويل مرجع قضايي مي نمايند.
سرپرست فرماندهی انتظامی شهرستان زابل با بيان اينکه متاسفانه عده‌اي به انگيزه تسويه حساب شخصي و انتقام جويي از ديگران، اکاذيبي را برخلاف حقيقت در فضای مجازی انتشار مي دهند ، گفت: مطابق ماده ۱۸ از فصل پنجم ، هتک حيثيت و نشر اکاذيب ، قانون جرائم رايانه‌اي ، انتشار اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي در فضاي مجازي جرم تلقي و مرتکبين اين قبيل از جرايم ، به حبس از نود و يک روز تا دو سال يا جزاي نقدي از ۵ ميليون ريال تا ۴۰ ميليون ريال يا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.


انتهای پیام/


کد مطلب: 66317

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdccm1qe.2bqes8laa2.html

اوشیدا
  http://oshida.ir