آغاز ماراتن نفس گیر برق و آب در سیستان و بلوچستان/مردم در انتظار کاهش تعرفه ها

22 ارديبهشت 1398 ساعت 8:25

اکثرا در روستاهای سیستان مردم از کولر های آبی استفاده می کنند اما ، افت فشار آب و مصرف بالای آن در فصل گرما باعث شده است تا مردم بیشتر برق را جایگزین آب کنند.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با آغاز فصل گرما و همچنین ماه مبارک رمضان مصرف برق در شمال سیستان و بلوچستان بر اثر استفاده از کولر های برقی و آبی افزایش داشته است که این موضوع همچنین باعث افزایش قیمت قبوض برق و آب نیز شده است.
گرچه اکثرا در روستاهای سیستان مردم از کولر های آبی استفاده می کنند اما ، افت فشار آب و مصرف بالای آن در فصل گرما باعث شده است تا مردم بیشتر برق را جایگزین آب کنند.
با این وجود به گفته برخی از شهروندان قبوض برق هزینه های سنگینی را بر دوش خانواده های سیستانی گذاشته است ، هرچند که این منطقه از گرمای بیش از اندازه برخوردار است و باید شاهد کاهش تعرفه های برق باشد اما تا این لحظه این چنین اتفاقی رخ نداده است.
با استفاده بیش از اندازه از کولر های گازی در شهرهای مختلف سیستان ، برق نیز سرنوشت شبیه به آب دارد و هر از چند گاهی ضعیف تر از آن چیزی می شود که در مدار جریان دارد.

با این حال در منطقه سیستان نیز که اکثر خانواده ها از درآمد اندک و یا به طور کل بیکار هستند تعرفه های قبوض برق در سیستان همانند کلان شهرهایی همچون تهران محاسبه می شود که این موضوع باعث به وجود آمدن نارضایتی در بین شهروندان سیستانی شده است.
در سال ۹۶ بود که با اعمال تعرفه جدید مبلغ تخفیف به مشتریان بیشتر شد و تغییر محسوسی در مبلغ قبض برق مردم رخ داد.
بر اساس این تعرفه نوع گرمسیر (۱) برای شهرهای چابهار، کنارک، نگور و دشت یاری با دوره زمانی ۹ ماهه (اول فروردین تا پایان آذر) و شهرهای ایرانشهر، دلگان، بزمان و سیستان (زابل، زهک، نیمروز، هامون و هیرمند) با دوره زمانی ۶ ماهه (اول فروردین تا پایان شهریور) تعیین شد.
پس از این تصمیم که ۶ تا ۹ ماه طول بیشتر طول نکشید مجددا تعرفه های برق به حالت عادی بازگشت و مردم سیستان نیز همچنان در نبود کار و اقتصاد ضعیف مجبور به پرداخت آنها شدند.
غلامرضا گنجی فرماندار ویژه زابل در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: مردم سیستان بیش از دودهه است که با شرایط سخت و طاقت فرسا ناشی از خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند و باید دستگاه های خدمات رسان و اجرایی شرایط این مردم نجیب و شریف را مد نظر قرار دهند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به گرمای هوا و اهمیت صرفه جویی در مصرف برق خاطر نشان کرد : مدیریت برق شهرستان زابل تلاش کند با فرهنگ سازی و تشویق مردم به صرفه جویی و نیز اتخاذ تدابیر عملی لازم در پیک مصرف ، از قطع برق شهرستان جلوگیری بعمل آید.

فرماندار شهرستان زابل داشتن برنامه را برای توسعه شبکه برق و رفع مشکلات این بخش حائز اهمیت دانست و افزود : با تدبیر و برنامه ریزی مدون و عزم جهادی باید رفع مشکلات ، اصلاح و توسعه شبکه برق شهرستان زابل در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 66867

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdccm4qe.2bqee8laa2.html

اوشیدا
  http://oshida.ir