سالانه 400 میلیون متر مکعب آب از چاهنیمه ها تبخیر می شود/محیط زیست همچنان در خواب

22 آذر 1397 ساعت 9:19

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از چاهنیمه ها تبخیر می شود که هنوز نتوانسته ایم در این خصوص چاره اندیشی کنیم.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، تنها منبع آب آشامیدنی مردم سیستان و حتی زاهدان چاهنیمه ها هستند، چاهنیمه ها گودال های طبیعی و عمیقی اند که به صورت طبیعی به وجود آمدند و حق آبه اصلی مردم سیستان را از رود هیرمند در خود ذخیره می کنند.
وجود چهار چاهنیمه در شهرستان زهک ، وجود آب شرب مردم سیستان را در سال های گذشته تامین می کرده است اما با خشک شدت بخش زیادی از این آب ها نگرانی ها برای از بین رفتن این منبع آب عظیم بیش از پیش احساس می شود.
آب چاهنیمه ها به شدت در حال کم شدن است،و هنوز مسئولین در این خصوص سکوت اختیار کرده اند، اما مسئله این است آیا چاهنیمه ها هم به سرنوشت تالاب هامون دچار می شوند.
حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از چاهنیمه ها تبخیر می شود که هنوز نتوانسته ایم در این خصوص چاره اندیشی کنیم.
وی گفت: دعوای دو شهرستان زابل و زاهدان که بر سر آب ارسالی از چاهنیمه ها گاهی اوقات سر می گیرد، تنها ۲۷ میلیون متر مکعب آب در سال برای این شهرستان ارسال می شود.
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: در سال های اخیر افغان ها مدیریت بیشتری بر آب پیدا کرده اند و متاسفانه، ظلم مصنوعی برای مردم سیستان به وجود اورده اند.
دهمرده خاطرنشان کرد: در گذشته مردم با وجود آب دریاچه هامون نیازی به هیچ گونه اشتغالی نداشته اند و با رودخانه می توانستند، از پس مشکلات و معیشت خود برآیند.
وی گفت: در سال زراعی گذشته آب وردی از افغانستان منفی ۹۸ بوده است و تنها دو درصد آب به سیستان وارد شده که تداوم این موضوع می تواند زندگی هزاران سیستانی را تحت تاثیر قرار بدهد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 65525

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdccppqe.2bqpi8laa2.html

اوشیدا
  http://oshida.ir