آب چاهنیمه ها نصف شد/فاجعه بحران مدیریتی در شمال استان

16 دی 1397 ساعت 9:15

روز گذشته استاندار سیستان و بلوچستان از کم شدن ۵۰ درصدی آب چاهنیمه های خبر داد و بحران آب را مسئله ای جدی عنوان کرد.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ تنها منبع آب شرب مردم شمال استان سیستان و بلوچستان، در حالی این روزها در حال کم شدن است که طی سه سال گذشته هیچ جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است.
از سال ۱۳۹۵ تا کنون حق آبه تالاب بین المللی هامون که مستقیم به چاهنیمه ها ورود پیدا می کند، از سوی افغانستان ارسال نشده است تا پس از بحران خشک شدن تالاب هامون اکنون بحران آب شرب در سیستان جدی شود.
چاهنیمه ها گودال های طبیعی در شهرستان زهک هستند که آب شرب مردم شمال استان در آنها ذخیره شده است و به صورت یک دریاچه آب شیرین کوچک در این شهرستان خودنمایی می کنند، این گودال ها که چهار چاهنیمه منطقه سیستان را تشکیل می دهند اکنون با بحران کم آبی مواجه هستند.
مصرف آب از این منبع عظیم آب شرب در سیستان و جایگزین شدن آب در فصول مختلف باعث شده بود تا آب شیرین از زابل به زاهدان ارسال شود، به طور کل می توان گفت که آب شرب دو شهرستان بزرگ استان سیستان و بلوچستان ازچاهنیمه ها تامین می شود.


این در حالی است که روز گذشته استاندار سیستان و بلوچستان از کم شدن ۵۰ درصدی آب چاهنیمه های خبر داد و بحران آب را مسئله ای جدی عنوان کرده است.
چند روز گذشته مردم سیستان برای کم شدن آب چاهنیمه ها و خشک شدن احتمالی آنها تجمعی نمادین برگزار کردند، مردم سیستان معتقد هستند با خشک شدن این منبع آب شرب، زابل غیر قابل سکونت خواهد شد و به زودی سیستان خالی از سکنه می شود.
پیشتر دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفته بود در سال ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از چاهنیمه ها تبخیر می شود.
وی افزود: این درح حالی است که سالانه تنها ۲۷ میلیون آب به زاهدان ارسال می شود.
با این حال نصف شدن آب چاهنمیه ها زنگ خطر جدی را برای مردم زابل به صدا درآورده است ، زنگ خطری که جدا از بحران زیست محیطی از بحران مدیریتی در سیستان آغاز شده است.


انتهای پیام/


کد مطلب: 65814

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcdoj09.yt0kf6a22y.html

اوشیدا
  http://oshida.ir