گزارشی از محروم ماندن کودکان سیستانی از یک شهر بازی،

نبود شهر بازی در فضای شهری زابل معضلی به قدمت تاریخ سیستان

15 شهريور 1394 ساعت 12:13

نبود شهر بازی مناسب با انواع و اقسام وسایل بازی ویژه کودکان و نوجوان از یکسو و نبود وسایل بازی استاندارد در سطح شهر، از جمله مسائلی است که برای رفع آن باید چاره جویی شود.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: امروزه با توجه به زندگی شهرنشینی و همچنین کاهش تحرک در بین خانواده ها لازم است که کودک بخشی از اوقات خود را در فضای آزاد و پر از نشاط و شادابی طی کند و بودن وسایل و امکانات تفریحی در واقع جزئی جدایی ناپذیر از زندگی شهری شده است.
شهر زابل پر جمعیت ترین شهر سیستان با جمعیتی بیش از 137 هزار نفر فاقد شهر بازی می باشد.
نبود شهر بازی مناسب با انواع و اقسام وسایل بازی ویژه کودکان و نوجوان از یکسو و نبود وسایل بازی استاندارد در سطح شهر، از جمله مسائلی است که برای رفع آن باید چاره جویی شود.

در شهر زابل سه پارک وجود دارد که هر دو این پارک ها در شان این شهرستان نیست و در نیر پارک استانداردی که بتواند هم پذیرای کودکان خود شهر و هم میزبان مسافران باشد وجود ندارد.،اما متاسفانه از سه فضای پارک در این شهرستان ،پارک غدیر که مجهز به دستگاههای بازی بیشتری بود و فضای مناسبی برای استفاده شهروندان و کودکان ایجا کرده بود به دلیل قراردادی فی مابین شهرداری زابل و آقای ک.ک به بخش خصوصی در سال 88-89 واگذار گردید که این اقدام سبب شد بسیاری از جامعه هدف این شهر از نعمت پارک و فضای سبز محروم شوند.

شاید این قرارداد جهت درآمد زایی شهرداری بسته شده است اما با گذشت چند سال این قرارداد توجیه غیرمنطقی نبوده است که هم اکنون تعدادی از اعضای شورای شهر و حتی مردم درخواست استفاده از این فضای ملی را دارند.

اکنون بیشتر زمین های خاکی که عنوان بوستان را دارند، از برخی وسایل ابتدایی نظیر تاب، سرسره، چرخه فلک و وسایل ورزش بزرگسالان تشکیل شده که بیشتر این وسایل با روحیه و شرایط سنی کودکان و نوجوانان همخوانی ندارد و کاملا فرسوده و از بین رفته هستند.
ساخت شهر بازی کودکان در شهر زابل از آروزها و دغدغه خانواده های این شهر است.
البته نبود مکان مناسب برای بازی کودکان نه تنها باعث محرومیت کودکان، بلکه عامل ایجاد نارضایتی در بین مسافر و گردشگران شده است که هر سال برای گذراندن تعطیلات و یا حین عبور از شهر ساعاتی را در زابل می گذرانند.

با شناخت این نیازهای اجتماعی از سوی شهروندان در هر شهری، پارک ها و بوستان ها برای اینکه میزبان خوبی برای شهروندان باشند و بتوانند خدمات خوب و شایسته ای به آن ها ارئه کنند علاوه بر داشتن فضای سبز مناسب و زیبا که نقش مهمی در زیبا سازی هر شهر دارد و باعث ایجاد روحیه نشاط و شادی در جامعه می شود به امکانات دیگری همچون وسائل بازی مناسب و استاندارد برای کودکان، ایمن سازی فضای بازی کودکان، وسایل ورزشی برای جوانان و بزرگسالان، سرویس های بهداشتی مناسب و در خور، آبخوری های بهداشتی، آب سرد کن، نمازخانه، محل های مناسب برای نشستن خانواده ها و .... نیازمند هستند.

والدین یکی از کودکان که در پارک یعقوب لیث نظاره گر بازی کودکش بود،گفت: هر روز که تلویزیون تبلیغ پارکهای شادی و بازی کودکان را نشان می دهد، فرزندم بهانه می گیرد در حالی که امکانات مناسب تفریح کودکان در بوستانهای منطقه فراهم نشده است.

این بانوی سیستانی گفت: استاندارد سازی وسایل بازی کودک مقوله مهمی است که در سیستان و شهرستان زابل نادیده گرفته شده است.
یک فرهنگی سیستانی گفت: پارک غدیر زابل فضای مناسبی را برای کودکان و نوجوانان طی سالهای قبل بوجود آورده بود در حالیکه امروز کودکان از نعمت این پارک در شهر محروم شدند.

وی افزود: بارها فرزند کوچکم از من خواسته که او را به این مکان ببرم ولی من با توجه به اینکه پارک غدیر شرایط مناسبی ندارد سرباز زدم و نتوانستم دلیل قانع کننده ای برای فرزندم بیارم.

این پدر فرهنگی گفت: امیدواریم شهرداری و شورای شهر در جهت فعالسازی و راه اندازی پارک غدیر اقدام اساسی انجام دهند تا فرزندان این دیار از نعمت مکان بازی و شادابی محروم نمانند تا بتوانند از دوران کودکی خود خاطرات خوبی به یادگار داشته باشند.


انتهای پیام/


کد مطلب: 39444

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcdoo0s.yt0no6a22y.html

اوشیدا
  http://oshida.ir