در آستانه روز ملی جمعیت؛

عدم امکان تامین هزینه های اولیه زندگی، ناامیدی و نگرانی نسبت به آینده از مهمترین دلایل کاهش جمعیت در سیستان

29 ارديبهشت 1397 ساعت 8:54

تغییر سبک زندگی اسلامی، عدم امکان تامین هزینه های اولیه زندگی و نا امیدی و نگرانی شدید نسبت به آینده از مهمترین دلایل کاهش جمعیت منطقه سیستان است.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ جمعیت هر کشور مهم ترین سرمایه آن کشور به شمار می‌روند به طوری که نرخ جمعیت هر کشور یکی از شروط امنیت آن کشور به شمار می‌روند.

کشورهای با نرخ رشد کند و یا جمعیت غالب کهنسال با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد به طوری که نیروی کار در آن با ضعف فراوان مواجه و بحران های بسیاری آن کشور را تهدید می کند.

با کند شدن نرخ جمعیت و کاهش زادوولد، پیرشدن جمعیت تهدید بزرگی برای آینده کشور به شمار می‌رود که در این راستا در سال های اخیر مقام معظم رهبری تاکید فراوان بر افزایش جمعیت داشته اند.

مشکلات باید به صورت ریشه ای حل شود

امام جمعه شهر علی اکبر گفت: در هر جامعه ای رشد جمعیت از مهمترین مولفه های اقتدار و پیشرفت کشور است و کاهش جمعیت خطرات جبران ناپذیری در حوزه های امنیت، سیاست و اقتصاد جوامع دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی اشرفیان در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا؛ ابراز کرد: معظم رهبری سالها پیش با تبلیغ سیاست های کلی افزایش جمعیت فرمودند که در خصوص تاخیر در ازدواج شغل، مسکن و دیگر مسائل جوانان باید مشکلات را ریشه ای حل کرد و موضوع افزایش جمعیت را هم مد نظر داشت و بعد از حل ریشه ای نیاز های اساسی نسل جوان باید توقع افزایش نسل و فرزند را داشت.

وی افزود: روز ملی جمعیت فرصتی است که سیاست جمعیتی کشور به ویژه جوان ترین استان کشورسیستان و بلوچستان را بررسی کرد، آیا دولت ها توانسته اند تصمیمات مدون جمعیتی نظام و سیاست های کلی افزایش جمعیت که از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شده را درست اجرا کنند یا اینکه هنوز رسانه های ما و مراکز بهداشتی درمانی ما بر خلاف آن عمل می کنند؟


امام جمعه شهر علی اکبر خاطرنشان کرد: سبک زندگی اسلامی، عدم امکان تامین هزینه های اولیه زندگی و ناامیدی و نگرانی شدید نسبت به آینده از مهمترین دلایل کاهش جمعیت منطقه سیستان است.

امام جمعه شهر علی اکبر اظهار کرد: امروز علاوه بر کاهش جمعیت، مهاجرت بی رویه و خالی کردن منطقه خطر بسیار بزرگی است که اگر تدبیری اندیشیده نشود هزینه های جبران ناپذیری بر کشور تحمیل می کند اما بعضی مسئولین ما در خواب هستند می بینند بعضی مناطق خالی از سکنه شده، می بینند روز به روز آمار متکدی ها و گور خوابی وآسیب های اجتماعی افزایش پیدا می کند، می شنوند آهنگ مهاجرت مردم را و سوء استفاده برخی فرصت طلبان از این شرایط را اما نهایت هنر آنها در یک سخنرانی خلاصه می شود اما در زندگی مردم هیچ تغییری مشاهده نمی شود.

حجت الاسلام اشرفیان عنوان کرد: هر مسئولی دیگری را متهم می کند و از خود سلب تکلیف می کند اما نتیجه چه می شود؟ مردم سوال می کنند نتیجه این هیاهوها و سخنرانی ها چه شد؟ به جای ابراز همدردی باید هر کدام یک گوشه کار را بر عهده گرفته شاید مهمترین مشکل این باشد که سند چشم اندازی برای استان ترسیم نشده تا ادارات و مسئولین ما بر اساس آن نقشه راه عمل کنند نه سلیقه ای.

وی اذعان کرد: خواسته ما از استاندار عزیز و فهیم که با روی کار آمدن ایشان همه مردم چشم انتظار تغییر نگاه مدیریتی در شمال استان هستند این است که به اتفاق نخبگان و اندیشمندان منطقه چشم اندازی در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، گردشگری، فرهنگی برای تثبیت و ماندگاری جمعیت مردم و رشد پیشرفت سیستان تعیین کنند تا مردم بدانند قرار است در پنج سال آینده چه اتفاقی بیفتد و سهم هر مسئول اداره ای به چه میزان است.

حجت السلام اشرفیان اضافه کرد: باید از سپاه سلمان استان تشکر کنیم که با همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان همایش علمی تحقیقی راهکار های پیشرفت و توسعه پایدار سیستان را برگزار کردند که یک اقدام بسیار سازنده و ضروری بود و امید واریم این طرح ها و ایده ها هر چه زودتر به مرحله ی اجرایی و عملی برسد.

انتهای پیام


کد مطلب: 64040

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcdzz09.yt0oo6a22y.html

اوشیدا
  http://oshida.ir