یک بام و دو هوای مسئولان در جمع آوری معتادین متجاهر

18 فروردين 1399 ساعت 8:42

وزارت بهداشت که تا یک ماه پیش مخالف جمع‌آوری معتادین متجاهر بود، حالا سیاست‌ خود را تغییر داده است.


از اوایل اسفند که اولین مورد ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شد، بلافاصله نگرانی ها برای جلوگیری از انتقال این ویروس هم اوج گرفت.

مسئولیت وزارت بهداشت و رسانه ها به منظور کاهش سرعت انتقال این ویروس، افراد و مشاغلی را که بیشتر در معرض آسیب بودند معرفی کردند.

پزشکان، پاکبانان و معتادین از جمله افراد آسیب پذیر بودند. در این بین نگرانی از ابتلای معتادین و انتقال آن به دیگران بیش از سایر گروه ها نگران کننده بود. زیرا که پزشکان و پاکبانان به دلیل شرایطی که دارند، موارد ایمنی را رعایت می کنند و در صورت ابتلا از تماس با دیگران خودداری می کنند. اما معتادین متجاهر نه برای جلوگیری از ابتلای خود به این بیماری مراقبت دارند، و نه در صورت ابتلا از تماس با دیگران خودداری می کنند.

معتادین متجاهر افراد پرخطری هستند که به شکل علنی به مصرف مواد مخدر اقدام می کنند و تمایلی به حضور در گرمخانه ندارند و همچنین از حضور در فضای بسته اکراه دارند و رفتار آنها رفتار مجرمانه محسوب می شود.

شهرداری تهران که مسئول جمع آوری معتادین و کارتن خواب ها از سطح شهر به منظور حفظ جان آنها است، در این شرایط هم به کار خود ادامه داد و هر چند روز یک بار گزارشی از عدم ابتلای افراد حاضر در گرمخانه ها به کرونا ارائه داد.

اما از سوی دیگر معاونت درمان وزارت بهداشت، با این استدلال که متمرکز نمودن معتادین متجاهر در یک نقطه، در صورت ابتلای یکی از آنها، سبب شیوع گسترده تر این بیماری می شود، به طور همزمان، دستور توقف جمع آوری معتادین متجاهر را صادر کرد.

تحت هیچ شرایطی گرمخانه ها را تعطیل نخواهیم کرد

پنجم فروردین 99 سید مالک حسینی سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: تمام سازمان ها، شهرداری تهران را تنها گذاشتند و هیچ پشتیبانی لجستیکی و نیرویی از شهرداری تهران‌ در بحث نگهداری مددجدیان (معتادین متجاهر) انجام‌نشده است.

او با تاکید بر اینکه ما تحت هیچ شرایطی گرمخانه ها را تعطیل نخواهیم کرد، گفت: اگر ما به بی پناهان خدمات ندهیم هیچ گونه خدماتی به آنها ارایه نمی شود و نکته دیگر این است که به دلیل فقر موجود در بین مدد جویان‌ این دسته از افراد امکان تهیه اقلام بهداشتی مورد نیاز جهت‌ مقابله با ویروس کرونا را ندارند و  می تواند خطر وسیعی را برای شهر ایجاد کنند.

حسینی ادامه داد: ما ظرفیت های جدیدی را مانند مراکز بهاران برای پذیرش ایجاد کردیم اما ما تنها می توانیم‌ این اقدام را برای افرادی انجام دهیم که داوطلب حضور در این‌ مراکز باشند و هیچ خطری نیز نداشته باشند.

 


او افزود: متاسفانه با تصمیم اتخاذ شده مبنی برپذیرش نکردن معتادان در مراکز ماده ۱۶ و ترخیص زودتر از موعد آنها خیلی از پاتوق های معتادین مانند میدان شوش و دره فرحزاد که با تلاش نیروی انتظامی پاکسازی شده بود دوباره در حال تبدیل شدن به پاتوق های حرفه ای معتادان است و این اقدام در حالی است که ما در مدیریت شهری تمام تلاش خود را کردیم تا مراکز خود را دایر نگه داریم.

او خاطرنشان کرد: از همه دستگاه ها می خواهیم‌ برای جمع آوری معتادان متجاهر ورود کنند تا زحمات کشیده شده تا به امروز با تصمیم‌ نا به جا از بین نرود.

حالا در شرایطی که هنوز شهرداری و وزارت بهداشت بر سر جمع کردن یا جمع نکردن معتادین متجاهر به توافق نرسیده اند، استانداری تهران هم، همان موضع شهرداری تهران را گرفته و خواستار جمع آوری معتادین متجاهر است.

پلیس اقدام به جمع آوری معتادین متجاهر کند

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران با تاکید بر ضرورت پذیرش معتادین متجاهر در گرمخانه ها و مراکز نگهداری گفت: هر جا که معتاد متجاهر باشد، نیروی انتظامی باید نسبت به جمع آوری آنها اقدام کند.

استاندار تهران تصریح کرد: این تصمیم گیری با تصمیم کمیته درمان مقابله با مواد مخدر که مسئولیت آن به عهده معاونت درمان وزارت بهداشت است و یک ماه قبل مصوبه ای داشتند که پذیرش جدید نداشته باشیم، مغایرت دارد و این موضوع در کمیته درمان مصوب می شود.

او افزود: پیشنهاد ستاد مبارزه با کرونای استان تهران و وزارت کشور این است که پذیرش معتادین متجاهر در مراکز درمانی را داشته باشیم.

محسنی بندپی خاطرنشان کرد: کمیته مقابله با مواد مخدر هم اعلام کرده چون آسیب زایی این افراد بالاست، لذا باید از سطح خیابان ها جمع آوری شوند.

او افزود: شهرداری هم مکلف شده درچند روز آتی  2 هزار نفر ظرفیت پذیرش ایجاد کند، و کسانی هم که پذیرش می شوند، حتما باید پروتکل های بهداشتی داشته باشند.

استاندار تهران اظهار کرد: افرادی که از سطح خیابان ها جمع آوری می شوند، پیش از انتقال به مراکز نگهداری ابتدا آزمایش کرونا می دهند و اگر نتیجه آزمایش منفی بود، به سوله ها منتقل می شوند.

رهاسازی و تجمیع معتادین متجاهر عامل برقراری زنجیره کرونا

رهاسازی معتادین متجاهر در سطح خیابان ها و تجمعات ده ها نفری آنها در نقاط مختلف شهر، رفتاری پر خطر است که در صورت ابتلای هر یک از آنها به کرونا، سایر افراد مرتبط با آنها هم به این بیماری مبتلا خواهند شد. بویژه اینکه سیستم ایمنی افراد دارای اعتیاد ضعیف است، و با قرار گرفتن در معرض کوچکترین آلودگی مبتلا به این بیماری می شوند.

حال استانداری، شهرداری را مکلف به افزایش 2 هزار نفری ظرفیت پذیرش معتادین کرده است. به این معنا که قرار است اجتماع 2 هزار نفری از معتادین شکل بگیرد و  با توجه به اینکه قدرت ایمنی معتادین ضعیف تر از افراد عادی است، حتی در صورت ابتلای یک نفر از آنها به کرونا، این ویروس به سرعت، بقیه این اجتماع 2 هزار نفری را هم فرا خواهد گرفت و از آنجایی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است، بعید نیست که شاهد یک مرگ دسته جمعی 2 هزار نفری باشیم.

وضعیت معتادین در شرایط کرونایی، چالشی ایجاد کرده که  نه اجازه می دهد مسئولین نسبت به حضور آزادانه آنها در سطح خیابان ها بی تفاوت باشند و نه اقدام به متمرکز نمودن آنها در یک محدوده خاص کنند.

اگرچه مسئولین متوجه انتخاب اول خود در مورد خودداری از جمع آوری معتادین شده اند، اما به نظر می رسد، انتخاب دوم آنها مبنی بر متمرکز نمودن جمعیت 2 هزار نفری معتادین در یک محل هم پاسخ صحیح این مسئله نیست و مسئولین به منظور رسیدن به پاسخ صحیح باید گزینه سومی بیابند که موجب قطع زنجیره کرونا شود.

آماده اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر هستیم

سردار محمد مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: قبل از آغاز نوروز، مقرر شد تا جمع آوری معتادان متجاهر را متوقف کنیم و این اقدام نیز انجام شد.

سردار زاهدیان در پاسخ به این سوال که آیا تعطیلی مراکز ترک اعتیاد با نظر پلیس انجام شد یا خیر؟ گفت: خیر، قبل از عید نامه‌ای به وزارت بهداشت ، ستاد مبارزه با موادمخدر و نهاد ریاست جمهوری ارسال کردیم که در این نامه خواستار عدم تعطیلی کمپ‌های ترک اعتیاد شدیم، زیرا  از نظر پلیس مراکز ترک اعتیاد نباید تعطیل می‌شد.

او افزود: شعار ما در زمان شیوع بیماری کوید ۱۹ این است که در خانه هایمان بمانیم تا زنجیره انتقال آن قطع شود، حال بهترین مکان برای نگهداری از معتادان متجاهر همین مراکز ترک اعتیاد است و خیابان محل مناسبی برای حضور این افراد نیست.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با بیان اینکه ظرفیت‌های دیگر برای نگهداری معتادان متجاهر فراهم است، تصریح کرد: هر زمان که به ما اعلام کنند، آمادگی اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر هستیم.

وی افزود: قرار است امروز جلسه‌ای در این خصوص در کمیته درمان برگزار شود و نتیجه آن جلسه تکلیف نهایی در این خصوص را مشخص خواهد کرد.

فرصت سوزی و مرگ و میر، حاصل یک بام و دو هوای مسئولین

در شرایطی که اغلب دستگاه های مسئول در مورد معتادین متجاهر خواستار جمع آوری آنها هستند و تنها نهاد مخالف وزارت بهداشت بوده، حالا کم کم وزارت بهداشت هم تغییر لحن داده و خواستار جمع آوری معتادین متجاهر در راستای قطع زنجیره کرونا شده است.

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت گفته است، به دلیل اینکه ممکن است، معتادین تجمعاتی داشته باشند، که باعث انتشار ویروس کرونا شود، تاکید داریم که در نقاط مشخص نگهداری شوند و پیگیر این کار هم هستیم.

اگر چه از مواضع امروز مسئولین بوی یکپارچگی در تصمیم گیری می آید، اما از این نکته هم نمی توان چشم پوشید که عدم یکپارچگی در تصمیم گیری برای معتادین متجاهر در یک ماه گذشته چقدر فرصت سوزی کرده است و رهاسازی معتادین در سطح شهر تا چقدر باعث تداوم زنجیره انتقال کرونا شده است.

اگر از همان ابتدا با نگاه کارشناسانه تری به موضوع نگریسته شده بود، و خیلی زودتر اقدام به جمع آوری این افراد می شد، شاید امروز  آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا کمتر از آمار فعلی بود.

متاسفانه یک بام و دو هوای مسئولان در مدیریت بحران، سال هاست که پدیده «بحران مدیریت» را شکل داده و هر بار هم شهروندان در نوک آسیب های این بحران مدیریت هستند.

گزارش از علی کاظمی

انتهای پیام/


کد مطلب: 69596

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcepn8p.jh8ooi9bbj.html

اوشیدا
  http://oshida.ir