خاطرات آزاده بلوچ از دوران اسارت در اردوگاه 14 / شکنجه، ناهار و شام ما بود

26 مرداد 1398 ساعت 8:55

آزاده و رزمنده دفاع مقدس گفت: سربازان رژیم بعث از شکنجه برای اهرم فشار به رزمندگان استفاده می کردند تا به مسئولین نظام توهین کنند اما این آرزو را به گور بردند.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ پای صحبتشان که بنشینید ، درد و رنج ها کاملا مشخص است ، آنها غم کهنه ای در دل می پرورانند که گویا هیچ وقت تمامی ندارند.
آثار زخم بر صورت و بدن آنها مشهود است ، گاها در کنارتان پایشان را دراز می کنند و می گویند نمی توانم مدت طولانی بر روی زانو هایم بنشینم.
هم کلامی با آنها یادآور خاطراتی است که نسل امروزی هیچ تجربه و آگاهی از آنها ندارد آنها برای همین نسل امروز پا به میدان نبرد و در نهایت شکنجه گاه های صدام گذاشتند.
آزادگان انسان هایی هستند که توفیق شهادت هنوز نصیب آنها نشده است اما زجر و زخم های وارده به آنها برای سال ها به یادگار خواهد ماند.

عباس نارویی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا؛ گفت: در ایام دفاع مقدس لباس رزم بر تن کرده و برای دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی وارد میدان نبرد شدم.
آزاده و چانباز دفاع مقدس ادامه داد: از مرکز آموزش ۰۸ خاش در استان سیستان و بلوچستان به جبهه اعزام و ۳۵ روز در کنار همرزمان خود از خاک میهن دفاع کردیم.
وی ادامه داد: پس از این مدت بود که توسط نیروهای بعث عراق به اسارت گرفته ، و به اردوگاه ۱۴ این کشور انتقال داده شدیم.
نارویی تصریح کرد: بسیاری از رزمندگان دیگر از نقاط مختلف ایران نیز با ما در این اردوگاه بودند اما در آنها یه وجه مشترک دیده می شد، اراده و صبر مثال زدنی که باعث تعجب عراقی ها نیز شده بود.
این آزاده دفاع مقدس می گوید معمولا برای شکنجه از سربازانی استفاده می کردند که هیکل درشت و قد بلندتری نسبت به بقیه داشتند تا رزمندگان را همان ابتدا با ترس رو به رو  کنند.
وی همچنین گفت: در یکی از خاطرات خود می توانم به این اشاره کنم که در یکی از روزهای اسارت ، در حال اقامه نماز بودیم که یکی از سربازان رژیم بعث روزنامه چاپ کشور عراق را به سمت ما پرتاب کرد.
نارویی ادامه داد: بعد از اتمام نماز و مشاهده روزنامه ، تیتر یک آن عکس صدام را چاپ کرده و به زبان عراقی مطلبی نیز در انتها منتشر کرده بودند ، پس از مشاهده این تصویر ناخوداگاه به روزنامه هجوم برده و عکس او را پاره کردم.
این جانباز دفاع مقدس تصریح کرد: بعد از این موضوع که خشم سربازان را برانگیخته بود ، مرا به دفتر فرماندهی بردند و پس از چند دقیقه کتک زدن آب جوشی که برای تهیه چایی تدارک دیده بودند را بر بدن من ریختند.
وی خاطرنشان کرد: بعد از این موضوع هر روز سربازان عراقی به بهانه های مختلف من را مورد ضرب و شتم قرار می دادند تا دیگر بر علیه رهبر آنان اقدامی انجام ندهم.
نارویی گفت: آنها از اسرا می خواستند تا به مسئولین نظام جمهوری توهین کنند اما هیچ رزمنده ای در آن دوران نتوانست غیرت خود را کنار بگذارد و لب به توهین بگشاید.



انتهای پیام/


کد مطلب: 67651

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcezp8p.jh8fni9bbj.html

اوشیدا
  http://oshida.ir