حبس نیم میلیون سیستانی در منازل/طوفان تا پایان هفته ادامه دارد

22 مرداد 1398 ساعت 9:20

طوفان در شمال استان سیستان و بلوچستان از روز گدشته مجددا شدت گرفت.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ در طول یک هفته گذشته نزدیک به هزار نفر به مراکز درمانی کشانده شده اند ، اکثر آنها از بیماری های چشمی ، سل و تنگی نفس رنج می برند.
این تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که طوفان بر سر مردم شمال استان در چند روز گذشته آورده است که از شب گذشته به دلیل وزش مجدد باد در تیتر اخبار روز جهان قرار گرفت.
جمعیت نیم میلیون نفری مردم سیستان در روزهای طوفانی اکثرا در منازل به گونه ای حبس می شوند که از گزند ریزگرد ها محفوظ بمانند اما قدرت اصلی طوفان ها به گونه ای است که حتی در بسیاری از منازل نیز نفوذ کرده و باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای خانواده ها می شود.
طوفان های سیستان مسئله تازه ای نیست ، بلکه دو دهه قبل پس از خشک شدن کامل دریاچه بزرگ آب شیرین هامون پدیدار شد و باعث شد تا بخش عظیمی از خانواده های سیستانی دست به مهاجرت بزنند.
سیستان در طول تاریخ بارها و بارها دست خوش تغییرات آب و هوایی بوده است و در اکثر مواقع انسان ها قربانی اصلی آن هستند ، چرا که بر اثر خشکسالی ها متعدد در ادوار گذشته نیز این انسان ها بودند که شهر مادری خود را ترک کردند.
برخی از کارشناسان بر این باورند که تالاب هامون به طور کامل باید لایروبی شود ددر غیر این صورت طوفان ها همچنان عامل اصلی آلودگی در سیستان خواهند بود.
علی کمالی کارشناس محیط زیست و دانشجوی ارشد دانشگاه زابل در همین خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: یکی از عوامل کاهش ریزگردها در سیستان کاشت انواع درخت های سازگار با گرما در دل تالاب هامون است.
وی ادامه داد: در طول سال های گذشته بر اثر چرای بیش از حد دام ها به خصوص شتر و گوسفند پوشش گیاهی و خاک تالاب هامون از بین رفته است.
کمالی بیان داشت: در همین رابطه می توان گفت که لایروبی عظیمی از تالاب هامون که اکنون به منشاء ریزگردها تبدیل شده است می تواند کارساز باشد.
محسن حیدری مدیر کل اداره هواشناسی استان سیستان و بلوچستان گفت: طوفان های سیستان از روز گذشته آغاز و شدت آن به ۹۴ کیلومتر بر ساعت رسیده است.
وی افزود: این طوفان موجب شد تا غلظت ریزگردها در آسمان سیستان به ۱۴۹۲ میکروگرم بر متر یعنی ۱۰ برابر حد مجاز برسد.
حیدری تصریح کرد: ورزش باد و رد و خاک تا پایان هفته در شمال استان ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/


کد مطلب: 67607

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcfevdv.w6dexagiiw.html

اوشیدا
  http://oshida.ir