سیلاب چهارم افغانستان تا ساعاتی دیگر در سیستان/بسیج آماده خدمات رسانی به مردم و مسافران

2 فروردين 1398 ساعت 13:05

با آغاز سال جدید چهارمین سیلاب کشور افغانستان تا ساعاتی دیگر وارد منطقه سیستان خواهد شد.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با آغاز سال نو و ایام نوروز ، سیستان میزبان سیلاب های کشور افغانستان شده است این سیلاب ها که از اواخر سال گذشته طی سه مرحله وارد شمال استان شد اکنون با حجم نسبتاً کمتری تا ساعات دیگر وارد رودخانه هیرمند خواهد شد.
مهمترین مزیت سیلاب های افغانستان آبگیری چاه نیمه ها در سیستان است، این منابع عظیم آب شرب که تا پیش از ورود آب تا ۵۰ درصد خشک شده بود اکنون درصد قابل توجهی آبگیری شده است.
با این حال هنوز آثار سیلاب قبلی در سیستان پابرجاست اکثر رودخانه های کوچک و بزرگ در شمال استان آبگیری شده اند و کشاورزان نیز سهم خود را از این آب دریافت کرده اند.
به نظر می رسد سال جدید سال پر برکتی برای شمال استان سیستان و بلوچستان باشد.
گرچه مسیر آب از رودخانه بین المللی هیرمند می گذر اما افغان ها سال هاست که با احداث سد از ورود آن به ایران جلوگیری کرده اند، سیلاب هایی که کشور افغانستان ناتوان در مهار آن است به دشتمال معروف هستند.
با این حال طبق اعلام منابع محلی تا ساعات دیگر سیستان میزبان سیلابی جدید خواهد بود تا بیشترین سهم را از این سیلاب کشاورزانی ببرند که دو سال پیاپی به دلیل عدم ورود آب نتوانسته اند مزارع خود را زیر کشت ببرند.


بسیج پا به پای مردم

سرهنگ عباس بهادر فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان هیرمند با اعلام آمادگی از ورود سیلاب جدید گفت: بسیج آماده هرگونه کمک رسانی به مردم و مسافران نوروزی در خصوص ورود آب خواهد بود.
وی افزود: گرچه سه سیلاب گذشته ، خساراتی به جای نگذاشته است اما با این وجود انسداد برخی از مسیر ها باعث شد تا تردد برای خودروها با مشکل رو به رو شود از این رو بسیج این آمادگی را خواهد داشت تا با بروز مشکل ورود پیدا کند.
احمد ملاشاهی کارشناس هواشناسی استان سیستان و بلوچستان در این خصوص گفت: با ورود سامانه بارشی به استان از امروز تا اواسط هفته شرایط برای رگبار باران گاهی رعد و برق و وزش تند با در سطح استان فراهم است.
وی افزود: در روزهای یکشنبه و دوشنبه شدت باران افزایش و احتمال طغیان رودخانه ها نیز در مرکز استان وجود خواهد داشت .

انتهای پیام/


کد مطلب: 66618

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdcg7393.ak93q4prra.html

اوشیدا
  http://oshida.ir