ماجرای غرق شدن9 نفر در چاه نیمه سوم/ مقصر اصلی کیست؟

14 ارديبهشت 1398 ساعت 8:23

روز گذشته در چاه نیمه سوم شهرستان زهک یک قایق تفریحی که اقدام به جا به جایی ۹ مسافر کرده بود واژگون شد.


به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ با افزایش سیلاب های افغانستان در سیستان گردشگری رونق بیشتری در اطراف تالاب هامون و همچنین چاه نیمه ها گرفته است.
برخی از صیادان که از قایق های موتوری بهره مند هستند برای امرار معاش مسافران را در این تالاب جا به جا می کنند البته در تالاب هامون عمق آب به قدری است که در صورت بروز حادثه نیز برای هیچ یک از افراد خطری ایجاد نخواهد کرد.
با این حال روز گذشته در چاه نیمه سوم شهرستان زهک یک قایق تفریحی که اقدام به جا به جایی ۹ مسافر کرده بود واژگون شده و منجر به غرق شدن همه آنان می شود.
دکتر غلامعلی رفعت در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: پس از وقوع این حادثه تیم های امدادی از پایگاه های زهک و الری بلافاصله در محل حاضر شدند.
وی افزود: همچنین پس از انجام اقدامات اولیه نفر به صورت سرپایی مرخص شدند و یک نفر نیز به بیمارستان منتقل شده است .
رفعت خاطرنشان کرد: دو نفر دیگر از این مسافران همچنان مفقود هستند که تیم اورژانسی نیز در محل حادثه همچنان حضور دارد.
با این حال به نظر می رسد، که مسافران این قایق تفریحی بدون بر تن کردن جلیقه نجات سوار بر این قایق شده اند ، مسئله ای که به جز منطقه تفریحی هامونک در هیچ کجای سیستان رعایت نمی شود.
گرچه پس از وقوع هر حادثه مسئولین امر به انجام نکات ایمنی مجبور می شوند اما با کمی نظارت و قانونی کردن استفاده از جلیقه های نجات برای قایق های تفریحی این اتفاق رخ نمی داد.

با این حال قانون دریانوردی در این خصوص می گوید: کودکانی که زیر ۱۰ سال سن دارند و روی شناوری با طول کمتر از ۵۵ متر سوار شده اند،باید PFDبه تن داشته باشند.PFDباید از نوع۲،۱ یا۳ بوده و مورد تأیید سازمان بنادر و دریانوردی ،آماده به کار و در شرایط خوب باشد.
هر شناوری بایدبا سرعت مطمئنه حرکت کند تا بتواند در مواقع نیاز برای جلوگیری از برخورد یا توقف کردن در مسافت مناسب،عکس العمل مؤثر و مناسبی را اعمال کند
یچ کدام از سرنشین های شناور در حال حرکت اجازه نشستن،ایستادن یا راه رفتن در محدوده ای که برای این کار طراحی نشده است، را ندارند،به استثناء شرایط اضطراری برای جلوگیری از خطر یا مسیریابی بهتر.هیچ کس نباید اجازه تخطی از این قانون را به سرنشین های شناور بدهد.
انتهای پیام/


کد مطلب: 66781

آدرس مطلب: http://oshida.ir/vdchzqn-.23n-6dftt2.html

اوشیدا
  http://oshida.ir