داخلی آرشيو مقاله صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۳
 
در بازار شب عيد تلويزيون چه مي‌گذرد؟
کد مطلب: ۲۷۴۶
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۲۸
اوشيدا: اسفندماه فصل رونق بازار كالاهاي گوناگون است. كالاهايي كه طي فصول گذشته بنا به دلايلي چون رشد شديد قيمت‌ها و.... بازاري به شدت بي‌رونق داشتند و برخي فروشندگان اين كالاها براي جبران ضرر و زيان ناشي از ركود بازار به بازار شب عيد دل بسته بودند. نمونه بارز اين موضوع را مي‌توان در بازار لوازم صوتي و تصويري و به ويژه تلويزيون مشاهده كرد.
در بازار شب عيد تلويزيون چه مي‌گذرد؟
به گزارش پايگاه خبري اوشيدا: بازاري كه فعالان صنفي‌اش ادعا مي‌كنند طي ماه‌هاي گذشته بسيار كم‌سود بوده و حتي برخي از شركت‌هاي معروف عرضه‌كننده اين كالاها از عرضه كالا در شش ماهه دوم سال خودداري كرده و موجودي خود را براي بازار شب عيد حفظ كرده‌اند. باشد كه زياني كه طي ۱۰ تا ۱۱ ماه قبل ديده‌اند در يك ماهه شب عيد جبران شود! البته اين اقدام از نظر گروهي از كارشناسان و فعالان بازار پذيرفته شده نبود و پيش‌بيني مي‌شد با توجه به رشد قيمت‌ها و همچنين عدم ثبات قيمت دلار، بازار شب عيد هم رونق چنداني نداشته باشد. اما گويا اوضاع تغيير كرده است و چهره بازار تلويزيون دگرگون شده است. اگر مي‌خواهيد از اين تغيير و دگرگوني مطلع شويد اين گزارش را بخوانيد؛ زيرا در اين گزارش علاوه بر بررسي وضعيت بازار شب عيد تلويزيون، نمونه‌هاي محبوب و پرفروش بازار را نيز معرفي كرده‌ايم.


آهنگ صعودي رشد قيمت و تقاضا

اگرچه شركت‌هاي توليدكننده و عرضه‌كننده و همچنين فعالان بازار از رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدي قيمت انواع تلويزيون طي سه هفته اخير خبر مي‌دهند، اما برخلاف دفعات قبل اين رشد قيمت منجر به ريزش تقاضا در بازار نشده است.به گفته فعالان بازار و نمايندگي‌هاي فروش، از حدود دو هفته قبل تا كنون ميزان تقاضا در بازار در حد چشمگيري افزايش يافته است. شركت‌هاي ال جي، سام الكترونيك و ماديران با تاييد موضوع رشد تقاضا در بازار به «دنياي‌اقتصاد» گفتند: از چهاردهم بهمن‌ماه كه بنا به دلايلي قيمت‌ها در بازار تلويزيون در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزايش يافته است، ميزان تقاضا هم رشد داشته است. نجفي يكي از فعالان بازار نيز با بيان اين مطلب به «دنياي‌اقتصاد» گفت: اين موضوع (رشد تقاضا در بازار شب عيد) موضوعي قابل پيش‌بيني بود؛ اما تصور نمي‌شد با رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدي قيمت مواجه شويم و در مقابل ميزان تقاضا هم افزايش يابد. به گفته وي در شب عيد كارمندان دولت و افرادي كه قصد تشكيل خانواده دارند با دريافت عيدي و پاداش و... خود براي خريد اقدام مي‌كنند و به اين ترتيب بازار اين كالا رونق مي‌گيرد. وي ميزان رشد قيمت در مورد تلويزيون‌هاي توليد داخل را كه بر تكنولوژيكي‌هاي قديمي‌تر مبتني هستند در حدود ۱۰ درصد و در مورد تلويزيون‌هاي باقابليت‌تر و... ۱۵ درصد و در مورد معدود نمونه‌هاي وارداتي موجود در بازار تلويزيون در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد اعلام كرد.


در كنار اين موضوع برخي از شركت‌هاي عرضه‌كننده از كاهش شديد موجودي كالاهايشان در بازار خبر دادند. به‌عنوان مثال تلويزيون‌هاي پاناسونيك در بازار كمياب شده و سوني هم تعداد محدودي براي عرضه در بازار دارد.


سه‌بعدي‌ها پرطرفدار شدند

طي حدود دو سالي كه از ورود تلويزيون‌هاي سه‌بعدي به بازار داخلي مي‌گذرد تاكنون تلاش‌هاي زيادي براي جلب توجه و گرايش خريداران تلويزيون به سمت اين نمونه‌ها شد. تلاش‌هايي كه گويا تا همين يك ماه قبل نتيجه رضايت بخشي در بر نداشت؛ اما به نظر مي‌رسد تعداد زيادي از تماشاچيان تلويزيون تصميم گرفته‌اند در سال جديد پاي تلويزيون‌هاي سه‌بعدي نشسته و برنامه‌هاي مورد علاقه خود را تماشا كنند. خواه محتواي مورد علاقه آنها موجود باشد يا خير! به گفته فعالان بازار و همچنين شركت‌هاي عرضه كننده تلويزيون از حدود يك ماه گذشته تاكنون ميزان تقاضا براي تلويزيون‌هاي سه بعدي در بازار افزايش يافته است. براساس اعلام دارمي، مدير بازاريابي بخش صوتي و تصويري شركت ال جي، سه بعدي‌ها حركتي رو به جلو براي كسب سهم فروش بيشتر در بازار داشته و ديگر مانند سابق LED‌هاي معمولي و پلاسماها پرفروش نيستند. اين در حالي است كه ايزدنيا، مدير فروش شركت حافظ پخش، يكي از عرضه‌كنندگان محصولات صوتي و تصويري سامسونگ در حال حاضر در مورد برند سامسونگ رقابت بين سه‌بعدي‌ها و پلاسماهاست. به گفته وي، اگر چه سه بعدي‌هاي هوشمند به دليل امكانات زيادي كه دارند فروش بالايي دارند؛ اما پلاسماها نيز به دليل كيفيت بالا و قيمت مناسب جايگزين LED‌هاي معمولي شده اند. شركت‌هاي سوني، ماديران نيز از فروش بالاي نمونه‌هاي سه بعدي در بازار خبر دادند. اتفاق ديگري كه در بازار رخ داده است رشد تقاضا براي تلويزيون‌هاي ۴۶ و ۴۷ اينچي است. به گفته شركت‌هاي عرضه‌كننده با توجه به رشد عرضه تلويزيون‌هاي صفحه بزرگ ديگر كسي به نمونه‌هاي كوچك‌تر از ۴۲‌اينچ فكر نكرده و بيشتر مخاطب سايزهاي بزرگ‌تر هستند!


از جشنواره نوروزي خبري نيست!

يكي ديگر از تغييراتي كه امسال در بازار تلويزيون شاهد آن هستيم اين است كه امسال جشنواره‌هاي نوروزي در حد سال‌هاي قبل خيره‌كننده نيست و شركت‌هاي عرضه‌كننده به ارائه هداياي ضمن خريد، آن هم براي محصولات گران قيمتشان اكتفا كرده‌اند.
بر اساس اعلام فعالان بازار، اين اتفاق روي ميزان تقاضا تاثيرگذار است؛ چرا كه بسياري از افرادي كه قصد خريد دارند، براي دريافت تخفيف يا هداياي ضمن خريد، خريد خود را به شب عيد موكول مي‌كنند و حالا وقتي مي‌بينند از تخفيف و... خبري نيست، دلسرد مي‌شوند.

به گفته وي، سال گذشته همین موقع اکثر عرضه‌کنندگان علاوه بر احتساب تخفیف‌های ویژه برای خریداران روی کالاها هدایايی نظیر فیلم سه‌بعدی و بلوری و... ارائه می‌دادند؛ اما امسال علاوه بر اینکه قیمت‌ها افزایش یافته است، بلکه هدایا جنبه دیگری پیدا کرده‌اند و در اکثر موارد چندان گرایشی به خرید نزد خریدار ایجاد نمی‌کنند. در اين باره دارمي، مدير بازاريابي بخش صوتي و تصويري شركت ال‌جي اعلام كرد: امسال جشنواره‌اي تحت عنوان جشنواره نوروزي نداريم؛ اما براي خريداران تلويزيون كارت‌هاي هديه با مبلغي حدود ۳۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفته‌ايم. يكي از عرضه‌کنندگان محصولات صوتی و تصویری با برند سامسونگ هم با تایید این موضوع گفت: در حال حاضر سامسونگ هدايایی از سینمای خانگی گرفته تا بلوری و... برای خریداران در نظر گرفته است كه اين هدايا براي نمونه‌هاي سه‌بعدي و گران قيمت ارائه مي‌شوند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ايران اي تي
    عکاس :