داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
ردپای بی‌فرهنگی روی دیوارهای شهر!
کد مطلب: ۷۲۷۴۱
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۴
شاید تاکنون بر روی دیوارهای شهر این جملات را زیاد دیده باشید «لوله کشی آب و فاضلاب»، «باشگاه ورزشی»، «تاکسی تلفنی»، «آشغال‌های خود را در این مکان نریزید» و ...؛ جملاتی که حتی گاه اینقدر بدخط نوشته می‌شود که گویی تنها هدف نگارنده زشت کردن دیوارهای شهر است.
ردپای بی‌فرهنگی روی دیوارهای شهر!

به گزارش  اوشیدا به  نقل از کُردتودی، آنچه این روزها به شدت قامت شهر را دچار آسیب کرده، دیوارنویسی های متعددی است که بر کالبد این شهر نقش می بندد و در کنار آن تبلیغات دیواری که در هر مکانی نصب شده و چهره منازل و دیوارهای شهر را به شدت دستخوش تغییر قرار داده است.

معضل دیوارنویسی شهری در حالی همچنان پابرجا بوده است که طی سالیان گذشته شهرداری‌های کلانشهرهای کشور بارها از هزینه گزاف پاکسازی این تبلیغات گله کرده‌اند البته عده‌ای بر این باور هستند که برخورد نکردن جدی با پدیده دیوار نویسی در شهر سبب شده تا روز به روز بر تعداد این نوشته ها افزوده شود، از این رو  سازمان شهرداری باید با اتخاذ تدابیر فوری و مناسب مانند برخورد با متخلفان و تبلیغ کنندگان و زیباسازی مناظر و دیوارهای شهری با طرح‌های زیبا جلوی رشد روز افزون این پدیده زشت را بگیرند.

نبود کنترل و نظارت بر معضل دیوارنویسی

رضا معظمی جامعه شناس و استاد دانشگاه دراین مورد در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: دیوارنویسی اگرچه از گذشته های دور یکی از شیوه های تبلیغاتی محسوب می شده اما تأثیر بدی بر زیبایی شهرها دارد و این امر موارد نارضایتی شهروندان را نیز در پی داشته است.

وی افزود: برای از بین بردن مشکلات اجتماعی، باید علل و انگیزه‌های ایجاد آن مشکل یا معضل را شناسایی کرد و پس از شناسایی این عوامل باید برای رفع آن اقدام جدی شود.

این جامعه شناس معتقد است که عوامل اجتماعی بسیاری در انجام رفتارهایی همچون دیوارنویسی مؤثر است، اختلاف آشکار و واضح طبقات اجتماعی موجب می‌شود افراد متاثر از این امر، دست به کارهای غیر عرف بزنند، البته از دیگر عوامل اجتماعی این رفتار، می‌توان فقر فرهنگی را نام برد که این عوامل نوجوانان و جوانان را بیش از دیگران تحت تأثیر قرار می‌دهد، علاوه بر موارد ذکر شده دوستان ناباب و محیط آلوده نیز می‌تواند از دیگر عوامل اجتماعی چنین رفتارهایی باشد.

البته دیوارنویسی همیشه محدود به دیوارهای شهر نمی شود بلکه گاهی شاهد آن هستیم که روی سطل های زباله شهرداری، بلوکهای بزرگ وسط بلوارها ، صندلی دانشگاه ها، پل های عابر پیاده و حتی درب منازل هم می توان انواعی از نوشته های گوناگون را دید که به نوعی موجب زشت شدن چهره شهر شده است.

یکی از شهروندان  کردستانی در این خصوص می گوید: متأسفانه سالهاست شاهد رواج پدیده زشت دیوار نویسی  بر دیوارهای شهر هستیم که این موضوع به دلیل عدم برخورد جدی  مسوولین بخصوص شهرداری در این زمینه روز به روز در مناطقی مانند نواحی منفصل شهری افزایش می‌باید.

 یکی دیگر از شهروندان کردستانی ابراز داشت: لازم است در این زمینه شهرداری با اتخاذ تدابیر مناسب مانند برخورد با متخلفین و تبلیغ کنندگان و زیباسازی مناظر و دیوارهای شهری با طرح‌های زیبا جلوی رشد روز افزون این پدیده زشت را بگیرند.

دیوارنویسی نشانه‌ای از ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی

یک کارشناس ارشد روانشناسی در کردستان با بیان اینکه یکی از مشخصه‌های دوره مدرنیته تمایل افراد به دیده شدن است، گفت: این امر ناشی از بیداری فردیت افراد از میان یک سنت است.

ساحره عبدالملکی با اشاره به اینکه با پا گیری رسانه‌های ارتباط جمعی مختلف و قدرتمند شدن آنها این تمایل در افراد ایجاد شد که خود را با این رسانه دارای هویت مشترک ببیند، افزود: در صورت برآورده نشدن این خواسته‌ها به‌تدریج دو نوع واکنش انفعال و منزوی شدن فرد از جامعه و روی آوردن به روشهای تخریبی شکل گرفت.

وی با ذکر این نکته که دیوارنویسی یک "نشانه" است نه بیماری، ادامه داد: دیوارنویسی نشانه‌ای از وجود ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی در نسل جوان است که برای برطرف کردن آن باید با بیماری مولدش مبارزه کرد.

این کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه باید تلاش کرد تا خواسته‌ها و نیازهایی که در قالب دیوارنویسی نمود می‌یابند را مشخص و آن را در مسیر درست هدایت کرد، گفت:  فراهم سازی زمینه‌های مناسب کمک می‌کند تا شهروندان به شکلی مشروع و منسجم خواسته‌های خود را به گوش جامعه رسانده و مطمئن باشند که کسانی هستند تا به این صداها توجه ‌کنند.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark