داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
معرفی برترین شهرهای دانشجویی جهان
کد مطلب: ۱۶۹۴۱
تاریخ انتشار:شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۰
اوشیدا:سرپرست ISC گفت: بر اساس اعلام نظام رتبه‌بندی QS، رتبه‌ بهترین شهرهای دانشگاهی جهان بدست آمده است.
معرفی برترین شهرهای دانشجویی جهان
پایگاه خبری اوشیدا: به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، جعفر مهراد سرپرست ISC اعلام کرد: هر یک از سیستم‌های معمول برای رتبه‌بندی معیارها و شاخص‌های خاص خود را به وجود آورده و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بر مبنای این معیارها و شاخص‌ها رتبه‌بندی می‌شوند.یکی از شاخص‌هایی که در نظام رتبه بندی QS بدان توجه می‌شود رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس بهترین شهرهای دانشجویی است در حالی که QS شاخص‌های خود یعنی شاخص شهرت و معروفیت، شاخص نظرخواهی از کارفرمایان، شاخص نسبت تعداد اعضای هیئت علمی به دانشجو، شاخص نسبت تعداد استنادها به هر عضو هیئت علمی و شاخص جهت گیری بین المللی را اعمال می‌کند.

وی افزود: البته در انتخاب بهترین شهرهای دانشجویی جهان به شاخص‌های ترکیب دانشجویی، کیفیت زندگی، فعالیت کارفرمایان و تسهیلات شهری نیز توجه دارد.

رئیس مرکز منطقه ای خاطرنشان کرد: منظور از تسهیلات شهری استفاده از شاخص‌های IPad Index, Mercer Cost of Living Index, Big Mac Index, Tuition Fees است. به عنوان مثال هنگ کنگ شهری است که در آن مسکن ارزان و مواد غذایی بسیار گران است و برای دانشجویان در انتخاب شهرهای دانشگاهی توجه به این مسئله و سایر شاخص های دیگر حائز اهمیت است.

وی اظهار داشت: طبق معیارهای گفته شده، پاریس با کسب امتیاز ۹۵ از کل نظام رتبه بندی، ۸۶ برای ترکیب دانشجویی، ۸۴ برای کیفیت زندگی ، ۹۵ برای فعالیت کارفرمایان و ۵۷ برای تسهیلات شهری، رتبه اول را در بین بهترین شهرهای دانشگاهی جهان بدست آورده است.سرپرست ISC گفت: جایگاه دوم در اختیار لندن است گرچه لندن از کل رتبه بندی امتیاز ۱۰۰ را به دست آورده است اما امتیازات شاخص‌های ترکیب دانشجویی، کیفیت زندگی، فعالیت کارفرمایان، و تسهیلات شهری متفاوت از پاریس است و به ترتیب دارای امتیازات ۹۸، ۸۱، ۹۵و۴۱ است. کسب رتبه ۴۱ از نظر تسهیلات شهری در مقایسه با پاریس که در این شاخص رتبه ۵۷ را کسب کرده است سبب شده که لندن به عنوان دومین شهر دانشگاهی جهان بعد از پاریس انتخاب شود.
مهراد اعلام کرد: سنگاپور با توجه به شاخص‌های گفته شده به عنوان سومین شهر برتر دانشجویی انتخاب شده است. رتبه این شهر از کل نظام رتبه بندی ۷۹ است. اما این شهر از شاخص فعالیت کارفرمایان موفق به کسب رتبه ۱۰۰ شده است. امتیاز شاخص‌های ترکیب دانشجویی، کیفیت زندگی و تسهیلات شهری به ترتیب ۸۳، ۸۹ و ۶۰ است.
وی ادامه داد: سیدنی در استرالیا رتبه چهارم و زوریخ در سوئیس به طور مشترک با ملبورن در استرالیا رتبه پنجم را به خود اختصاص داده‌اند. بدین ترتیب، در بین ۶ شهر برتر دانشجویی دو شهر به قاره اقیانوسیه، یک شهر به قاره آسیا و ۳ شهر به قاره اروپا تعلق دارد.

مهراد تصریح کرد: شهرهای ملبورن، هنگ کنگ، بوستون، مونترال و مونیخ به ترتیب رتبه‌های هفتم تا دهم را در اختیار دارند. در اینجا به وضوح می‌بینیم که در بین ۱۰ شهر ممتاز دانشجویی جهان تنها یک شهر از آمریکا و بقیه به کشورهای اروپایی و آسیایی اختصاص یافته است.

وی گفت: توکیو از نظر بهترین شهرهای دانشجویی جهان حائز رتبه ۱۷ است، پکن نیز مقام ۱۸ بهترین شهرهای دانشجویی جهان را در اختیار دارد. نیویورک گرچه به خاطر سازمان ملل که در این شهر استقرار دارد شهری است بین المللی اما در این رتبه بندی موفق به کسب رتبه ۲۱ بهترین شهرهای دانشجویی جهان شده است.

رئیس مرکز منطقه‌ای اظهار داشت: تایپه در آسیا رتبه ۲۸ را در اختیار دارد. رتبه شانگهای در چین نیز ۳۵ است. لس آنجلس نیز شهری است بین المللی با ترکیب گوناگون جمعیتی که در جایگاه ۳۸ بهترین شهرهای دانشجویی جهان نشسته است. مسکو پایتخت فدراسیون روسیه نیز رتبه ۳۸ جهان را دارا است. واشنگتن دی‌سی پایتخت ایالات متحده آمریکا رتبه ۴۲ را از آن خود کرده است.

وی ادامه داد: از بین کشورهای اسلامی تنها کوالالامپور پایتخت مالزی با رتبه ۴۳ در بین ۵۰ شهر برتر دانشجویی جهان دیده می‌شود. امتیاز کلی آن ۴۸ و امتیاز شاخص‌های ترکیب دانشجویی ۵۳، کیفیت زندگی ۵۵، فعالیت کارفرمایان ۴۳ و امتیاز شاخص تسهیلات شهری ۱۰۰ است. در بین ۵۰ شهر برتر دانشجویی کوالالامپور و سنگاپور دو شهری هستند که امتیاز ۱۰۰ را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند. توانایی، تسهیلات و امکانات این دو شهر با قیمت‌های ارزان‌تر در بین شهرهای مختلف جهان مثال زدنی است. در بین کشورهای نوظهور علمی و در حال توسعه مکزیکوسیتی پایتخت مکزیک رتبه ۴۶ جهان را در بین بهترین شهرهای دانشجویی به خود اختصاص داده است.

وی گفت: در مجموع در بین ۵۰ شهر برتر دانشجویی جهان، ۲۱ شهر شامل پاریس، لندن، زوریخ، مونیخ، برلین، وین، دوبلین، کپنهاگ، بارسلون، میلان، استکهلم، منچستر، مادرید، ادینبورگ، بروکسل، آمستردام، مسکو، لیون، پراگ، هلسینکی و اسلو در قاره اروپا، ۷ شهر شامل سیدنی، ملبورن، کنبرا، آدلاید، بریسبین، پرت و اوکلند در اقیانوسیه، ۷ شهر شامل بوستون، سان فرانسیسکو، لس آنجلس، واشنگتن، فیلادلفیا، شیکاگو و نیویورک در ایالات متحده آمریکا، ۹ شهر شامل سنگاپور، هنگ کنگ، سئول، توکیو، پکن، کوالالامپور، کیوتو، تایپه و شانگهای در آسیا، ۳ شهر شامل مونترال، ونکوور و تورنتو در کانادا و ۳ شهر شامل مکزیکوسیتی، سانتیاگو و بوینس آیرس در آمریکای لاتین قرار دارد
Share/Save/Bookmark
    عکاس :