داخلی آرشيو گزارش صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
در پی کاهش ذخایر خونی:
مشاوره قبل از ازدواج بهترین راه جلوگیری از بیماران تالاسمی است/تالاسمی؛ هدیه نامبارک والدین به فرزندان بی گناه
کد مطلب: ۷۴۳۹۸
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۴
242 بیمار تالاسمی شهرستان زابل نیازمند اهدای خون هستند و می‌طلبد مردم در زمینه اهدای خون بصورت جدی ورود تا مشکلات این قشر را مرتفع شود.
مشاوره قبل از ازدواج بهترین راه جلوگیری از بیماران تالاسمی است/تالاسمی؛ هدیه نامبارک والدین به فرزندان بی گناه
به گزارش اوشیدا، تالاسمی یکی از بیماری های ارثی شایع در کشورمان است، این بیماری از ابتدای تولد تا پایان عمر همراه فرد بوده و درمان قطعی ندارد.

برای ادامه حیات افراد مبتلا به این بیماری هزینه های زیادی از سوی نظام سلامت و دولت صرف می شود و بیمار هم تا پایان عمر رنج بیماری را به همراه دارد و در دوره های چهار و یا هشت هفته ای در نوع شدید تالاسمی نیازمند به دریافت خون است.

سید محمد طباطبایی مدیر مرکز بیماری های خاص بیمارستان امام خمینی زابل در  گفتگو با خبرنگار ما گفت: در خصوص کمبود خون بخش دیالیز۲۴۲ تا بیمار تالاسمی داریم ک نیاز به خون دارند.

وی افزود: کمبودی های بخصوص در گروه خونی O مثبت و گروه خونی B وجود دارد که یک مدت  زمانی که بخاطر کرونا و ایام ماه مبارک رمضان بود اهدای خون کم شده بود ولی مدتی است  اهدای خون زیاد شده و این مشکلات کم کم در حال برطرف شدن می باشد.

طباطبایی در ادامه نسبت به گزینه های پیش رو  افزود: ترویج فرهنگ‌ اهدای خون بین شهروندان عزیز سیستانی که اگر لطف کنند در گروه خونی های که نایاب است ، گروه خونی O مثبت،  O منفی و B که کمبود خون در اینها بشدت نیاز داریم بیش از هر زمانی دیگر، بیماران به اهدا خون توسط مردم نیاز دارند، بنابراین از همشهریان عزیز تقاضا می شود تا همانند گذشته با اهدای خون ضامن سلامتی بیماران نیازمند شوند.

وی در خصوص تامین خون مورد نیاز بیماران خود کفا افزود: بیماری که یک مریض تالاسمی در خانه اش وجود دارد اعضای دیگر خانواده اگر بتوانند خون اهدا کنند. و جایگزین خون کمبودی شود قابل حل است.

مدیر مرکز بیماری های خاص بیمارستان امام خمینی در ادامه به این نکته اشاره کرد: که برای جلوگیری از ازدواج دو بیمار تالاسمی، اگر دو بیمار تالاسمی با هم‌ ازدواج کنند تمام فرزندانی که به دنیا می آوردند تالاسمی مینور دارند یکسری آزمایشات قبل از ازدواج انجام بدهند که از به دنیا آمدن بیمار تالاسمی جلوگیری کند.

وی افزود: متاسفانه نیوکیس های ما خیلی زیاد شده است و باید جلوی این قضیه گرفته شود و  علتش هم بخاطر اینکه اگر قبل از عقد و ازدواج این آزمایشات انجام شود هیچ کس با این مشکل مواجه نخواهد شد که بیمار تالاسمی به دنیا بیاید در عصر  حاضر و با تکنولوژی که وجود دارد دیگر به دنیا آمدن یک‌کودک تالاسمی فاجعه است.

سید محمد طباطبابی در پایان اشاره کرد: گروهی از افراد هستند که آزمایشات و غربالگری های قبل از ازدواج را انجام نمی دهند و یک بیماری که تا اخر عمر گریبان گیر این خون‌است به دنیا می آید و حتی در خصوص این خونی که اهدا می کنیم هر بیمار با توجه به اینکه این مورد متغیر است شاید ماهی ۴بار یا ۳باربه واحد خون احتیاج داشته باشد.
Share/Save/Bookmark