داخلی آرشيو خبر صفحه ورزشی
امتیاز مثبت 
۱
 
رویترز: بازار جهانی نفت نیمه ۲۰۱۴ بخاطر تحریم ایران دچار تنگنا می‌شود
کد مطلب: ۱۰۱۴۵
تاریخ انتشار:يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۶
اوشیدا:خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت؛ علیرغم اینکه کاهش عرضه نفت ایران تا کنون به بازارهای جهانی شوک قیمتی وارد نکرده اما این مساله تا اواسط سال ۲۰۱۴ تغییر می‌کند.
رویترز: بازار جهانی نفت نیمه ۲۰۱۴ بخاطر تحریم ایران دچار تنگنا می‌شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:منافع تولید نفت در آمریکا به خوبی مستند هستند از ایجاد اشتغال تا پرداخت پول کمتر به تولیدکننده‌های خارجی.
اما یکی دیگر از منافع ژئوپلتیکی تولید نفت آمریکا در حوزه سیاست خارجی هموار کردن مسیر افزایش تحریم‌ها علیه ایران با کمک به تولید بازار جهانی نفت و کاهش نوسانات قیمت نفت است.
تا نیمه سال ۲۰۱۴، براساس پیش بینی‌های معتبر ایران قادر است اورانیوم لازم برای ساختن یک بمب اتمی را ظرف ۷ تا ۱۰ روز و پیش از آنکه جامعه بین‌المللی آن را کشف کند کسب کند.
درحالیکه نزدیک بودن ایران به توانایی ساخت سلاح اتمی چندان واضح نیست اما درباره اینکه پنجره دیپلماتیک برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در حال بسته شدن است اجماع وجود دارد.
به گفته تحلیلگران، بهترین مسیر برای فشار اقتصادی به ایران هدف گرفتن صنعت نفت این کشور است. ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمدهای ایران از صادرات نفت حاصل می‌شود، با این وجود در بیشتر طول اعمال تحریم‌ها علیه ایران گامهای ساده‌ای که منجر به محدود شدن یا حتی حذف درآمدهای نفتی ایران وجود دارد اتخاذ نشده است.
رویترز در ادامه نوشت؛ در سراسر جهان، تقاضای نفت به سرعت در حال افزایش است و ظرفیت ذخایر نفت و کشف ذخایر جدید پایین است بنابراین بازارهای جهانی نیازمند نفت ایران است و اقتصادهای وابسته به نفت از جمله آمریکا نگران نوسانات و شوک‌های قیمت نفت هستند.
بازار جهانی نفت از سال ۲۰۱۲ پویایی خاصی را با افزایش تولید کشورهای خارج از سازمان اوپک شروع کرده است به ویژه اینکه آمریکا روزانه ۱.۳ میلیون بشکه بیشتر از تولید قبلی خود روانه بازار کرده است و کشورهایی مثل عربستان از میزان تولید خود کم نکردند و کشورهایی مثل لیبی به عنوان فروشنده جدید وارد بازار نفت شدند.
اما همزمان با افزایش تولید کشورهای غیراوپک، میزان تقاضای جهانی با وجود بحران اقتصادی اروپا و رشد راکد اقتصادی آمریکا رشد چشمگیری نداشت.
این تحولات به آمریکا اجازه داد که در اوایل ۲۰۱۲ تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند که توانست ۱۵ درصد از نفت صادراتی ایران را کم کند. اما اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا از اول جولای ۲۰۱۲ تاثیر بیشتری بر صنعت نفت ایران گذاشت و گفته می‌شود نزدیک به ۶۰ درصد از صادرات نفت خام ایران را کاهش داد.
آمارها می گویند که تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۲ به پایینترین حد خود از سال ۱۹۸۹ رسیده و برای اولین بار روی ارزش ریال ایران تاثیر گذاشت.
براساس این گزارش، علیرغم کاهش جریان نفت ایران به بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۲، قیمت جهانی نفت دچار آسیب شدید نشد و تقریبا بین ۱۰۷ تا ۱۱۶ دلار بالا و پایین رفت.
اما در سال ۲۰۱۳ سازمان انرژی بین المللی تخمین زده است که کشورهای غیرعضو اوپک به ویژه آمریکا باید ۱.۲ میلیون بشکه نفت بیشتر وارد بازار کنند. براساس گزارش‌های این سازمان، میزان تقاضای جهانی حدود ۹۳۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.
رویترز در ادامه می‌نویسد: علیرغم اینکه انتظار می‌رود با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران مذاکرات هسته‌ای جهت گیری تازه‌ای داشته باشد اما همچنان تحریم‌های بیشتر مورد نیاز است. این در شرایطی است که تولید نفت عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس بتواند کاهش نفت ایران در بازارهای جهانی را جبران کند.
در عین حال تحلیلگران درباره اینکه بازارهای جهانی چه مدت می‌توانند در برابر کاهش عرضه نفت خام ایران دوام بیاورند اختلاف نظر دارند.
براساس این گزارش، بازار جهانی نفت تا اواسط سال ۲۰۱۴ یا شاید زودتر از نظر عرضه دچار محدودیت و تنگنا شود.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :