داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کامرون: برگزیت به همه‌پرسی دیگری نیاز دارد
کد مطلب: ۶۷۸۸۲
تاریخ انتشار:شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱
نخست‌وزیر پیشین بریتانیا گفت که انگلیس برای حل بحران برگزیت به برگزاری همه‌پرسی دیگری نیاز دارد.
کامرون: برگزیت به همه‌پرسی دیگری نیاز دارد
نخست‌وزیر پیشین بریتانیا که در سال 2016 تصمیم به برگزاری همه‌پرسی در مورد عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا گرفت، گفت، ممکن است به رای‌گیری دیگری برای حل بحران برگزیت نیاز باشد.

براساس گزارش «رویترز»، کامرون در مصاحبه‌ای با روزنامه تایمز، با اعلام اینکه خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا "پیامد بدی" به همراه خواهد داشت و اینکه نباید دنبال شود، گفت برگزاری دومین همه‌پرسی یک گزینه باقی‌مانده است.

کامرون افزود: «من فکر نمی‌کنم که بتوان این گزینه را رد کرد زیرا ما گرفتار [بحران] شده‌ایم».

نخست‌وزیر پیشین بریتانیا در نخستین مصاحبه خود پس از استعفایش گفت: «من نمی‌ گویم چنین اتفاقی خواهد افتاد یا باید رخ دهد؛ من تنها می‌گویم که در حال حاضر نمی‌توانید این گزینه را رد کنید زیرا شما باید به دنبال راهی برای حل این بن‌بست باشید.»

پیش از این، «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس گفته بود که آماده است تا گفت‌وگوهای برگزیت با اتحادیه اروپا را تا آخرین دقیقه قبل از 31 اکتبر ادامه دهد و اگر ضرورت داشت در آن روز تصمیم بگیرد که بدون توافق از این اتحادیه خارج شود. (جزئیات بیشتر)

نمایندگان مجلس عوام انگلیس نیز طرحی را به تصویب رساندند که از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه جلوگیری می‌کند.

این طرح جانسون را ملزم می‌کند یا با اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا توافق کند و یا ضرب‌الاجل ۳۱ اکتبر برای برگزیت را به تأخیر بیندازد.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال ۱۳۹۵در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به تعویق در این فرآیند منجر شد.

تحلیلگران بر این باورند در صورتی که انگلیس بدون تصویب توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، با شوک اقتصادی و سیاسی شدیدی مواجه خواهد شد.

انتهای پیام/م
Share/Save/Bookmark