داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
اوشیدا گزارش می دهد؛
چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی/ والدین نظارت بیشتری بر فرزندان خود داشته باشند/ برگزاری مراسم نورافشانی در پارک یعقوب لیث
کد مطلب: ۵۸۲۲۴
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۹
چهارشنبه سنت زیبای ایرانیان باستان بوده و دارای آداب و رسوم خاص خود می باشد اما این روزها در آستانه قرار گرفتن در ایام پایانی سال تنها این شب مملو از ترس و وحشت است.
چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی/ والدین نظارت بیشتری بر فرزندان خود داشته باشند/ برگزاری مراسم نورافشانی در پارک یعقوب لیث
هر ساله، در روزهای پایانی سال خبرهای ناگواری از انفجار و از دست دادن عضو یا مرگ افراد به بهانه چهارشنبه سوری به وفور شنیده می شود چرا که نوجوانان و جوانان بسیاری تنها به واسطه چشم و هم چشمی و تخلیه هیجانی آن هم به روش نادرست به جای شور و هیجان ناشی از فرا رسیدن عید، تلخکامی را به خود و خانواده اهدا می کنند.

ایرانیانیان باستان رسوم زیبایی با اهداف خاصی را در ایام مختلف سال انجام می دادند که در این راستا در شب چهارشنبه سوری نیز اقدام به قاشق زنی و کارهای دیگری می کردند اما امروزه آن سنت های زیبا و دلنشین به فراموشی سپرده شده و جای خود را به ترقه و مواد محترقه خطرناک داده است.

مراسم نورافشانی در پارک یعقوب لیث برگزار می شود

رییس سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری زابل عنوان کرد: به منظور جلوگیری از حوادث ناگوار و همچنین بهره برداری تمامی مردم از این شب مراسم نورافشانی به مناسبت چهارشنبه سوری در پارک یعقوب لیث از ساعت ۱۹ تا ۲۱ برگزار می شود.

پودینه در گفتگو با خبرنگار اوشیدا ابراز داشت: در این شب با انجام توصیه ها و نکات ایمنی می توان شب شاد و به دور از حوادث را تجربه کرد بنابراین انتظار می رود والدین خود وسایل آتش بازی کاملا بی خطر را برای فرزندان خود مهیا کنند و در کنار فرزندان خود باشند.

وی ادامه داد: از نگهداری مواد محترقه و آتش زا در محل سکونت خودداری کنید و همچنین موادمحترقه را به سمت دیگران پرتاب نکنید.

پودینه با بیان اینکه، آتش های حجیم و غیر قابل کنترل برپا نکنید ابراز داشت: قبل از ترک محل از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنید همچنین از پوشیدن البسه گشاد و بلند در هنگام پریدن و همچنین ریختن مواد آتش زا قوی از قبیل بنزین خودداری کنید.

وی با بیان اینکه، مواد محترقه را بر روی درختان و درون منازل پرتاب نکنید در پایان‌گفت: در صورت بروز هر گونه حادثه به سرعت نیروهای آتش نشانی و اورژانس را مطلع کنید.


با فرهنگ سازی باید عادات زشت را کمرنگ و سنت های کهن را جایگزین کرد

یکی از شهروندان سیستان در گفتگو با خبرنگار اوشیدا ابراز داشت: خوشبختانه سیستان و بلوچستان و به ویژه شهرستان زابل به نسبت سایر نقاط کشور در شب چهارشنبه سوری شاهد رخداد اتفاقات ناگوار تلخ کمی هستند به طوری که در این استان پهناور شاید کمتر از ده حادثه ناگوار رخ دهد.

مرتضی شیبک ادامه داد: با این حال خانواده ها نظارت بیشتری بر فرزندان خود داشته باشند تا اتفق ناگواری در آستانه فرا رسیدن ایام موروز شاهد نباشیم.

وی در ادامه بیان داشت: متاسفانه جوانان و نوجوانان بسیاری در این ایام با پرتاب ترقه و در زیر پای بانوان و کودکان ایجاد رعب و وحشت می کنند بنابراین با فرهنگ سازی بایداین عادات زشت را کمرنگ کرد و سنت های زیبای کهن را جایگزین کرد.

شیبک در پایان گفت: در شب های چهارشنبه سوری درکنار فرزندانم هستم به طوری که آتش کوچکی را برپا کرده و به فرزندانم می گویم یکی یکی از روی آن پرش کنند تا آسیبی به آنان نرسد.

آگاهی بخشی مهم ترین راهکار جلوگیری از بروز حوادث تلخ است

فرمانده انتظامی شهرستان زابل عنوان کرد: مسولیت پذیری در خصوص حوادث و جلوگیری از وقوع رخدادهای ناگوار وظیفه همه آحاد جامعه است بنابراین آگاهی بخشی مهم ترین راهکار جلوگیری از بروز حوادث تلخ به شمار می رود.

سرهنگ غلامرضا نجابت ابراز داشت: تمامی سازمان ها و ارگان ها با همکاری و در کنار هم قرار گرفتن برای جلوگیری از حوادث تلخ در چهارشنبه سوری مشارکت داشته باشند.

وی در پایان گفت: نیروی انتظامی همانند همیشه به دنبال ایجاد امنیت و آسایش مردن است بنابراین در شب جهارشنبه سوری نیز با تمام قوا به دنبال کنترل و برخورد با مخلان نظم و امنیت عمومی است و در این راستا به هیچ وجه با شادی کنندگان که به امنیت و آسایش مردم لطمه ای وارد نمی کنند مشکلی ندارد.

انتهای پیام///
Share/Save/Bookmark