داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
معاون آبرسانی آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان:
انباشت رسوبات و مواد آلی دلیل بو و طعم نامطبوع آب/ بروز پدیده بلوم جلبکی در چاه نیمه
کد مطلب: ۶۴۲۴۶
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۱
هر ساله همزمان با فصل بهار و به ویژه تابستان آب سیستان طعم و بوی نامطبوع می گیرد.
انباشت رسوبات و مواد آلی دلیل بو و طعم نامطبوع آب/ بروز پدیده بلوم جلبکی در چاه نیمه
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ سلامت آب از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که با سلامت انسان رابطه مستقیم دارد و در صورت عدم تامین سلامت آن مشکلات فراوان به بار خواهد آمد.

در سال های اخیر در فصل گرما اهالی سیستان به ویژه در روستاها نسبت به عطر و طعم آب مصرفی خود اعتراضات فراوان دارند زیرا طبق نظر آن ها این آب از سلامت کافی برخوردار نیست.

معاون آبرسانی آب وفاضلاب سیستان و بلوچستان عنوان کرد: پدیده بو و طعم نامطبوع آب در اثر انباشت رسوبات و مواد آلی و معدنی در آبهای ساکن و راکد مخازن و سدها به وقوع می پیوندد.

 لکزاییان به خبرنگار اوشیدا گفت: پدیده بروز بو و طعم نامطبوع آب چاه نیمه ها به ویژه چاه نیمه شماره یک در فصل گرم سال و تابستانها از حدود دوسال قبل مطرح و شروع شده است و وقوع آن در تابستان سال جاری نیز دور از انتظار نخواهد بود.

وی افزود: این پدیده دراثر بلوم جلبکی و رشد بیش از حدجلبکهای سیانوفیسه و کلروفیسه درمخزن شماره یک چاه نیمه که حجم رسوبات و مواد آلی بیشتری نسبت به سایر مخازن چاه نیمه دارد اتفاق می افتد.

 معاون آبرسانی آب وفاضلاب سیستان و بلوچستان ادامه داد: متاسفانه رشدگیاه محلی گاک یاسنبله پر طاووسی که در حاشیه چاه نیمه و برروی سطح آب قرارمی گیرند و باعث ایجاد محیط بی هوازی می شوند بر این معضل افزوده است.

لکزاییان تصریح کرد: پدیده بو و طعم نامطبوع در اثر انباشت رسوبات و مواد آلی ومعدنی در آبهای ساکن و راکد مخازن و سدها به وقوع می پیوندد.

وی اذعان کرد: درحال حاضر مشاورین شرکت آب منطقه ای درحال انجام مطالعات بر روی آب چاه نیمه ها می باشند که هنوزنتایج آن اعلام نشده است.

لکزاییان تاکید کرد: باتوجه به اینکه محل پمپاژ و برداشت آب خام شرکت آب وفاضلاب روستایی چاه نیمه یک می باشد اما متاسفانه شبکه آب شرب روستایی بیشتر در معرض وقوع این پدیده قرار می گیرد. 

وی خاطر نشان کرد: از همان سال اول وقوع پدیده بلوم جلبکی در چاه نیمه یک، شرکت آبفای روستایی استان اقدامات مقابله ای را دربرنامه کاری خویش قرار داده است که بعضی از این اقدامات اجرا شده و برخی نیز در شرف اجرایی شدن می باشند.


انتهای پیام

Share/Save/Bookmark