داخلی آرشيو خبر صفحه ویژه نامه نوروز 93
امتیاز مثبت 
۵
 
معرفی شهرستان زابل
سردبیر
کد مطلب: ۲۳۴۷۶
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۱۲
اوشیدا: زابل ؛تاریخی كهن دارد و زمانی مركز سیستان بود.
معرفی شهرستان زابل
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: در ویژه نامه نوروزی قصد داریم تا به معرفی شهرستان زابل و جاذبه های گردشگری و آثار باستانی سیستان بپردازیم که در قدم اول به معرفی شهرستان زابل اختصاص می دهیم.

زابل ؛تاریخی كهن دارد و زمانی مركز سیستان بود. درگذشته نه چندان دور نام قدیمی آن ناصر‌آباد یا نصیرآباد بود و "سایكس" از آن نصرت‌آباد یاد كرده است و می‌نویسد آن قلعه‌ای بود كه امیرقاین آن را جنب قریه معروف حسین‌آباد بنا كرد و ابتدا به آن ناصرآباد می‌گفتند. این قلعه بعد از گسترش و اتصال به روستای حسین‌آباد، در زمان پهلوی زابل نام گرفت. این شهر دارای آب و هوایی گرم و خشک است. مردم آن اغلب كشاورز و دامدارند و به بركت دریاچه فصلی هامون، عده‌ای به شغل صیادی اشتغال داشتند که در حال حاضر با خشک شدن چندین ساله تالاب هامون صید و صیادی از این سرزمین رخت بربسته است و جمعیت کثیری بیکار برجای گذاشته است،اما با این وجود مردمانی دلنواز و سخاوتمند را در آغوش خود پرورش داده است که میزبان هر رهگذری خواهند بود.

مراكز دیدنی: شهر سوخته، كوه خواجه، معماری و بافت ویژه روستای قلعه نو، بادگیرهای خاص منازل در سیستان، دهانه غلامان و قلاع دوره اسلامی مانند قلعه‌مچی، سه كوهه از دیگر آثار برجای مانده در این شهرستان است .

Share/Save/Bookmark