داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۳
 
به بهانه روز روستا و عشایر
وجود پنج هزارعشایر درسیستان/تأمین آب مهم ترین دغدغه عشایر در فصل تابستان
کد مطلب: ۶۱۵۴۶
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
عشایر از جمله مهم ترین اقشار جامعه ایرانی به شمار می روند چرا که با تولیدات ارزنده خود تاثیر به سزایی در اقتصاد و سلامت جامعه دارند.
وجود پنج هزارعشایر درسیستان/تأمین آب مهم ترین دغدغه عشایر در فصل تابستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ سیستان یکی از مناطقی که تعداد زیادی عشایر در آن زندگی می کنند به شمار می رود و این تعداد عشایر تاثیر به سزایی در توسعه اقتصادی منطقه داشته اند.

عملکرد عشایر در سیستان کاملا در راستای اقتصاد مقاومتی است چرا که این قشر همیشه جز تولید کنندگان برتر در تولیدات لبنیات، گوشت و پشم هستند.

با توجه به اهمیت عشایر در هر منطقه انتظار می رود مسولان مربوطه نسبت به بهبود شرایط زندگی آنان اقدامات ارزنده ای داشته باشند.

تامین آب دغدغه بزرگ اداره عشایری است

رییس اداره عشایری شهرستان زابل به خبرنگار اوشیدا؛ گفت: در حوزه سیستان پنج هزار نفر عشایر تحت پوشش اداره عشایر هستند و از خدماتی از قبیل بیمه اجتماعی، بیمه دام، شرکت تعاونی، آب آشامیدنی سالم و حتی چادر برخوردار هستند.

میر با بیان اینکه عشایر از همان آبی که شهروندان در شهر استفاده می کنند بهره مند هستند، افزود: در سیستان در فصل تابستان مشکل تامین اب وجود دارد به طوری که یکی از دغدغه های بزرگ، تامین آب مورد نیاز دام می باشد چرا که سیستان فاقد سفره زیر زمینی و چشمه و قنات بوده بنابراین تامین اب به عنوان یک مشکل بزرگ همه ساله در تابستان به شمار می رود.

میر تصریح کرد: با توجه به نبود مجوز خروج دام، اداره عشایری در زمینه کوچ وچرای دام به خارج از حوزه سیستان مشکل دارد و علیرغم پیگیری ها تاکنون نتوانسته این مشکل را حل کند.

وی ادامه داد: با اینکه تلاش های زیادی انجام شده اما هنوز نتوانستیم عشایر را نسبت به اینکه نمی توانند دام از سیستان بیرون ببرند قانع کنیم.

مجوز برداشت آب از چاه نیمه ها صادر شده است

رئیس اداره عشایری زابل خاطرنشان کرد: تلاشهای خیلی خوبی در حوزه سیستان انجام شده به طوری که برای اولین بار برای عشایر سیستان مجوز برداشت اب از چاه نیمه ها به میزان سالیانه ۶ میلیون لیتر مکعب مجوز قانونی از وزارت نیرو گرفته شده است.

میر در این راستا ادامه داد: به منظور به ثمر رسیدن این طرح، کار بدون دغدغه در حال برنامه ریزی و مطالعات است تا مشابه طرح انتقال اب به مزارع، طرح انتقال اب به مراتع نیز اجرایی شود تا این مشکل در اینده نیز رفع شود.

وی با بیان اینکه مشکلی از نظر تامین علوفه وجود ندارد، تاکید کرد: اعتبارات تخصیص یافته لازم برای تامین یارانه علوفه دامی درنظر گرفته شده است.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark