داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
عشق سلبریتی ایرانی به حاکم دبی
کد مطلب: ۶۶۰۸۲
تاریخ انتشار:دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۷
دو فعال اصلاح‌طلب به تازگی گفته‌اند: اسلام فعلی اسلام امام خمینی نیست و کاش انقلاب رخ نمی‌داد!
عشق سلبریتی ایرانی به حاکم دبی
«وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

اسلام فعلی اسلام امام خمینی نیست؛ کاش انقلاب رخ نمی‌داد!فیاض زاهد، از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در بخشی از مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا با بیان اینکه اگر شریعتی متولد نشده بود، من تصویر نادقیقی از وقوع انقلاب اسلامی داشتم، گفته است:

«اسلامی که الان توسط روحانیون در حوزه‌ها یا در حکومت ایران در این سال‌ها مطرح می‌شود، هیچ تناسب و هیچ هم‌آوایی و هیچ تقریبی به آنچه به عنوان اسلام سیاسی در اواخر دهه ۴۰ توسط امام و بعد، علی شریعتی و دیگران مطرح شد، ندارد. این اسلام، اسلام بسیار روایی است. اسلام بیشتر اخباری‌گراست. بیشتر سنت‌محور است، بیشتر سیره‌محور است و در دل خودش، نوعی محافظه کاری تاریخی را تبلیغ می‌کند. »[۱]

قبل از زاهد، «مرتضی الویری» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران نیز طی اظهاراتی در همین خبرگزاری گفته بود: من از انقلاب اسلامی پشیمان نیستم. البته الان با تجربیاتی که دارم، بر این باور هستم که ک اش انقلاب اتفاق نمی‌افتاد. کاش صدای انقلاب را شاه زودتر شنیده بود. انقلاب چیز خوبی نیست. انقلاب همه چیز را به‌هم می‌ریزد. انقلاب مانند سیلی است که جاری می‌شود.

او در ادامه صراحتاً گفته بود: بنابراین اولین مطلبی که می‌خواهم برای انقلاب بگویم، می‌گویم آرزو می‌کردم که فی‌الواقع کاش انقلاب ۵۷ اتفاق نمی‌افتاد و مسئولان آن موقع و حاکمیت قبل از انقلاب، صدای مردم را می‌شنید و قبول می‌کرد که با رأی مردم، کشور اداره شود. اگر با رأی مردم اداره می‌شد، طبیعتاً ما کشوری اخلاقی، مذهبی، متکی به خرد جمعی، مستقل و فرهیخته داشتیم. اما به دلیل آنکه آن جلوگیری صورت گرفت، همانطور که گفتم انقلاب اتفاق افتاد و گریز و چاره‌ای از آن نبود. اما اینکه این انقلابی که اتفاق افتاد، فضای بعدی که به وجود آورد، در فرایند ۴۰ ساله‌ای که گذشت، از آنچه اتفاق افتاده، من راضی هستم و احساس می‌کنم انقلاب به اهداف خودش رسیده است؟ من به طور صریح می‌گویم نه. ما به هیچ‌وجه به اهداف انقلاب نرسیدیم. [۲]

*برخی چهره‌های جریان سیاسی خاص یا همان اصلاح‌طلبان چند سالیست که با فرا رسیدن ایام دهه فجر؛ نفسانیات خود درباره انقلاب اسلامی را بروز می‌دهند و صراحتاً از علقه‌هایی که با انقلاب اسلامی ندارند سخن می‌گویند...

کار این مقوله به جایی رسیده است که در طول این سالها شاهد این‌همانی میان انقلاب اسلامی و رژیم شاه از سوی برخی اصلاح‌طلبان نیز هستیم. این‌همانی مزوّرانه‌ای که در عبارةاخری خود و با تلمیح به «سقوط انقلاب اسلامی» اشاره می‌کند.

ما قضاوت درباره صحبت‌های زاهد و الویری را بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم...

فیاض زاهد چند سال قبل نیز درباره انقلاب اسلامی گفته بود ما خاطره خوشی از انقلاب ۵۷ نداریم ![۳]

مرتضی الویری نیز که در دهه هفتم عمر خود قرار دارد صحبت‌هایی دارد مبنی بر اینکه «انقلاب اسلامی به همه اهداف خود نرسید» و «رئیس جمهور منتخب سال ۸۸ مهره‌ای بوده برای محدودیت‌های بیشتر !»[۴]

لازم به توضیح است که اظهارات الویری درباره انقلاب اسلامی ماحصل رسوب یک انحراف فکری در ستاد اصلاحات است.

انحرافی که معتقد است اگر شاه به حرف مرحوم بازرگان گوش داده بود، انقلاب ۵۷ رخ نمی‌داد!

محمد قوچانی، مشاور رئیس‌جمهور روحانی، زمانی در تکمیل این ادعای انحرافی نوشته: «محمدرضاشاه سخن مهندس مهدی بازرگان را جدی نگرفت و با حذف میانه‌روها از عرصه مبارزه، به هژمونی تندروها در برخورد با حکومت پهلوی کمک کرد…اگر صدای روحانی شنیده نشود آنکه از پس می‌آید با داس می‌آید، نه کلید! و با سلاح سخن می‌گوید نه با سلاح سخن .»[۵]

***

خبرهای محرمانه درباره علاقه لاریجانی و چند وزیر به FATFمجید انصاری، معاون سابق رئیس‌جمهور روحانی و از عاملان وضع موجود به تازگی در اظهاراتی که سایت جماران آنها را منتشر کرد در اشاره به انتقادات اخیر حجت‌الاسلام صدیقی، امام جمعه موقت تهران به FATF گفته است:

«من ادعا نمی کنم که پیوستن به FATF تحریم های فعلی را کم و یا برطرف می کند ولی مطمئناً عدم پیوستن به FATF مشکلات موجود را تشدید خواهد کرد. آقای دکتر ظریف در جلسه گذشته مجمع به تفصیل این مسائل را توضیح دادند؛ خانم جنیدی هم پاسخ ایرادات حقوقی را دارند.

من شنیده ام در جلسه دولت هم آقای زنگنه، دکتر همتی، دکتر دژپسند و دیگر مسئولان اجرایی به اتفاق گفته‌اند که اگر این لوایح تصویب نشود حتی کشورهایی مثل هند، روسیه، چین و دیگر کشورهایی که مایل به همکاری با ما هستند گفته اند طبق موازین بین المللی ما نمی توانیم با شما کار کنیم؛ دکتر لاریجانی هم همین مساله را مطرح کرده‌اند.»

او همچنین گفته است: مگر قرار است که نمازگزاران نماز جمعه لایحه پالرمو و یا پیوستن به FATF را تصویب کنند که ایشان این مطالب را در نماز جمعه تهران مطرح می کنند؟! [۶]

*در اقتفای آنچه که انصاری گفته است، دانستن دو نکته مهم ضروریست:

یکم: مردم باید بدانند وضع موجودی که برای آنها پدید آمده؛ کار چه کسانی بوده است؟!

به هر حال کوچکترین حق مردمی که به آقای روحانی و همفکران او رأی داده‌اند اینست که بدانند آنها چرا بر برجام و FATF و پالرمو و غیره اصرار داشتند، چرا این توافقات و معاهدات هیچ دستاوردی برای مردم نداشت و چرا برخی مشکلات اقتصادی افزایش یافته است؟!

این دانستن امکان قضاوت و تصمیم‌گیری بهتر برای ادامه یا عدم ادامه تفکر اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و نزدیکان آنها را در انتخابات‌های آتی به مردم می‌دهد.

و دوم: باخبری دقیق مردم از آنچه انصاری گفته و تکذیب نشده است همچنین ضامن این معنی خواهد بود که من‌بعد از این دیگر کسی نتواند بازی «کی بود کی بود من نبودم» راه بیاندازد و مثلاً در روزگاری شاهد باشیم که فردی از جماعت برجامیان اینطور بگوید که «رویکرد برجام اقتصادی نبود»!

و یا مثلاً کس دیگری بگوید که اساساً ما نبودیم که بر برجام و FATF و غیره تأکید داشتیم بلکه تمام اینها کار رهبری نظام بود!

در واقع مردم باید بدانند که مسببان وضع موجود آنها دقیقاً چه کسانی و کدامین جریان‌ها هستند؟!

***

عشق سلبریتی ایرانی به حاکم دبیحمید فرّخ‌نژاد، بازیگر سینمای کشورمان به تازگی در یک پست اینستاگرامی با انتشار عکس «محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم دبی، نوشت:

«میون اینهمه شیخ که توی مملکتمون شبانه‌روز تلاش میکنن تا آخرت و اون دنیامون رو بسازن، کاش یه شیخ محمد بن راشد داشتیم که این دنیامونو میساخت. حیاک»

*فرّخ‌نژاد قبل از این نیز در یک پست دیگر مدعی آفریقا بودن ایران شده بود .[۷]

اصرار بر سیاه‌نمایی از اوضاع کشور و فقیر معرفی کردن اکثریت مردم ایران، چندیست که در میان برخی سلبریتی‌های ایرانی باب شده است.

این قضیه تا حدی شیوع پیدا کرده که برخی محافل می‌گویند اساساً شرط مافیای سینمای ایران برای بازی دادن به این چهره‌ها در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی همین سیاه‌نمایی از اوضاع کشور است ![۸]

مع‌الوصف اما سؤالی که در مقابل این چهره‌ها و از جمله در مقابل آقای فرّخ‌نژاد وجود دارد اینست که چرا این افراد جلای وطن نمی‌کنند و به جایی که مدعی هستند بهتر از ایران است، نمی‌روند؟!

آیا پاسخ این سؤال جز اینست که آقایان و خانم‌های بازیگر خود بهتر از همه می‌دانند که شیوخ دبی و اروپا و آمریکا! هرگز به دل‌رحمی و عقل‌محوری و انسانیت شیوخ ایران نیستند و سکنی‌گزیدن در این کشورها مساوی با پرداخت مالیات بیشتر، حذف شدن به دلیل بازی‌های سینمایی بد و افتضاح، عدم امکان فعالیت و حتی طرد و زندان در صورت عدم همراهی با حاکمیت و… خواهد بود؟!

در واقع آقای فرّخ نژاد اگر ثروت و آزادی و آسایشی که در ایران دارد را نمی‌خواهد حتماً خودش به دیار شیخ آل مکتوم برود و این نسخه را برای مردمان ایران‌زمین صادر نکند.

گفتنیست، فرّخ‌نژاد پیش از این در نقش خود در فیلم لاتاری بعنوان یک مأمور امنیتی ایرانی ایفای نقش کرد که دوستدار وطن خود بود و حتی در قبال به‌کار نبردن عبارت «خلیج فارس» نیز حساسیت زیادی نشان داد.

اما این قضیه فقط یک نقش بود و نمی‌تواند تکلیف خاصی را بر دوش فرّخ‌نژاد بگذارد!
Share/Save/Bookmark