داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
تحریم ها دامان بیماران سیستانی را هم گرفت/دیالیزی ها نگران نباشند
کد مطلب: ۶۹۰۵۲
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۶
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: با وجود همه تحریم ها و محدودیت های موجود یک دستگاه سی تی اسکن جدید برای بیمارستان امیرالمومنین علیه السلام زابل خریداری خواهد شد.
تحریم ها دامان بیماران سیستانی را هم گرفت/دیالیزی ها نگران نباشند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ پس از اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا و عدم ورود تجهیزات و داروهای پزشکی به ایران اکنون برخی از بیماران خاص وارد چالش جدیدی از زندگی شده اند.
در شمال سیستان و بلوچستان بیماران پروانه‌ای نیاز جدی به پانسمان های ویژه برای تسکین دردهای ناشی از این بیماری دارند.
بیماران پروانه‌ای تحت نظر خانه ای بی ایران قرار دارند و با تحمیل تحریم‌های پزشکی آمریکا مقدار محدودی از این پانسمان ها به دستشان می رسد.
به گفته بارانی پدر امیر حسین ۶ ساله که دچار بیماری پروانه ای است در هر ماه به اندازه یک هفته پانسمان به او داده می شود که این امر موجب تشدید بیماری نیز خواهد شد.
در کنار این مشکلات اما تجهیزات بیمارستان های زابل نیز با چالش جدیدی رو به رو شده است مثلا تنها دستگاه سی تی اسکن این شهرستان در پی استفاده بیش از استاندارد از آن خراب و نیاز به تعمیر اساسی دارد.
هادی میرزایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: این دستگاه به طور استاندارد باید هفت میلیون بار مورد استفاده قرار می‌گرفت و سپس از رده خارج می شد اما با وجود نیاز بیماران به این دستگاه از مرز ۱۵ میلیون باز نیز گذشته است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته نیز این دستگاه با خرابی مواجه شده بود افزود: تعمیر و نصب قطعه جدید در سال گذشته به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا با مشکلاتی رو به رو بود که بالاخره با مبلغ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان خریداری و نصب گردید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل بیان داشت: در سال جدید نیز بر اثر استفاده بیش از استاندارد از دستگاه سی تی اسکن همان مشکل تکرار شده است اما مبلغ قطعه جدید دو برابر سال گذشته است.
وی گفت: طی نامه نگاری های متعدد با وزارت بهداشت هنوز مشکل دستگاه حل نشده است اما خوشبختانه طی رایزنی های اخیر ، امتیاز خرید یک دستگاه جدید برای بیمارستان امیرالمومنین (ع) زابل گرفته شده است.
میرزایی با بیان اینکه به زودی دستگاه سی تی اسکن جدید خریداری خواهد شد گفت: در بیمارستان خیریه الزهرا سلام الله علیه نیز یک دستگاه سی تی اسکن وجود دارد که باید توسط متخصص جانمایی و نصب گردد.


دیالیزی ها نگران نباشند


اما با توجه به اینکه اکثر بیماران دیالیزی در شهرستان زابل از جانبازان جبهه جنگ هستند ، به گفته مسئول بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی (ره) زابل هیچ محدودیتی برای مراجعه بیماران وجود ندارد.
سید محمد طباطبایی مسئول بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی (ره) زابل در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا ؛ گفت: تعداد چهار دستگاه دیالیز ساخت آلمان امروز در بخش دیالیز بیمارستان امام خمینی( ره ) نصب شده است.
وی افزود: این دستگاه‌ها بروزترین مدل موجود در ایران هستند که به بخش دیالیز زابل اضافه شده است.
طباطبایی تصریح کرد: تعداد ۲۳ دستگاه در کل این بخش فعال است که در کنار آنها تعداد ۶ دستگاه دیگر به‌عنوان پشتیبان استفاده می شود.
وی خاطرنشان کرد: در طول روز سه شیفت و هر بار تعداد ۱۶ الی ۲۰ بیمار دیالیز می شوند که با توجه به روند افزایش بیماران دیالیزی در تلاش هستیم تا یک بخش دیگر به دیالیز بیمارستان امام خمینی( ره ) زابل اضافه کنیم.
طباطبایی با بیان اینکه تعداد ۱۱۷ بیمار دیالیزی در سیستان وجود دارد افزود: در بیمارستان های امیر المومنین و سید الشهدا زهک نیز یک بخش دیالیز وجود دارد تا بیماران در صورت نیاز به این مکان ها مراجعه کنند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش پذیرش بیماران دیالیزی در حوزه سیستان در ماه آینده تعداد دستگاه های دیالیز بیمارستان امام خمینی ( ره) به ۲۹ عدد افزایش خواهد یافت.انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark