داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
یادداشت/ عباس نورزایی؛ کارشناس ارشد توسعه روستایی و عضو انجمن علمی توسعه روستایی ایران
دانه های چرکین ضعف مدیریت در شهرداری زاهدان، سر باز کرد/ دیوار خشتی، جان همشهریان بی گناه را گرفت
کد مطلب: ۶۱۸۵۲
تاریخ انتشار:يکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۹
با فرو ریختن دیوار خشتی در زاهدان که چهار نفر جان خود را از دست دادند دانه های چرکین ضعف مدیریت در شهرداری زاهدان، سر باز کرد.
دانه های چرکین ضعف مدیریت در شهرداری زاهدان، سر باز کرد/ دیوار خشتی، جان همشهریان بی گناه را گرفت
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ شهرداری ها که در تب لابی گری ها، سیاسی کاری ها و قومگرایی شوراهای اسلامی شهر، می سوزند، از انجام بخشی از وظایف خود، غافل می مانند که عدم انجام آن فعالیت ها شاید در کوتاه مدت مشکلی ایجاد نکند، اما بالاخره خود را به شکل دردناکی نشان خواهد داد.

در این گفتار بنا نداریم به مشکلات حادث شده در اثر بی تدبیری و ضعف مدیریت شهری در کلان شهر زاهدان، ام القرا وحدت اقوام در بین استان های کشور، ورود یابیم، اما گذرا و اجمالی به بخشی از آن اشاره می کنیم.

آسفالت خیابان ها، بلا استثنا تَرَک هایی به صورت افقی دارد به طوری که یکی از دوستان می گفت که چرا این همه درز انبساط توی سطوح آسفالت گذاشته اند؟ نوآوری و خلاقیت در شهرداری زاهدان، جز آثاری است که باید با فعالیت های باستان شناسی، حفاری و کشف شود.

به هنگام ورود و عبور از زیرگذر امام علی(ع)، به یاد تونل وحشت شهرِ بازی می افتیم، بدون نور کافی، ناگهان از آفتاب شدید وارد کانال تنگ و تاریکی چون قبر بی تدبیران شهرداری، می افتید و مردمک چشم، در تنظیم خود، هَنگ می کند.

کافی است اندکی از چند خیابان سوگُلی شهر، فاصله بگیرید و عدم تنظیف، مَنظَر نازیبا، بعضاً بوی تعفن ناشی از نارسایی در جمع آوری زباله ها را شاهد باشید.

اجرای با برنامه طرح تفضیلی شهر، طرح های جدید شهری، توسعه فضای سبز، نوسازی ناوگان واحدهای شهری، ایجاد فرهنگسراها و اماکنی از این قبیل و اداره آنها که بماند.

اما مطابق بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی و کوچه ها و اماکن عمومی و دالان های عمومی و خصوصی و پرکردن و پوشاندن چاه ها و چاله های واقع در معابر و جلوگیری از گذاشتن هر نوع اشیاء در بالکن‌ها و ایوان های مشرف و مجاور به معابر عمومی که افتادن آن ها موجب خطر برای عابرین است و جلوگیری از ناودان‌ها و دودکش‌های ساختمان‌ها که باعث زحمت و خسارت ساکنین شهرها باشد، از وظایف شهرداری است و شهرداری مکلف است در کلیه ی موارد مربوط، به رفع خطر از بناها و غیره و رفع مزاحمت های مندرج در ماده فوق، پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت دار مناسبی صادر کند و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجرا گذاشته نشود، شهرداری باید رأسا با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر یا مزاحمت کند و هزینه مصروف را از طرف دریافت کند.

شرح و اشاره به وظیفه قانونی شهرداری در این زمینه، بدین منظور انجام شد که شهرداری باید دیوار آوار شده بر سر عده ای بی گناه را کلیپ آن در دسترس اکثر مردم کشور ما قرار گرفت، قبل از وقوع چنین حادثه ای، شناسایی و اقدام لازم برای قلع و قمع و جمع آوری آن انجام می داد.

چرا باید خاطره دیوارهای خشتی بم و کشته شدن قریب به ۲۵ هزار نفر از هم وطنان مظلوم ایرانی در زلزله بم، تداعی معنا شود؟

به راستی چه کسی پاسخگوی یک عمر عذاب روحی خانواده ستایش ۱۰ ساله و مهدیار دو ساله ای است که در این واقعه، جان باختند؟

اعضا شورا، یادشان باشد که دوران تبلیغات و انباشتن رأی تمام شده است، باید چون فرفره همان گونه که برای کسب رأی مردم می چرخیدید، در شهر چرخید، مشکلات شهری را اسکن فکری کرد، برنامه ریخت و به سرعت اجرا کرد، با سرعتی بیشتر از آنی که دیگر شهرهای کشور از ما فاصله می گیرند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark