داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
راه های مقابله با گرمای بی سابقه زابل +توصیه پزشک
کد مطلب: ۶۷۴۴۱
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۹
افزایش دما بی سابقه در شمال استان سیستان و بلوچستان باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان شده است.
راه های مقابله با گرمای بی سابقه زابل +توصیه پزشک
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با گرم شدن هوا در بسیاری از شهرهای ایران به خصوص استان سیستان و بلوچستان بسیاری از شهروندان این روزها را ترجیح می دهند از محل کار خود و یا منزل خارج نشوند.
گرمای هوا به قدری در روزهای اخیر افزایش داشته است که برخی از شهروندان برای نجات از این گرما از شهرهایی همچون زابل به شهرهای خنک تر ایران مسافرت کرده اند.
با این حال موج بی سابقه گرما در سیستان حتی در برخی از روستاها باعث قطعی کامل آب شده است که یکی از دلایل آن مصرف بالا و بی رویه آب توسط دیگر شهروندان است.
این در حالی است که درجه بالا هوا همچنین در روزهای اخیر باعث ذوب شدن آسفالت برخی از خیابان های زابل شد که در عین حال بی سابقه بوده است.
راحله قاسمیان مقدم پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان هیرمند در گفت و گو با اوشیدا گفت: پوشیدن لباس تیره و همچنین قرار گرفتن در محیط های گرم باعث افزایش دمای بدن و گرما زدگی در فرد می شود.
وی افزود: پوشت خشک ، عدم تعریق و سپس سردرد ،سرگیجه ، بی اشتهایی حالت تهوع و غش و افزایش ضربان قلب از جمله عواملی است که نشان می دهد فرد در معرض گرما زدگی قرار دارد.
قاسمیان مقدم خاطرنشان کرد: گرمازدگی یک فوریت پزشکی است اگر افراد کسی را که دچار گرمازدگی شده است مشاهده کردند، چه سریع تر او را به نزدیک ترین بیمارستان و یا مرکز درمانی برسانند.
وی بیان داشت: اولین اقدام ،خارج کردن بیمار از محیط گرم و‌انتقال وی به سایه و محیط خنک است سپس پاهای بیمار را ۲۰ درجه بالا آورده تا خون بیشتری به مغز بیمار برسد.
پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان هیرمند بیان داشت: استحمام بیمار با آب سرد میتواند منجر به شوک و مرگ بیمار شود بنابراین برای خنک کردن بیمار از آب، دو نهایت سه درجه خنک تر از دمای بدن بیمار استفاده کنید.
وی گفت: برای فرار از گرما زدگی توصیه می شود که در هوای بسیار گرم ، در منزل و در محیط خنک استراحت کرده و از قرار گرفتن در محیط گرم اجتناب کنید.
پزشک شبکه بهداشت و درمان شهرستان هیرمند بیان داشت: همچنین قبل از اینکه انقدر آب و املاح از دست دهید که بدن توان جبران نداشته باشد اقدام به مصرف مایعات کنید.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark