داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۱
 
موضوعات فیزیک در 750 آیه قرآن کریم مطرح شده است
کد مطلب: ۲۲۳۶۹
تاریخ انتشار:شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۹
اوشیدا:رییس دانشگاه پیام نور استان اصفهان گفت: 750 آیه در کتاب قرآن کریم وجود دارد که در آن به مسائل مختلف علم پایه فیزیک پرداخته شده است.
موضوعات فیزیک در 750 آیه قرآن کریم مطرح شده است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: «مهدی فضیلتی» روز سه شنبه در آیین آغاز بکار ششمین همایش ملی فیزیک دانشگاه پیام نور در اصفهان افزود: در آیه هفت سوره «الذاریات» به آسمان مشبک سوگند یاد شده است که این موضوع به مدل تئوری ریسمان ها برای ساختار ابعاد کیهان اشاره دارد.

وی همچنین به آیه ۸۸ سوره قصص اشاره و اظهار کرد: در این آیه آمده که همه چیز در روند و فرایند پیری، فرسودگی و میرایی است که این جمله مصداق قانون آنتروپی ( دومین اصل ترمودینامیک ) است.

وی ادامه داد: بر اساس این قانون، جهان به سمت بی نظمی، فرسایش، استهلاک و پیری پیش می رود.

وی از دیگر مسائل فیزیک که در قرآن به آن اشاره شده را نسبت انیشتین، ذره و ضد ذره، وجود اتم، ماده و پاد ماده و ارتعاش تارها عنوان کرد.

رییس دانشگاه پیام نور استان اصفهان گفت: فیزیک علم شناختن قانون های عمومی و حاکم بر رفتار ماده و انرژی است و در فناوری های مختلف مانند ارتباطات، حمل و نقل، تولید، استخراج معادن، ساختمان و هسته ای کاربرد دارد.

وی با تاکید براینکه فیزیک، علم پر برکتی است، افزود: امید است که در دولت تدبیر و امید به مسائل پژوهشی و فناوری مرتبط با این علم توجه بیشتری شود.

فضیلتی همچنین درباره دانشگاه پیام نور استان اصفهان اظهار کرد: این دانشگاه دارای ۴۴ واحد و مرکز، ۹۰ هزار دانشجو، ۱۱۰ کد رشته محل، ۳۵۰ عضو هیات علمی و سه هزار استاد مدعوو است.

وی با اشاره به ۴۰ رشته محل در مقطع کارشناسی ارشد و سه رشته دکترا در این دانشگاه گفت: این دانشگاه به تازگی موافقت با دو رشته علوم قرآن و حدیث در مرکز آران و بیدگل و شیمی تجزیه در مرکز اصفهان در مقطع دکترا را کسب کرده است.

وی افزود: پذیرش در این دو رشته جدید دکترا از سال آینده آغاز می شود.

وی همچنین با بیان اینکه شهریه دانشگاه پیام نور حدود یک سوم شهریه سایر دانشگاههاست، تصریح کرد: این امر باعث شده که امکان تحصیل برای دانشجویان محروم بیشتر فراهم شود.

ششمین همایش ملی فیزیک دانشگاه پیام نور ۲۹ و ۳۰ بهمن جاری در اصفهان برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : دریچه
    عکاس :