داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
یادداشت/ غلام آبدهی مقدم
اثر پدافند غیرعامل در جنگ ها
کد مطلب: ۵۵۰۸۴
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۳
از هنگامی که انسان های اولیه زندگی غارنشینی را ترک و به کشاورزی روی آورد و اجتماعات بشری شکل گرفت، اختلافات نیز به تبع آ فزونی گرفت، این اختلافات کم کم بر اثر رشد جمعیت و تشکیل شهرها و کشورها ابعاد وسیعتر و پیچیده تری به خود گرفت.
اثر پدافند غیرعامل در جنگ ها
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ از اینرو بشر برای دفع تجاوز و یا دفاع از خود به فکر ساخت سلاح افتاد، سلاح ها کم کم بر اثر مرور زمان پیشرفت چشمگیر و شگرفی کرد تا جایی که سلاح هایی به وجود آمد که در اندک زمانی انسان های فراوانی را از هستی ساقط کرده و آن ها را به دیار نیستی می فرستاد.

یکی از کشنده ترین سلاح ها، سلاح اتمی است که آمریکای جنایتکار از آن ۲بار استفاده کرد یکبار در هیروشیما و بار دیکر در ناکازاکی ژاپن که تمام مردم جهان اطلاعات کاملی از این فاجعه انسانی را دارند.

اما آنچه که این روزها مد نظر دولت ها و ملت ها برای کاهش هزینه ی مالی و انسانی از جنگی که هر آن ممکن است گریبانگیر آن ها شود، دفاع از خود و حفظ مکان ها و جایگاه هایی است که از نظر استراتژیک هم برای دشمن و هم ملت تحت تهاجم مهم است از این رو ابتدا دولت ها تمام فکر و ذکرشان محفوظ ماندن آن جایگاه ها از تهاجم هوایی و یا موشک های دشمن است.

اگر نظری سطحی به طبیعت و حیواناتی که در جنگل ها و دشت ها زندگی می کنند بیندازید و می بندازید می بینید که خدای بزرگ به حیوانات برای دفاع از خود های گوناگونی عطا کرده، عده ای از حیوانات با فرار از دشمن، عده ای با فرو رفتن در لاک سخت و یا پوششی که دارای تیغ های فراوان هستند و عده ای با شاخ و عده ای نیز با استتار و همرنگ شدن با طبیعت محلی که در آن زندگی می کنند خود را از حمله دشمن نگه می دارند.

بشر نیز با استفاده از درسی که از طبیعت آموخته برای حفظ اماکن مهم مانند مراکز نظامی، فرودگاه ها، کارخانه ها و نیرو گاه های برق از دور استفاده می نمایند که در این راستا می توان به نصب رادار و.موشک های ضد هوایی و یا استتار که خود عامل مهمی در فریب دشمن می باشد، از منابع حیاتی و نیروهای انسانی خود پاسداری می نمایند.

اهمیت پدافند غیرعامل اگر از پدافند عامل نهمتر نباشد کمتر نیز نیست چون ممکن است که هواپیماها و با موشک های دشمن بتوانند از نقاط کور راهدارها بگذرند و خود را به هدف برسانند، اگر بتوانیم که مناطق مهم و سوق الجیشی خود را استتار کنیم تهاجم دشمن می تواند از کمترین آسیب و یا گاها بی آسیب باشد.

ساخت پناهگاههای امن نیز یکی دیگر از راه هایی است که می تواند تلفات انسانی را به حداقل برساند. در شهرهای بزرگی همچون تهران و مشهد که مترو در آن ها راه اندازی شده با مقداری تلاش می تواند بهترین محل برای مواقع ضروری باشد.

رسانه های گروهی نیز می توانند در آگاهی مردم و خنثی کردن جنگ روانی دشمن نقش به سزایی ایفا کنند زیرا در بیشتر جنگ ها تبلیغات دشمن در روحیه افراد می تواند نفش مخربی داشته باشد و آن ها را تحت تاثیر تبلیغات مسموم خود به زانو درآورد در یک جمله در پدافند غیر عامل کلیه ی آحاد ملت می توانند نقش ایفا کنند تا خسارات یک جنگ تحمیلی به حداقل برسد.

انتهای پیام///
Share/Save/Bookmark