داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
گزارش اوشیدا از تداوم طوفان شن در سیستان؛
آسمان زابل سیاه پوش شد/طوفان شن ۵۹۸ نفر از مردم سیستان را روانه مراکز درمانی کرد
کد مطلب: ۶۴۳۶۳
تاریخ انتشار:شنبه ۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۳
طوفان شدید و ذرات معلق در هوای سیستان در چندروز گذشه موجب خانه نشینی مردمان این دیار شده و بیش از 598 تن از آنان را روانه مراکز درمانی کرده است.
آسمان زابل سیاه پوش شد/طوفان شن  ۵۹۸ نفر از مردم سیستان را روانه مراکز درمانی کرد
به گزارش اوشیدا، طوفان شن و گرد و خاک شدید در منطقه شمال سیستان و بلوچستان که از چندروز جدید آغاز شده تاکنون موجب بروز مشکلات بسیاری برای ساکنین این منطقه شده است.
بادهای 120روزه را می توان مهمان همیشگی سیستان دانست که همه ساله در فصل بهار و تابستان در بخش های وسیعی از شمال سیستان و بلوچستان وزیدن گرفته و موجبات رنج و عذاب مردمان این دیار را فراهم میکند، بادهایی که در گذشته موجب خنکی هوا و بارور شدن  گیاهان انبار غله ایران می شده است امروزه به عذابی بزرگ تبدیل شده که سطح خشکیده تالاب هامون را صیقل داده و خاک حاصل را بر سر مردمان محروم سیستان فرود می آورد.
به عقیده بسیاری از کارشناسان، بیماری های شایع منطقه سیستان ناشی از همین طوفان های مداوم و ذرات معلق در هواست به گونه ای که زابل به عنوان آلوده ترین شهر جهان مرکز بیماری های قلبی و رییوی کشور شده و هر ساله تعداد زیادی از شهروندان ساکن روستاها و شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان به دلیل مشکلات ناشی از این معضل روانه مراکز درمانی می شوند.

بیمارستان های زابل پذیرای مصدومان طوفان
در همین رابطه غلامعلی رفعت مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی زابل در گفتگو با خبرنگار اوشیدا، با اشاره به اینکه طوفان شن موجب بروز مشکلات تنفسی در ساکنین شمال سیستان و بلوچستان می شود، اظهار داشت: ۵۹۸ نفر از مردم منطقه سیستان به دلیل طوفان و گرد و خاک شدید در چندروزاخیر تا کنون به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کردند.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۱۵۴نفر بستری و ۴۴۴نفر به صورت سرپایی درمان شدند، افزود: این افراد به دلیل عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان به بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه‌های اورژانس مراجعه کردند.

رفعت گفت: با توجه به خشک بودن تالاب هامون و در نتیجه بروز پدیده طوفان و گرد و خاک همواره مردم منطقه سیستان به دلیل مشکلات مختلف که عمده‌ترین آن‌ها تنفسی و چشمی است به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.

 طوفان شن همچنان ادامه دارد
کارشناس پیش ‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در گفتگو با خبرنگار اوشیدا، با اشاره به تداوم طوفان شن در سیستان، اظهار کرد: طوفان و گرد و خاک تا یکشنبه هفته آینده در منطقه سیستان تداوم دارد.

علی ملاشاهی افزود: روزهای دوشنبه و سه شنبه قدری از شدت طوفان کاسته شده و از روز چهارشنبه هفته آینده دوباره وزش باد و گرد و خاک در نواحی شمالی سیستان و بلوچستان شدت می یابد.

وی گفت: در این مدت علاوه بر نفوذ گرد و غبار به زاهدان، نواحی مرکزی، مرز شرقی و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان طوفان گرد و خاک با شدت کمتر رخ خواهد داد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark
مرجع : اوشیدا
    عکاس :