داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۱
 
راه ارزان کردن اینترنت، رقابتی کردن تجارت پهنای باند است
کد مطلب: ۱۰۲۱۸
تاریخ انتشار:يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۳۳
اوشیدا:مشکلات حاکم بر اینترنت کشور اینقدر ملموس و متدوام است که نیاز به شرح ندارد؛ مشکلاتی همچون کندی گاه و بی گاه و بعضا قطعی، پاسخگو نبودن مسئولان در زمان بروز مشکل و از همه مهم تر، گرانی؛ برای مورد آخر، وزیر سابق راهکاری ارائه می‌دهد که در صورت اجرا تاثیر به سزایی در حل سایر مشکلات این حوزه خواهد گذاشت.
راه ارزان کردن اینترنت، رقابتی کردن تجارت پهنای باند است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:احمد معتمدی با اشاره به معضل نرخ اینترنت در کشور و دلایلی که باعث می‌شود شرکت ارتباطات زیرساخت، پهنای باند اینترنت را با قیمت بالا به ارائه دهندگان اینترنت عرضه کند، گفت: باید راهکارهایی برای رقابتی کردن خرید و فروش و تجارت پهنای باند اینترنت صورت پذیرد تا مشکلات این بخش مرتفع شود.
راه ارزان کردن اینترنت، رقابتي کردن تجارت پهنای باند استوی با اشاره به قوانین حاکم بر خرید و فروش انحصاری پهنای باند در کشور تاکید کرد: براساس قوانین، شرکت ارتباطات زیر ساخت اجازه واگذاری این خدمات را ندارد و در این راستا باید قوانین حاکم بر این بخش اصلاح شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت هشتم گفت: یکی از دلایلی که سبب بروز برخی مشکلات در نحوه خرید و فروش پهنای باند اینترنت شده این است که تعریف دقیقی از شرکت ارتباطات زیرساخت صورت نگرفته و از این حیث باید راهکارهایی پیدا کرد تا بتوان این مشکل را حل کرد.

معتمدی افزود: با کار کارشناسی می‌توان تمهیداتی اندیشید که همچنان که امکانات فنی در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است، فعالیت تجاری در این بخش واگذار شود؛ بدین ترتیب محدودیت قوانین موجود برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه پهنای باند هم لحاظ خواهد شد و منعی متوجه این اقدام نخواهد بود. به عبارت بهتر باید فعالیت در زمینه خرید و فروش پهنای باند، از نظر تجاری برای بخش خصوصی آزاد شود اما بخش فنی همچنان در اختیار شرکت زیرساخت باقی بماند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه قیمت پهنای باند در دنیا متنوع است و شرکت های معتبر و مطمئن با قیمتهای بالاتری پهنای باند اینترنت را می فروشند، گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت قاعدتا ‌واند از شرکتهای نامعتبر پهنای باند خریداری کند و شاید یکی از دلایلی که قیمت پهنای باندی که وارد کشور می‌شود بالاست، همین نکته باشد. از سوی دیگر در هر صورت قیمت‌ها باید معقول باشد و زیرساخت باید به نحوی عمل کند که فعالیت برای بخش خصوصی در این زمینه به صرفه نباشد نه اینکه همه چیز انحصاری باشد.

به گفته معتمدی، چنانچه قیمت‌ها مناسب باشد، بخش خصوصی ترجیح می دهد پهنای باند مورد نیاز را از شرکت ارتباطات زیرساخت خرید کند تا اینکه بخواهد خود در این حوزه سرمایه گذاری کند. اینجاست که اگر شرکت ارتباطات زیرساخت درست عمل کند، قاعدتا باید نرخ پهنای باند به مراتب ارزان تر از نرخ های فعلی شود.
Share/Save/Bookmark
مرجع : تابناک
    عکاس :