داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان:
دایک مرزی توسط محیط زیست برای ورود آب به تالاب هامون بازگشایی شد/آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان
کد مطلب: ۷۰۱۶۸
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۸
وحیدپورمردان گفت: آب پشت دایک مرزی با حذف دایک وارد تالاب هامون شد.
دایک مرزی توسط محیط زیست برای ورود آب به تالاب هامون بازگشایی شد/آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان
به گزارش اوشیدا؛ وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان بیان کرد: با توجه به بارندگی ها در حوزه آبریز تالاب هامون و روان شدن دشتمال در قسمت های مختلف، ورود آب به بستر تالاب هامون ادامه دارد. علیرغم آبگیری فراوان هامون پوزک در کشور افغانستان طبق بررسی های فنی و رصد نقشه های هوایی ورود آب در منطقه هامون پوزک ایران و بازاچه مرزی گمشاد به دلایل مختلف همچون وجود دایک مرزی با مشکل مواجه بود.

پورمردان افزود: با عنایت به ضرورت ورود آب به تالاب هامون، و از آنجاییکه این اداره کل در جای جای بستر تالاب هامون حتی هم اکنون نیز در حال انجام پروژه عمرانی از قبیل لایروبی و ... است، ضمن هماهنگی با مرزبانی منطقه که دیدگاه مثبت و همراهی خوبی در این زمینه دارند، بلافاصله اقدام به حذف دایک نمود تا ورود آب به این قسمت از تالاب نیز افزایش یابد.

پورمردان ضمن قدردانی از استاندار سیستان و بلوچستان جهت صدور دستور تسریع در این خصوص همچنین تقدیر از همراهی و همدلی مجموعه مرزبانی استان و شهرستانهای حوزه سیستان که در این زمینه محیط زیست را کمک کردند ادامه داد: با حذف دایکِ مانع آب در منطقه بازارچه مرزی و هامون پوزک و با ورود آب به بستر تالاب هامون، حدود ۵۰۰ هکتار از سطح بستر خشک این تالاب تاکنون آبگیری شده است و روند بازگشایی ورودیهای سیلاب و انهار و هدایت جریان های آبی به نقاط بحرانی منطقه همچنان ادامه دارد.
Share/Save/Bookmark