داخلی آرشيو يادداشت صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
یادداشت؛
بازکاری نی و لویی در تالاب
کد مطلب: ۶۹۷۲۸
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۴
‍ بازکاری نی و لویی در تالاب، حرکتی پسندیده و نشان بلوغ فکری حاشیه نشینان هامون است.
بازکاری نی و لویی در تالاب
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ عباس نورزائی کارشناس ارشد مدیریت روستایی طی یادداشتی نوشت :

تالاب هامون، در ۵۰ سال اخیر، شاهد وجود ۷۶ هزار هکتار نیزار، لویی، اشک و تزگ بوده است. نزدیک به ۲۰۰ روستا(تختک) با جمعیتی معادل ۱۰ هزار خانوار با داشتن ۱۰۰ هزار گاو از نژاد سیستانی در قلب تالاب ساکن بوده اند که از میلیاردها انواع پرنده شکار و ارتزاق می کرده اند و پرده های بافته شده از ساقه ی اصلی گیاه آبزی لویی یا تیفا، به شهرهای مختلف کشور صادر می شده است.
این تالاب سالانه دست بالا ۱۲ هزار تن ماهی به مردم ما هدیه می نموده است و تلطیف هوای سیستان و فرونشاندن گردو غبار از دیگر داد و دهش آن محسوب می شده است.
کاهش حجم آب ورودی، بهره برداری از مخازن مصنوعی چاه نیمه ها، رهاسازی ماهی علفخوار آمور، دستکاری های غیرفنی و غیراصولی در بستر دریاچه، از جمله عوامل از بین رفتن مزایای رایگان این عرصه ی طبیعی به شمار می رود.
اولین حرکت برای احیاء نی زارهای هامون در سال ۱۳۷۴ در قالب طرحی پژوهشی توسط سازمان جوانمرگ عمران سیستان صورت گرفت و براساس نتایج آن تحقیق و تحقیقات تکمیلی، جهادسازندگی، دیگر سازمان جوانمرگ، بدون بودجه ی خاص، اما با همکاری و مشارکت حاشیه نشینان هامون، نزدیک به ۱۲ هزار هکتار از عرصه های هامون را طی سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ نی کاری کرد و باور اتکای به خود را زنده نمود.
حالا از آن دوره، چندین سال است که می گذرد. میلیاردها تومان بودجه توسط دستگاه های مختلف خرج شده، اما نتیجه ی محسوسی دربر نداشته است.
موسسه ی مردم نهاد اندیشه و تعاون با همت جوانان این سرزمین در چونگ درددل و جوانانی خودجوش و عاشق در حوالی کوه خواجه، آستین همت بالا زده، بدون هیچ اراده و همکاری از جانب دستگاه های اداری و اجرایی مسئول، کار احیاء نیزارها و کاشت لویی را دنبال می کنند که باید به این مجاهدین سازندگی نسل جدید سیستان، دست مریزاد گفت.
اما روی دیگر سخن من به مدیران دستگاه های دولتی است. هنر مدیریت در گرفتن اعتبارات دولتی و خرج آن در سالن های جلسات و دکوراسیون دفاتر ستادی و سفرهای سیاحت گونه به عرصه ها عکس های سلفی و سیر در فضای پرجلوه ی مجازی نیست.
باید خیس شوید، باید همپای مردم، یاری شان کنید. مردم، پایه ی توسعه در هر زمینه ای هستند. توسعه بامردم، برای مردم و توسط آنان باید محقق شود. اگر خرده اعتباری توانسته اید در این وانفسای بودجه دهی دولت کسب کنید، یا امکانان و تجهیزاتی دراختیار دارید، آن را با مردم تقسیم کنید و گزارش آن را هم بدهید.
وقت غنیمت است، درست در بهترین زمان کشت و احیاء نیزارها قرار داریم. فرمانداران کمک کنند، ائمه ی محترم جمعه ی دوستمحمد، ادیمی و شهر علی اکبر، تحریض و تشویق کنند، نیروهای نظامی، خصوصاً بسیج سپاه، نیروی مورد نیاز در اختیارشان قرار دهند و گروه های جهادی را به این عرصه های زیبا و ماندگار، هدایت نمایند تا سطوحی بیشتر زیر کشت رود و بخشی از معظل همیشگی زیست محیطی سیستان، مرتفع شود.
خداوند پاداش مجاهدین به کسانی بدهد که مستقیم یا غیرمستقیم در این راه مقدس، قدم برمی دارند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark