داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
جان کری: دنیا با تهدید های جدید و متفاوت ازقرن بیستم روبه رو است/ ادامه طولانی جنگ با افراط گرایی
کد مطلب: ۵۶۷۶۸
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۵
«جان کری» وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود در «آکادمی نیروی دریایی آمریکا» تاکید کرد، تداوم راهبری ایالات متحده بر نظام بین الملل «حیاتی» است و جنگ آمریکا و متحدانش در سراسر جهان علیه افراطگرایی چندین نسل طول خواهد کشید.
جان کری: دنیا با تهدید های جدید و متفاوت ازقرن بیستم روبه رو است/ ادامه طولانی جنگ با افراط گرایی
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" به نقل از روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، کری در سخنان روز سه شنبه 21 دی ماه (10 ژانویه) خود در «آکادمی نیروی دریایی آمریکا» در «آناپولیس» در «مریلند»، درباره چالش هایی که جهان امروز با آنها مواجه است سخن گفت و تاکید کرد اکنون دنیا با تهدیدات جدیدی مواجه شده که با خطرات و چالش های قرن بیستم متفاوت است.
کری در سخنان خود که مضمونی مشابه با سخنان نطق خداحافظی باراک اوباما با نظامیان در روز چهارشنبه 15 دی ماه (4 ژانویه) بود، تصریح کرد که ایالات متحده باید همچنان راهبر نظام بین الملل بماند و در این باره گفت: «تداوم راهبری ایالات متحده بر دنیا همچنان امری بسیار حیاتی و برای برقراری ثبات جهانی ضروری است. اکنون شاهد حضور فزاینده بازیگران غیردولتی هستیم و می بینیم که پدیده ناسیونالیسم اقتدارگرا بار دیگر در حال جان گرفتن است.»
وی در این باره افزود: «جنگی که آمریکا و متحدان جهانی آن علیه افراط گرایی در سراسر جهان آغاز کرده اند، نسل ها طول خواهد کشید. رویارویی ما با افراط گرایی و خشونت ورزی احتمالا به چالشی برای چند نسل تبدیل خواهد شد.»
وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه موشک های بالستیک کره شمالی پرداخت و در این باره تصریح کرد: «اگر کره شمالی موشک های بالستیک بین قاره ای بسازد که بتواند آمریکا را تهدید کند، شاید لازم باشد ایالات متحده از روش های جدی تری در خصوص این کشور استفاده کند.»
تارنمای تحلیلی خبری «واشنگتن فری بیکن» نیز درباره حضور کری در این مرکز آموزشی نظامی نوشت:«سخنرانی کری خیلی ناگهانی اعلام شد و فقط گفته شد که سخنان او بازتاب دوران حضور خودش در نیروی دریایی، تاثیر آن بر حرفه اش و رویکرد وی به سیاست خارجی خواهد بود.
این تارنما یادآور شد که وزیر خارجه آمریکا خود در دوران جنگ ویتنام در نیروی دریایی خدمت کرده و تاکنون چندین بار راجع به حضورش در آن جنگ سخن گفته و تصریح کرده بود که از آن دوران نفرت دارد و شرمنده است.
به گزارش ایرنا، باراک اوباما، رئیس کاخ سفید ، در سخنرانی مراسم خداحافظی با نظامیان این کشور چهارشنبه 15 دی ماه (4 ژانویه) در پایگاه نظامی «مایر- هندرسون هال» در ایالت «ویرجینیا» ایراد شد نیز تاکید کرد آمریکا باید راهبر جهان باقی بماند و ارتش آن برای مقابله با هرگونه تهدید آماده باشد. وی همچنین گفت دنیا در پی تداوم راهبری واشنگتن به عنوان یکی از کشورهای غیرقابل جایگزین خواهد بود.
کره شمالی یکی از موضوعات اصلی دولت «دونالد ترامپ» خواهد بود و مقامات دولت کنونی که چند روز دیگر کاخ سفید را ترک خواهند کرد با جدیت در این باره سخن گفته اند.
در همین راستا «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در گفت و گوی یکشنبه (8 ژانویه) با شبکه خبری «ان بی سی» موشک های بالستیک و سلاح هسته ای کره شمالی را «تهدید جدی» علیه آمریکا توصیف کرد و گفت: «اگر (موشک قاره پیمای کره شمالی) برای ما یا یکی از دوستان یا متحدان ما تهدیدآمیز باشد، آن را ساقط خواهیم کرد.»
کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، روز یکشنبه 12 دی ماه، در نطق سال نو میلادی خود اعلام کرد، کشورش در مرحله نهایی ساخت و آزمایش موشک های بالستیک قاره پیمایی قرار دارد که می تواند کلاهک های هسته ای حمل کند.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا نیز این ادعا را رد و تأکید کرد که این اتفاق هرگز روی نخواهد داد.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :