داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
رئیس جمهور با حضور سرزده در اجتماع عزاداران حسینی در زابل؛
حق آبه سیستان نیازمند دیپلماسی فعال وزارت امور خارجه است و از آن نمی گذریم/ بازارچه های مرزی، معدن و نیروگاه بادی راهکار اشتغال و رونق اقتصاد
کد مطلب: ۷۴۰۸۴
تاریخ انتشار:جمعه ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۳
آیت الله ابراهیم رئیسی گفت: حق آبه مربوط به منطقه سیستان است و از آن نمی‌گذاریم و مردم هم از آن نمی گذرند که این کار نیازمند دیپلماسی فعال در منطقه و مرکز توسط وزارت امور خارجه است که حق مردم منطقه سریعا احیا شود.
حق آبه سیستان نیازمند دیپلماسی فعال وزارت امور خارجه است و از آن نمی گذریم/ بازارچه های مرزی، معدن و نیروگاه بادی راهکار اشتغال و رونق اقتصاد

به گزارش اوشیدا؛ آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان امروز با حضور سرزده در اجتماع بزرگ مردم زابل که به مناسبت گرامیداشت نخستین قیام خونخواهان امام حسین (ع) که در میدان امام حسین (ع) شهرستان زابل در حال برگزاری بود گفت: در این دولت نسبت به مسائل استان ها به ویژه سیستان و بلوچستان حساس شدیم.

وی ادامه داد: لذا مقصد دومین سفرم به استان ها را سیستان و بلوچستان انتخاب کردم و قبل از آمدن به این استان با مدیران نمایندگان و مسئولان آشنا با مشکلات این حوزه صحبت کردم.

رئیس جمهور افزود: بعد از حضور در سیستان، از برخی روستاها بازدید کردم، آخرین وضعیت چاه نیمه ها را دیدم، مشکلاتی از جمله با بی آبی، اوضاع کشاورزی، کمبود نزولات آسمانی، مشکل نبود گاز و اشتغال را که شما لمس می کنید بررسی کردم.

رئیسی تصریح کرد: خدا به ما نعمت های زیادی داده و در کنار ان باید از کاستی ها مطلع شویم و نسبت به رفع محرومیت ها و کمبودها حساس باشیم و برای حل آن ها اقدام کنیم.

وی ادامه داد: با سرمایه عظیم توکل به خدا و اعتماد به نفس باید مشکلات را حل کنیم و این منطقه معروف به اعتماد به نفس است و مردان و زنان آن اعتماد به نقس دارندو نیروی کارآمد در این منطقه کم نداریم.

راهکارهای حل بی آبی از انتقال آب از دریای عمان تا استفاده از آب چاه نیمه ها

این مقام مسئول بیان کرد: راهکارهایی برای حل مشکلات این منطقه وجود دارد که برخی راهکارها طولانی مدت است مثل انتقال آب از دریای عمان، اما فناوری آب های ژرف و افزایش چاه های آن می تواند آبی به دست مردم برساند که زمان کمتری نسبت به انتقال آب از دریای عمان نیاز دارد.

رئیس جمهور گفت: راه حل کوتاه تر نیز استفاده از ظرفیت چاه نیمه هاست، استاندار، فرماندار و مسئولان آب باید آب را از چاه نیمه ها انتقال دهند این کار را می توان از فردا آغاز کرد و اعتبار آن موجود است.

رئیسی اظهار کرد: با پیگیری های انجام شده به زودی شعله گاز در منطقه سیستان روشن می شود، درخصوص راه آهن زاهدان به زابل و شبکه مواصلاتی ریلی مصمم هستیم این کار با سرعت پیش رود.

وی ادامه داد: از وزیر نیرو، استاندار وفرماندار و مسئولان منطقه ای می خواهم نسبت به لایروبی کانال ها برای انتقال آب به چاه نیمه ها اقدام کنند که اعتبار آن به زودی تامین می شود و این کار سریعا باید انجام شود.

از حق آبه نمی گذریم

رئیس جمهور بیان کرد: حق آبه مربوط به این منطقه است و از آن نمی‌گذاریم و مردم هم از ان نمی گذرند که این کار نیازمند دیپلماسی فعالی در منطقه و مرکز توسط وزارت امور خارجه است که حق مردم منطقه سریعا احیا شود.

رئیسی افزود: نکته دیگر فعال شدن بازارچه های مرزی یکی دیگر از موضوعات است که داد و ستد قانونمند را میان مردم منطقه و افغانستان ایجاد می کند، مسئولان ذیربط باید این کار را انجام دهند که هم اشتغال و هم رونق اقتصادی دارد.

وی بیان کرد: منطقه خوبی در سیستان برای ایجاد نیروگاه های بادی داریم که برای کشور تولید قدرت و انرژی می کند و باید از آن استفاده و نیروگاه های بادی را در منطقه ایجاد کرد.

رئیس جمهور بیان کرد: نعمت معدن در این استان وجود دارد و اگر به درستی از آن استفاده شود می تواند در سطح مس سرچشمه و مشابه آن در منطقه ایجاد اشتغال و تولید کند.

رئیسی اظهار کرد: معدن اگر در منطقه فعال شود ایجاد اشتغال می کند و باید سریعا برای بهره برداری و استفاده بهینه از آن فعال شد.

پروژه های نیمه تمام منطقه با کار بسیجی به اتمام برسد

وی عنوان کرد: پروژه های نیمه تمام در منطقه وجود دارد که از استاندار سیستان و بلوچستان می خواهم از نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد برکت و بیناد مستضعفان و دیگر نهادهای دولتی دعوت کند و در کار بسیجی با فعال کردن این بخش ها پروژه های نیمه تمام مانند کارخانه لاستیک را به سرانجام رساند.

این مقام مسئول گفت: در این منطقه کار بسیار انجام شده اما بسیار کار هم باید انجام شود، به جوانان سیستان می گویم به فکر اینکه این منطقه را ترک کنید و بروید، نباشید سیستان از شماست و باید ساخته شود و ماهم در کنار شما هستیم.

رئیس جمهور بیان کرد: برای ایجاد اشتغال معتقدیم این منطقه بستری برای فعال کردن تولید و اشتغال است، ولی باید زمینه برای کار ایجاد شود که دختران و پسران این خطه احساس بیکاری نداشته باشند و در حوزه های مختلفی فعال شوند.

وحدت، امنیت و ارادت به اباعبدالله از نعمت های این منطقه است

رئیسی گفت: لازم است خداوند را برای نعمت های این منطقه شکرگزار باشیم، نعمت امنیت که از همه نیروهای مرزبانی، انتظامی، سپاه و بسیج سپاسگزاریم.

وی ادامه داد: وحدت و انسجام بین سنی و شیعه، اقوام و گویش ها نعمت دیگری است که هر چه وحدت بیشتر باشد توسعه یافتگی بیشتر است.

این مقام مسئول بیان کرد: عشق حسینی و ارادت به اباعبدلله نعمت دیگری است که مرهون علما و بزرگان این منطقه مانند آیت الله حسینی طباطبایی و سرداران بزرگی که در منطقه بودند، است.

رئیسی بیان کرد: شان بنده به عنوان طلبه خدمتگزاری به مردم است، تمام تلاش ما این است که از همه ظرفیت های کشور به ویژه ظرفیت های بومی کمال استفاده شود و برای استفاده از همه ظرفیت ها گام‌های بلندی برداریم.

شایان ذکر است؛ رئیس جمهور در پایان هم از خداوند خواست باران رحمت الهی را برای این سرزمین فرود آورد‌.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark