داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
یادداشت/ احمد قنبری استاد اگرواکولوژی و رئیس سابق دانشگاه زابل
پارادوکس مرمت و احیا قلعه رستم
کد مطلب: ۶۳۳۳۸
تاریخ انتشار:شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
احمد قنبری در یادداشتی هزینه های انجام شده برای احیا قلعه رستم را یک پارادوکس عنوان کرده و خواستار شفاف سازی آن شد.
پارادوکس مرمت و احیا قلعه رستم
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ در دو سال اخیر تحرکاتی را در قلعه رستم شاهد بودیم؛ بخشی یک پروژه جمع آوری آب است و بخش دیگر نیز مرمت بناهای قدیمی بوده که به گفته دکتر شیرازی باستان‌شناس دانشگاه زاهدان یک عمل با ارزش به شمار می‌رود.

البته این نظر بنده بود قضاوت مردم در مورد خوب یا بد بودن انجام این پروژه مد نظر نگارنده نیست؛ آنچه در بین مردم و همچنین توسط نماینده مردم گفته می شود بانی این کار دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس است.

در خصوص احداث راه، کانال‌ها و‌گودال جمع آوری آب بر همگان روشن است که ماشین آلات ادارات و نهادهای مختلف کار گرفته شده و همه مردم اطلاع دارند، اما هزینه های جاری و‌ مرمت هم به نظر می رسد کم نباشد.

آنچه برای مردم روشن نیست و در محافل و‌ مجالس نقل قول می شود بیانگر تناقض است، جا دارد که در این باب شفاف سازی انجام شود چرا که یک نقل قول این است که هزینه های جاری مرمت قلعه رستم توسط شخص دهمرده از درآمدهای خویش پرداخت شده که اگر این را بپذیریم، باید عنوان کرد که از باب آغاز و انجام این کار، وی مدبر و از باب تامین هزینه ها از جیب شخصی نیز ایثارگر است، چون گذشتن از مال خویش را برای مردم و رضای خدا بر هزینه کردن برای خانواده خویش ترجیح داده است؛ ر این‌صورت تنها چیزی که شایسته وصف این برادر بزرگوار برای احیاء این پروژه است، لفظ مدبر و ایثارگر برای نماینده محترم است.

اما نقل قولی دیگر نیز در سایتها و محافل رد و بدل می شود، آن هم مصاحبه اخیر رئیس دانشگاه زابل که در جواب خبرنگاری که در باب چگونگی هزینه های مرمت قلعه رستم و‌نقش احتمالی دانشگاه زابل سوال می‌کند که او بصورت شفاف جواب می دهد که یک قرارداد بین دانشگاه زابل و اداره کل میراث فرهنگی برای مرمت و بازسازی قلعه رستم منعقد شده؛ در نتیجه هزینه های جاری و مرمت و احیاء قلعه رستم از این طریق و دانشگاه زابل پرداخت می شود.

اگر این اظهارات صحت و‌مستند باشد، ضرورت ایجاب می کند که برای قضاوت بهتر مردم در مورد‌ نقش و کارکرد افراد و سازمانها در این خصوص شفاف سازی بیشتری انجام شود، انتظار داریم هم دفتر و حامیان‌ نماینده مردم و هم روابط عمومی دانشگاه زابل یک بار دیگر صریحا در این رابطه اظهار نظر و اطلاع رسانی کنند تا از طریق شفاف سازی این تناقض گوئیها و پارادوکس احیا قلعه رستم از جامعه سیستان محو شود.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark