داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
سیستان دروازه ورود مواد مخدر به کشور/ محرومیت نسل آینده از تربیت صحیح و نابسامانی خانواده ها ثمره اعتیاد
کد مطلب: ۶۴۲۳۸
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۳
سیستان به دلیل هم مرزی با کشور افغانستان یکی از مبادی ورودی مواد مخدر به کشور به شمار می‌رود و در این راه تاکنون شهدای بسیاری جان خود را از دست داده اند.
سیستان دروازه ورود مواد مخدر به کشور/ محرومیت نسل آینده از تربیت صحیح و نابسامانی خانواده ها ثمره اعتیاد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ اعتیاد به عنوان بلای خانمانسوز مشکلات بسیاری در جوامع ایجاد کرده به طوری که بسیاری از خانواده ها به دلیل آن از هم پاشیده شده اند.

طلاق، فرزندان طلاق، سرقت، قتل و بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی دیگر در جامعه ناشی از شیوع پدیده اعتیاد بوده به طوری که افراد زیادی در جامعه به دلیل شیوع اعتیاد آینده خود را از دست داده اند.

اعتیاد سلامت افراد را به مخاطره می اندازد و هزینه های درمان کشور را به شدت افزایش داده است.

هر ساله در سطح کشور هزینه های مالی و حتی جانی گزافی جهت مقابله با اعتیاد و مواد مخدر انجام می شود اما علیرغم این هزینه ها باز هم شمار معتادان از افزایش چشمگیری برخوردار است.

سن اعتیاد نیز در کشور به شدت پایین یافته به طوری که به جرات می توان گفت که شمار زیادی از معتادان را  کودکان تشکیل می دهند و اکثر این افراد برای دستیابی به مواد مخدر از هیچ جتایتی رویگردان نیستند.

هرچند در سال های اخیر فرهنگ سازی گسترده ای جهت مبارزه با موادمخدر در سطح کشور انجام شده اما وضعیت موجود خود گواه ناموفق بودن این فرهنگ سازی در کشور دارد.

در بیشتر کوچه ها و خیابان های زابل به وضوح معتادانی که برای تامین مواد مخدر خود اقدام به زباله گردی می کنند دیده می‌شود که این موضوع سبب گسترش مشکلات اجتماعی در سطح شهر شده است.

معتادان زباله گرد از انواع بیماریها برخوردار هستند و همانند بمب های متحرک در سطح شهر در حال تردد هستند و این آلودگی ها را در نقاط مختلف با خود به همراه و سلامت سایرین را به خط می اندازند.

مسئولان مربوطه نسبت به جمع آوری معتادان اقدام کنند

یکی از شهروندان زابلی به خبرنگار اوشیدا گفت: در گذشته که خشکسالی وجود نداشت و مرز نیز باز بود بیشتر جوانان و جوانان مشغول به کار بودند بنابراین شمار معتادان بسیار کم بود و مصرف کننده صنعتی در حد قلیل بود.

سعادتی افزود: با افزایش چشمگیر بیکاران در سطح منطقه به دلیل خشکسالی جوانان دیگری راهی برای گذران وقت خود به صورت سالم نداشتند بنابراین با توجه به هم مرزی با افغانستان و ورود راحت مواد مخدر به کشور به یکباره تعداد مصرف کنندگان به مواد مخدر به یکباره افزایش چشمگیر یافت.

وی ادامه داد: در این بین کوتاهی دولتمردان در ایجاد کار مهم ترین دلیل افزایش شمار معتادان است چرا که وقتی جوان راهی برای گذران وقت خود نداشته باشد به طور حتم در منجلاب انواع مشکلات گرفتار خواهد آمد.

سعادتی اذعان کرد: معتادان کارتن خواب و زباله گرد که تعدادشان در زابل کم نیست می توانند سبب انتقال بسیاری از بیماریها به افراد باشند بنابراین باید نسبت به تردد آنها در سطح شهر حساس بود.

این شهروند تاکید کرد: با توجه به اینکه این افراد چهره ناشایستی به شهر داده و سلامت سایرین را تهدید می کنند انتظار می رود مسئولان مربوطه نسبت به جمع آوری و ترک آن ها اقدام کنند.

 اعتیاد سبب گسترش جرم و جنایت و نشر بیماری های واگیردار می‌شود

رئیس اداره تبلیغات اسلامی زابل به خبرنگار اوشیدا گفت: اعتیاد به مواد مخدر عوارض خانوادگی سبب نابسامانی خانوادگی، محدود شدن روابط خانوادگی، عدم تربیت صحیح فرزندان، خشونت در خانواده و افت سطح فرهنگ اجتماعی و اقتصادی خانواده می شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسن عارفی افزود: گسترش طلاق، كاهش آمار ازدواج و افزایش عوارض اجتماعی، عدم احساس مسوولیت نسبت به خانواده و جامعه، سطحی و تصنعی شدن روابط اجتماعی و دوری از پیوندهای مستحكم عاطفی، گسترش جرم و جنایت، نشر بیماری های واگیر و خطرناك مثل ایدز و هپاتیت، محروم شدن نسل آینده از تربیت صحیح از دیگر ثمرات طلاق به شمار می رود.

وی تصریح کرد: ازجمله تاثیرات اعتیاد برکودکان می توان به منزوی شدن ودوری از هم بازی ها بخاطر ترس ازلو رفتن اعتیاد پدر،گریزان بودن از خانه،به دلیل سردرگمی ازنوع رفتار پدرومادر معتاد احساس بی ارزش، محبت ندیدن وبه دنبال محبت دیگران رفتن است.

حجت الاسلام عارفی تاکید کرد: سایر مخربات اعتیاد براعضا خانواده شامل باورهای غلط واعتقادی ، دوری از خدا، ناامیدی وروزه مرگی، بی خیالی وبی مسئولیتی، احساس ترحم، احساس نیاز و بی غیرتی می‌باشد.

رییس اداره تبلیغات اسلامی زابل همچنین درمورد نقش مساجد درکاهش اعتیاد خاطرنشان کرد: فعال سازی برنامه های فرهنگی مساجد، برگزاری کارگاه های آموزشی برای نوجوانان، مساجدرا محل حضورجوانان ونوجوانان قراردهیم وکسی نباید با آنان برخورد خشن داشته باشد، جویای حال خانواده های افراد معتادباشید، به بهانه های مختلف آنان رابه مسجدبکشانید، افراد ترک یافته را مورد لطف قراردهید، افرادی که ترک کردند با رضایت خود مورد معرفی قرارگیرند و از تجربیات آن ها درمسجد گفته شود و ترجیحا در این راستا خود بهبودیافتگان صحبت کنند.

وی در این راستا اضافه کرد: مسجد هسته رفع مشکلات مردم، خانواده ومحل باشد، نقش آفرینی دراشتغال جوانان، دعوت ازجوانان موفق جهت ارائه و بیان رمزموفقیت خود، معرفی خانواده های موفق محله از دیگر نقش های مسجد در کاهش اعتیاد به شمار می رود.

حجت الاسلام عارفی در پایان ابراز کرد: به منظور کاهش آمار اعتیاد در جامعه کارگاه آموزشي پيشگيري از اعتياد درمحلات وحواشی شهرزابل از جمله معصوم آباد با موضوعات كنترل و كاهش آسيب هاي اعتياد به مواد مخدر و اجتماعي كردن مبارزه با اعتياد و سبك زندگي اسلامي برگزار شد.

انتهای پیام

Share/Save/Bookmark