داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
امام جمعه اهل سنت زابل:
امر به معروف و نهی از منکر وظیفه تمام اقشار جامعه است
کد مطلب: ۶۲۷۲۶
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۰
امام جمعه اهل سنت زابل گفت: امر به معروف و نهی از منکر تنها مختص علما و جماعت های تبلیغ نیست بلکه وظیفه تمام اقشار جامعه است.
امر به معروف و نهی از منکر وظیفه تمام اقشار جامعه است
مولوی عبدالرشید شه بخش در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ابراز کرد: در حقیقت راه و روش برای مسلمانان و کفار مشخص است، پیامبر(ص) می فرمایند که حلال وحرام و راه صحیح و نادرست معلوم است.

وی با بیان اینکه خداوند به انسان ها دستور داده که با گام برداشتن در مسیر درست، از راه های منکر و مسیر های منحرف بر حذر باشند، بیان کرد: خداوند به وسیله پیامبر اکرم (ص) تمام مسائل زندگی رابرای انسان ها مشخص کرده که در این راستا یکی از ابعاد مهم واساسی، امر به معروف ونهی از منکر است.

امام جمعه اهل سنت زابل تکید کرد: باید دانست همان طور که نماز، روزه و زکات واجب است امر به معروف ونهی از منکر نیز فرض می باشد.

مولوی شه بخش تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از مسلمانان به بعضی از فرایض عمل می کنند و نسبت به فرایض دیگر بی توجه هستند، در حالی که امر به معروف ونهی از منکر مثل فرایض دیگر است.

وی ادامه داد: طبق فرمایش پرودگار مردان و زنان مومن دوستدار یکدیگر هستند بنابراین مردان مومن باید دوستدار وخیر خواه همدیگر باشند و زنان مومن هم باید با همدیگر مهربان و دلسوز باشند وامر به معروف ونهی از منکر بکنند.

امام جمعه اهل سنت زابل اذعان کرد: خدواند متعال می فرماید که مومنین کسانی هستند که نماز رابرپا می دارند، زکات پرداخت می کنند واز الله و رسول فرمان برداری می کنند.

مولوی شه بخش با اشاره به اینکه خدواند متعال ابتدا امر به معروف ونهی از منکر رابیان می کند و بعد از آن فرایض دیگر را می فرماید، تاکید کرد: امر به معروف ونهی از منکر بر دو نوع انفرادی واجتماعی می باشد.

وی اضافه کرد: هرزمان شخصی را در حالت گناه ومعصیت مشاهده کنیم یاکسی را می بینیم تارک نماز است وبه فرایض دیگر بی توجه است دراینجا فرض عین است تا آن شخص را آگاه و از منکرات منع کنیم.

امام جمعه اهل سنت زابل عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر به روش اجتماعی فرض کفایت است بنابراین اگر گروهی انجام دهند فرض از ذمه دیگران ساقط می شود اما با این حال باید گروهی همیشه باشد تا امر به معروف ونهی از منکر کند.

مولوی شه بخش اضافه کرد: امروزه بی بند وباری، ارتباطات نامشروع و فساد های دیگر در جامعه مشاهده می شود که دلیل آن بی توجهی نسبت به امر به معروف ونهی از منکر است .

وی افزود: امروز مشاهده می شود افراد متدین و پایبند مسجد به فکر اصلاح خانواده وجامعه نیستند اگر به این فریضه مهم اهمیت می دادیم وعامل می بودیم جامعه ما یک جامعه ایده آل وشایسته ای می بود.

امام جمعه اهل سنت زابل بیان کرد: هرشخصی که متدین و دارای اعمال نیک باشد و هیچ گناهی انجام ندهد ولی در مقابل امر به معروف ونهی از منکر احساس مسئولیت نکند خداوند متعال آن شخص را باز خواست می کند.

مولوی شه بخش با بیان اینکه دعوت باید براساس حکمت و بصیرت باشد، تاکید کرد: امر به معروف ونهی از منکر تنها مختص علما و جماعت های تبلیغ نیست بلکه وظیفه تمام اقشار جامعه می باشد بنابراین همه افراد جامعه ریش سفیدان، جوانان، تحصیل کردگان، مردان و زنان باید امر به معروف ونهی از منکر کنند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark