داخلی آرشيو خبر صفحه فرهنگی و هنری
امتیاز مثبت 
۰
 
حواشی عدم حضور حاتمی‌کیا در یک برنامه
کد مطلب: ۲۶۸۲۵
تاریخ انتشار:جمعه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۵
اوشیدا: عدم حضور ابراهیم حاتمی کیا در اکران خصوصی فیلم‌سینمایی «چ» در مراسم قدردانی از شهدا و ایثارگران پیروان ادیان توحیدی، منجر به مطرح شدن برخی مباحث شد.
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: عدم حضور ابراهیم حاتمی کیا در اکران خصوصی فیلم‌سینمایی «چ» در مراسم قدردانی از شهدا و ایثارگران پیروان ادیان توحیدی، منجر به مطرح شدن برخی مباحث شد.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی ضمن گلایه از عدم حضور حاتمی کیا در مراسمی که برای تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگران اقلیت‌های دینی برگزار شد، همچنین مطرح کرد: انتظار داریم اگر قرار است درباره مردان ایران زمین صحبت شود، صدا و سیما که مثل همیشه در این مراسم حضور ندارند هم باشند.

اسفندیار اختیاری ضمن بیان خاطره‌ای از یکی شهیدان زرتشتی ادامه داد: ما خاطره‌هایی که در آن اسطوره داشته باشیم بسیار داریم، ای کاش حاتمی کیا اینجا بود و می‌گفتیم که جنگ این است. اما افتخار من این است که اگر با فرزندم صحبت می‌کنم، می‌توانم از اسطوره‌هایی ملموس با او حرف بزنم تا اگر می‌خواهیم مرد باشیم مثل این مردان اسطوره‌ای باشیم. قرار نیست مانند همه‌ی داستان‌های تلویزیون رستم دزد و اسفندیار قاچاقچی باشد زیرا هم رستم می‌تواند برای ایران بجنگد و هم اسفندیار.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این مراسم که عصر روز پنجشنبه (۲۵ اردیبهشت ماه ) در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی تهران (سرچشمه) برگزار شد، بیان کرد: امیدوار بودم با حضور آقای حاتمی‌کیا از یکی از مفاخر کلیمی دعوت کنم تا درباره فیلم "چ" بحث کنند که متاسفانه این امکان فراهم نشد.

سیامک مره‌صدق در عین حال گفت: ما برای آقای حاتمی‌کیا اینجا نیامده‌ایم بلکه برای ارج نهادن به میهن و و اسطوره‌ی آن و اینکه همیشه جنگ آخرین مرحله است، اینجا هستیم.

این نماینده اذعان داشت: تصویری که حاتمی‌کیا از مردم ایران ارائه می‌دهد، دوست داشتنی است. همیشه حضور نیروهای خارج از چهارچوب مادی که به کمک انقلابیان ایران آمده‌اند در فیلم‌هایش موج می‌زند.

او با تاکید به این که تفکیک قائل شدن بین شهدا را نمی‌پسندد، تصریح کرد: بیان اینکه یک شهید کلیمی است و دیگری آشوری یا دیگری ارمنی و.... است، خیلی زیبا نیست زیرا تمام ما پیرو ادیان الهی هستیم و علاوه بر این به سه اصل توحید، نبوت و معاد اعتقاد داریم و این موضوع به اندازه کافی ما را مشترک می‌کند.

این نماینده افزود: هر شهید یهودی، مسیحی، زرتشتی و مسلمان متعلق به مردم ایران است. شهدا برتر از این هستند که به فرد یا گروه خاصی تعلق داشته باشند. شهدا به چهارچوب و مرزهای جغرافیایی محدود نمی‌شوند. متاسفانه برخی از افراد با ساخت فیلم‌هایی که ظاهر جنگی دارد به سینمای جنگ جفا کرده‌اند. امیدوارم فیلم‌های جنگی ما برای خندیدن نباشد.

مره‌صدق گفت: من از آقای حاتمی‌کیا و همچنین مسئولان برگزاری این مراسم که به نظرم باید در اولین برخورد برنامه‌ریزی بهتری می‌کردند، گلایه می‌کنم.

نماینده آشوریان هم از عدم حضور ابراهیم حاتمی‌کیا در این برنامه گلایه کرد.

او همچنین به عملکرد صدا و سیما اشاره کرد و گفت:در مملکت ما آنهایی که وابسته به دین هستند مانند خانه تقریب، سازمان فرهنگ و ارتباطات و نظایر این‌ها به ما احترام می‌گذارند اما متاسفانه رسانه ملی ارزشی برایمان قائل نیست.

نماینده آشوریان که صحبت‌هایش با استقبال حاضران روبرو شد، تصریح کرد: صدا و سیمای جمهوری اسلامی فکر می‌کند، رسانه‌ برای آنهاییست که خودش می‌خواهد و هیچگاه نتوانسته بپذیرد که ما ایرانی هستیم و باید تمام برنامه‌هایی که برای عزیزان غیر مسلمان هست را نیز پوشش بدهد.

یوناتن بت‌کلیا افزود: خواهش می‌کنم نیامدن آقای حاتمی‌کیا را توجیه نکنید، می‌توانستید به ما خبر دهید تا ما هم این مردم را به اینجا نکشیم و قطعا اگر بخواهیم این مردم را روز دیگری برای یک برنامه دیگر دعوت کنیم، نمی‌آیند،چون آقای حاتمی‌کیا با حیثیت ما بازی کردند. من متنی در باب قدردانی از او نوشته بودم که تقدیمش کنم که تشریف نیاوردند و این دفعه اول هم نیست و از این اتفاقات بسیار افتاده است.

در ادامه این مراسم نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی نیز بیان کرد: همه‌ی ما از دیدن فیلم «چ» لذت بردیم. من فکر می‌کنم آقای حاتمی کیا در این مراسم حضور داشتند. به نظرم اصل این برنامه بسیار مهم بود و ما قهرمانی جنگ را دیدیم.

کارن خانلری گفت: من به نوبه خودم از آقای حاتمی‌کیا تشکر می کنم که یک ارزش ملی به وجود آوردند.

در ادامه مسئول تشکل «خانه تقریب» که برگزار کننده این مراسم بود گفت: ما این جلسه را برای آقای حاتمی‌کیا نگذاشته‌ایم بلکه اکران فیلم «چ» بهانه‌ای بود که دور هم جمع شویم. ما صدا و سیما را دعوت نکردیم زیرا این اولین برنامه ما بود و نمی‌دانستیم که چه اندازه از دوستان به این مراسم می‌آیند، قطعا در آینده صدا و سیما را هم دعوت و مجبور شان می‌کنیم که برنامه ما را هم پوشش دهند.

حجت الاسلام جواد محرابی افزود: تصمیم داشتیم با دعوت ابراهیم حاتمی‌کیا به این مراسم، او را در موقعیتی قرار دهیم که فیلمی درباره ادیان توحیدی بسازد که متاسفانه تماس گرفتند و گفتند که نمی‌توانند در این مراسم حاضر شوند.

او تصریح کرد: تلاش می‌کنیم در برنامه‌های بعدی و مناسبت‌هایی که در آینده برگزار می‌کنیم، فیلم «شیار ۱۴۳» را نیز اکران کنیم.

محرابی همچنین از ساخت مستندی درباره شهدای مرکز هم اندیشی ادیان توحیدی خبر داد.

هارون یشایایی نیز در ادامه این مراسم درباره سینمای حاتمی‌کیا اظهار کرد: صفت سینمای حاتمی کیا این است که جنگ را به عنوان یک فاجعه ترسیم می‌کند. مهم نیست جنگ در پاوه یا جای دیگر اتفاق بیفتد، دیدگاه او این است که هر کس که می‌خواهد مسبب جنگ باشد اما نتیجه جنگ این است.

این تهیه‌کننده ضمن معذرت‌خواهی از طرف حاتمی کیا بیان کرد: شاهکار حاتمی‌کیا در «چ» این است که مسائل جنگ را ترسیم می‌کند. من به حاتمی‌کیا درود می‌فرستم که همواره به نتایج جنگ می پردازد و از طرف او از حاضران عذر خواهی می‌کنم.

در انتهای این مراسم از آلیس بابا بِس، زنی که به مدت هفت سال در دوران جنگ خدمت کرده است و همچنین جمعی از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران اقلیت‌های مذهبی تجلیل شد.

هارون یشایایی هم به نمایندگی از جهانبخش قهرمانی تندیس تجلیل از ایثارگران را دریافت کرد.

روسای انجمن‌های مذهبی هم در این مراسم حضور داشتند.
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : تابناک
    عکاس :