داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
در جلسه برنامه ریزی طرح قرارگاه شهید سلیمانی مطرح شد؛
روزانه 3 نفر به دلیل کرونا در سیستان فوت می کنند/بسیج برای کنترل بیماری کرونا وارد میدان می شود
کد مطلب: ۷۲۲۷۵
تاریخ انتشار:دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۳
جلسه برنامه ریزی طرح قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور فرمانده سپاه زابل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و برخی از مدیران دستگاه های اجرایی در محل فرمانداری شهرستان زابل برگزار شد.
روزانه 3 نفر به دلیل کرونا در سیستان فوت می کنند/بسیج برای کنترل بیماری کرونا وارد میدان می شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛موسی سنچولی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج زابل در این جلسه به تشریح دستورالعمل طرح قرارگاه شهید سلیمانی پرداخت و گفت: در طرح شهید سلیمانی، بر اساس نیازمندی کمیته ها بسیجیان را فراخوان می دهیم و همه کمیته ها باید پیشرفت کار را به طور مداوم گزارش دهند.

وی ادامه داد: تشدید نظارت بر پروتکل های بهداشتی و برخورد با متخلفین در دستورالعمل طرح شهید سلیمانی قرار دارد و برای کنترل بیماری کرونا به زودی در زابل اجرایی خواهد شد.

سنچولی بیان کرد: نباید در بحث کرونا همه مشکلات را به دانشگاه علوم پزشکی ربط دهیم، همه ما موظف هستیم تا در این طرح یک کاری را از روی دوش این دانشگاه برداریم.

وی گفت: امروز بسیج به همراه مدافعین سلامت برای نجات جان شهروندان پا به میدان خواهد گذاشت و با تمام قدرت طرح شهید سلیمانی را به اجرا در خواهد آورد.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح با فراخوانی نیروی بسیج مبتلایان به کرونا را شناسایی و برای درمان و قرنظینه آنها اقدام خواهیم کرد تا بتوانیم تا جای ممکن زنجیره انتقال بیماری را قطع کنیم.

وی ادامه داد: برای خانواده های نیازمند نیز که درگیر این بیماری شده اند، بسته های معیشتی به کمک خیرین باید در نظر بگیریم تا فشار اقتصادی را در دوران قرنطینه حس نکنند.

هادی میرزایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل نیز در این نشست گفت: هنوز درمانی برای بیماری کرونا کشف نشده است و هر گونه دارویی که به عنوان درمان برای این ویروس مطرح می شود ثابت نشده است.

وی افزود: واکسن هایی که امروز برای درمان این بیماری نیز مطرح می شود بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، لذا تنها راه پیشگیری از آن رعایت اصول اولیه بهداشتی است.

میرزایی بیان کرد: مردم نحوه استفاده از ماسک را باید بیاموزند، دست زدن به قسمت جلوی ماسک یعنی انتقال ویروس از ماسک به دست ها که در نهایت باعث بروز بیماری در افراد می شود.

وی ادامه داد: ماسکی که بر روی صورت قرار می گیرد نباید هیچ هوایی به داخل آن نفوذ کند.
میرزایی تصریح کرد: وضعیت کرونا در سیستان بسیار بحرانی است و به طور میانگین روزانه سه نفر در این منطقه فوت می شوند، هم اکنون تعداد ۷۱ نفر در بیمارستان تنفسی سینا بستری هستند.

وی گفت: در ۷۲ ساعت گذشته ۱۳ فوتی را در منطقه سیستان داشته ایم، این در شرایطی است که در ماه های گذشته تعدا افراد بستری از آمار فوتی های این روزها کمتر بوده است.

میرزایی خاطرنشان کرد: طرح قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی طرح خوبی است که بار مالی و کاری را از روی دوش مدافعان سلامت کم خواهد کرد.

وی گفت: با اجرای طرح شهید سلیمانی قطعا آمار مرگ و میر پایین خواهد آمد چرا که بسیاری از مشکلاتی که شهروندان در خصوص این ویروس دارند بر طرف خواهد شد.

میرزایی خاطرنشان کرد: در سیستان به دلیل رعایت خوب مردم در ایام محرم و صفر با وجود برگزاری مراسمات عزاداری، بیماری کرونا شدت نگرفت اما برگزاری مراسمات عروسی در این روزها بزرگترین خطر برای جان شهروندان است.

وی ادامه داد: در بسیاری از مراسمات عروسی منطقه سیستان ۷۰۰ نفر حضور دارند که همین امر باعث شده تا انتقال کرونا به سهولت انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل بیان کرد: برخی از افراد که به کرونا مبتلا می شوند علائمی ندارند و با حضور در جامعه عامل انتقال شده اند، لذا هدف از انجام طرح قرارگاه شهید سلیمانی این است که این افراد را شناسایی و در قرنطینه قرار دهیم تا مردم بیشتری را مبتلا نکنند.

میرزایی بیان کرد: این افراد نه تنها از جامعه باید جداسازی شوند بلکه باید از خانواده خود نیز جدا شوند، چرا که باعث قطع زنجیره انتقال خواهد شد.

میرزایی گفت: در این بین برخی از خانواده های نیازمند هم وجود دارند که با استفاده از ظرفیت خیرین باید معیشت آنها تامین شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل تصریح کرد: اگر بتوانیم بوسیله تست کرونا بالای ۵۰ درصد افراد ناقل بدون علامت را شناسایی کنیم می توانیم موفقیت های خوبی در زمینه کنترل بیماری دست یابیم.انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark