داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
اعضای باشگاه کوهنوردی هامون سیستان دانشگاه علوم پزشکی زابل وسیعترین کویر ایران را نوردیدند
کد مطلب: ۶۲۷۳۵
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۹
مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: اعضای باشگاه کوهنوردی هامون سیستان دانشگاه علوم پزشکی زابل وسیعترین کویر ایران را نوردیدند.
اعضای باشگاه کوهنوردی هامون سیستان دانشگاه علوم پزشکی زابل وسیعترین کویر ایران را نوردیدند
حمیدرضا بزی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ابراز کرد: سومین همایش کویرنوردی در کویر زیبای لوت منطقه گراغه (نصرت اباد) سیستان وبلوچستان توسط اعضای باشگاه کوهنوردی هامون سیستان دانشگاه علوم پزشکی زابل انجام شد.

وی افزود: این کویرنوردی در وسیعترین کویر ایران که از دامنه‌های جنوبی البرز تا مرکز ایران گسترش دارد به طول ۸۰۰ کیلومتر و عرض در حدود ۶۰۰ کیلومتر می‌باشد و مساحت دشت کویر در حدود ۷۷، ۶۰۰ کیلومتر مربع است در غرب این کویر دریاچه نمک قرار دارد انجام شد.

بزی خاطرنشان کرد: این بیابان یکی از قطب‌های حرارتی زمین محسوب می‌شود، دمای آن در تابستان به ۵۰ درجه می‌رسد و گاهی اختلاف دمای بین روز و شب به ۷۰ درجه سانتیگراد می‌رسد، قسمت عمده آن را باتلاقهای وسیع فرا گرفته‌اند و در حاشیه پوشیده از تپه‌های ماسه‌ای و ارتفاعات پراکنده ‌است.

 مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زابل با بیان اینکه پوشش گیاهی آن عمدتاً از نوع گیاهان شور پسند (هالوفیت) است، تاکید کرد: باشگاه کوهنوردی هامون سیستان دانشگاه علوم پزشکی زابل، طبق برنامه از قبل تعیین شده با هماهنگی و پشتیبانی مسئولین دانشگاه و اداره ورزش و جوانان شهرستان زابل در تاریخ ۱۳ دی ماه سال جاری به تعداد ۱۳ نفر با یک دستگاه مینی بوس در ساعت۱۷ به سمت زاهدان حرکت کرد.

بزی عنوان کرد: در همان روز ساعت ۲۰ به زاهدان رسیده و پس از استقرار در محل مهمانسرای دانشگاه، ساعت هفت صبح روز بعد به محل دهکده المپیک شهرستان زاهدان استقرارپیدا کرده که پس از ساماندهی و اعلام برنامه ها توسط اجراکننده همایش درساعت هشت و ۳۰ دقیقه به سمت منطقه کویر لوت(گراغه) حرکت کردیم وپس ازطی مسیری حدود ۲۱۰ کیلومتر، ساعت ۱۲ به محل استقرار که از قبل سیاه چادر نصب شده بود رسیدیم.

وی اضافه کرد: کویر نوردی صبح روز بعد ساعت هفت شروع شد که پس از به هم پیوستن همه گروهها جلوه ای زیبا در کویر به وجود آمد و پس از طی کردن مسافت پنج کیلومتر رفت و پنج کیلومتر برگشت برروی رملها و تپه ها روز به یاد ماندنی سپری شد و در نهایت پس از چهار ساعت و ۳۰ دقیقه پیاده روی و اجرای برنامه های هنری ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه به محل استقرار همایش رسیدیم.

بزی اذعان کرد: نصرالله صدیق سارانی، عباسعلی نکوییان، نورالله براهویی، علیرضا ملارضابی(سرپرست)، اسماعیل عارفی، ابولفضل عارفی، حمزه پودینه، قاسمی، سنچولی، نوری، قاسمی، یزدان پناه و فاطمه زهرا عارفی اعضای باشگاه کوهنوردی هامون سیستان در این همایش به شمار می روند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark