داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
مرگ بچه ماهی ها در بخش هایی از تالاب هامون؛
سیستان در آستانه تراژدی تلخ
کد مطلب: ۶۷۰۵۵
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۵
همانند سال های قبل با خشک شدن تالاب هامون در سیستان بچه ماهی ها نیز با مرگ مواجه می شوند.
سیستان در آستانه تراژدی تلخ
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ در سال جاری با ورود میلیون ها متر مکعب آب به تالاب هامون بخش هایی از این دریاچه آبگیری و باعث رونق کشاورزی و همچنین صیادی در شمال استان شد.
به گفته رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل آب به طور کامل به کانون ریزگردها در سیستان هدایت می شد تا در مواقع طوفانی ، خاک کمتری به سمت شهرهای مسکونی در حرکت باشد.
اقدامی که اکنون با آغاز بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان شاهد آن هستیم، از طرفی این امر باعث می شود تا پس از خشک شدن همان مکان ماه ها به جهت سفت تر شدن خاک تالاب هامون طوفان ها با ریزگرد کمتری همراه شوند.
در سال های اخیر به دلیل چرای بیش از حد شتر و دام در بستر خشکیده تالاب هامون ، خاک این قسمت از تالاب با فرسایش جدی رو به رو شده بود و با کم شدت ترین طوفان ها نیز ریزگرد های بسیاری را به هوا بلند می کرد.
اما با اتمام ورود آب به سیستان از سوی افغانستان ، رفته رفته بخش هایی از دریاچه هامون که توسط سیلاب های کشور همسایه آبگیری شده بود خشک می شوند.
برخی از صاحب نظران شکسته شدن بند شیله درد و دل را دلیل اصلی هدر رفت آب می دانند ، با شکسته شدن این بند بسیاری از میزان آب تالاب به قسمت هایی از دریاچه هدایت شد که استفاده ای برای عموم مردم و همچنین دامداران نخواهد داشت.
در این بین همانند سال های قبل با خشک شدن تالاب هامون در سیستان بچه ماهی ها نیز با مرگ مواجه می شوند و تراژدی تلخ مرگ میلیون ها بچه ماهی نیز مجدد در حال شکل گرفتن است.
مهدی سراوانی اول در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: با آبگیری تالاب هامون مانعی برای صید ماهی وجود ندارد.
وی افزود: بخش هایی از تالاب هامون با مرور زمان خشک خواهد شد ، و ماهی ها نیز همانند سال های قبل در این تالاب تلف خواهند شد ، لذا صیادان باید نهایت استفاده از این فرصت به دست آمده انجام دهند.
گرچه در روزهای اخیر به گفته برخی از شهروندان سیلاب جدیدی با حجم بسیار کم از طریق سد جریکه وارد منطقه سیستان شده است اما خبر هنوز به تایید مسئولین دولتی نرسیده است.


انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark