داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
تصویر ماهواره‌یی یکپارچه خاورمیانه تهیه شد
کد مطلب: ۱۴۲۵۱
تاریخ انتشار:شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۵
اوشیدا: تصویر ماهواره‌یی یکپارچه سنجنده ETM+7 خاورمیانه به منظور تهیه نقشه کواترنری این محدوده در مقیاس یک پنج میلیونیم تهیه شد.
تصویر ماهواره‌یی یکپارچه خاورمیانه تهیه شد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: معصومه خلج‌معصومی و اکرم شاه‌حسینی، کارشناسان گروه دورسنجی سایت اکتشاف مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور موفق به تهیه تصویر ماهواره‌یی یکپارچه سنجنده ETM+۷ در محدوده خاورمیانه شدند.

هدف اصلی این پروژه، تهیه نقشه کواترنری در محدوده خاورمیانه با مقیاس یک پنج میلیونیم عنوان شده که بر همین اساس بانک اطلاعاتی از تصاویر ماهواره‌یی ETM+۷ در محدوده خاورمیانه تهیه شد.

این کارشناسان کاربرد این بانک اطلاعاتی به عنوان یک داده اولیه برای انجام پروژه‌های مختلف در محدوده خاورمیانه و کشورهای موجود در این محدوده را مناسب یاد کردند که برای تهیه نقشه کواترنری انواع واحدهای زمین‌شناسی کواترنری و عوارض مورفولوژیکی مورد پردازش و جداسازی قرار گرفته است.

واحدهای لیتولوژی شامل واحدهای ولکانیکی مرتبط با دوره کواترنری، گلفشان‌ها، پلایاها، دریاچه، دلتاها، نهشته فلوویال، لس‌ها، رسوبات یخچالی، دشت‌های سیلابی، تپه‌های شنی، مخروط‌افکنه است و عوارض مورفولوژیکی پردازش شده نیز شامل یخچال‌های فعال، دریاچه، مرداب، تالاب، خطوط ساحلی غیرفعال، گنبدهای نمکی، یخچال‌های نمکی، ساختارها، آبراهه‌ها، خط ساحلی، رودخانه‌های مارپیچ و رودخانه‌های بریده است.

در همین راستا برای تفکیک و جداسازی عوارض ذکر شده از تصاویر ماهواره لندست سنجنده ETM+۷ استفاده شد و مشخصات مربوط به تصاویر ماهواره ETM+۷ پوشش‌دهنده محدوده خاورمیانه نیز از ایندکس تصاویر ماهواره‌یی لندست موجود در سایت سازمان زمین‌شناسی آمریکا (USGS) تهیه شده که شامل اطلاعات مربوط به ستون و ردیف (Row and Path) ثبت تصویر توسط ماهواره است.

خاطرنشان می‌شود، با توجه به اندکس تهیه شده، ۸۰۰ صحنه از تصاویر ماهواره‌ای ETM+۷، کل محدوده خاورمیانه را پوشش می‌دهد و هر صحنه پوشش ۱۸۰×۱۸۰ کیلومتر را شامل می‌شود که از این تعداد ۱۶۹ صحنه در محدوده دریا و اقیانوس و ۶۳۱ صحنه (سین) در محدوده خاورمیانه قرار گرفته است.

تمام تصاویرETM+۷ محدوده خاورمیانه، با توجه به شماره ردیف و ستون هر تصویر از سایت www.Landsat.org تهیه شده وتصاویر از لحاظ زمانی مربوط به سال ۲۰۰۰ میلادی و بعضی مربوط به سال ۲۰۰۱ میلادی هستند و روی هر تصویر تصحیحات اولیه شامل تصحیحات هندسی و رادیومتریک اعمال شده و به منظور بارزسازی عوارض از فیلترهای متفاوتی استفاده شده و در نهایت برای تهیه تصویر ماهواره ETM+۷ یکپارچه، تمام تصاویر موزاییک شد.

گفتنی‌ است، روش موزاییک‌سازی بر اساس Color Balance در بخش‌های Overlap انجام شده و تمام مراحل پیش پردازش و پردازش با استفاده از نرم‌افزار ENVI و موزاییک‌سازی تصاویر با استفاده از نرم‌افزار ژئومتیکا طی یک سال انجام شده است.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :