داخلی آرشيو خبر صفحه طوایف سیستان
۲۵
امتیاز مثبت 
۱۳
 
مهاجرت طایفه بزی از بلوچستان به سیستان
کد مطلب: ۵۲۴۱
تاریخ انتشار:جمعه ۲۳ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۳۷
اوشیدا:آنچه در کلیات ایل بزرگ رئیسی نوشته شده چنین است که طایفه بزی 9 نسل به آنطرف محمد حسن پدری بنام سردار میم خان بوجود آمده اند و علت رفتن این قوم به طرف سیستان اختلافات بین سردار میم خان و شاه نصرالدین بوده است که سبب کشته شدن یکی از طرفداران شاه میگردد و این اختلاف سبب میشود که بسوی خاش و زاهدان با اقوام و بستگان خود رهسپار شوند .
مهاجرت طایفه بزی از بلوچستان به سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: وبلاگ طایفه بزی می نویسد:آیا این ۹ نسل که از محمد حسن به آنطرف در کلیات ایل رئیسی ذکر شده کدامند ؟ آیا ما ۹ نسل دیگر داریم که نژاد آنها به سردار میم خان به صورت دقیق برسد یا خیر ؟؟ بلی ۹ نسل بعد از محمد حسن طبق نوشته که از مرحوم قربانعلی مورخ مشهور طوایف سیستان و طایفه بزی در دست است که از محمد حسن تا سردار میم خان زیل وار بیان میکند ؛ اگر چه قربانعلی بزی اطلاعات فراوانی درباره دیگر طوایف سیستانی داشته است که متاسفانه بصورت نوشتاری چیزی موجود نیست و کسی هم نبوده تا اطلاعات وی را جمع آوری و ضبط نماید جز مطالب نژاد و قبیله خود که آنهم در زمان مرگش بدستور خودش نوشته شده است تا یادگاری برای آیندگان باشد .

اگر چه تاکنون این باور وجود داشته که محمد حسن پدر محمد بعلت قهر از اقوام با پدر و مادر و عشیره خود راهی سیستان میشود و در کنار مردم طایفه شهرکی سکونت میکند هم حسن دامدار بوده و هم شهرکی ها ؛مدتی میگذرد محمد که نوجوانی بوده عاشق دختر رئیس قبیله شهرکی ها میگردد دختر بر طبق سنت های قومی نامزد پسر عموی خود بوده و محمد از دختر خواستگاری میکند لیکن از طرف پدر دختر جواب رد میشنود،هر کاری که میکند شهرکی ها حاضر به وصلت نمی شوند تا اینکه محمد حسن او(نامزد دختر که پسر عمویش بوده ) راتعقیب میکند و بقتل میرساند بعد از این واقعه شهرکی ها به حاکم آن زمان که در سیستان بوده مراجعه و درخواست قصاص میکنند حاکم محمد را زندان مینماید و بعد از مدتی ۱۴ هزار سکه رائج آن زمان دیه جریمه صادر میکند که یاحسن پول را بدهد و یا قصاص را بپذیرد و حسن ۱۴ هزار سکه را میپردازد و پسرش محمد را از زندان و قصاص آزاد میکند و دختر را به عقد محمد در میآورد . در نقل و قول های نژادهای دیگر سیستانی ها مانند کاشانی ها که وصلت کاری با بزی ها در ۲۰۰ یا ۳۰۰ سال گذشته داشته اند این حکایات شنیده و گفته میشود .که فرزندانی که از محمد بوجود آمده اند از آن دختر شهرکی میباشند و مذهب شیعه را نیز در آن زمان پذیرفته اند چون مادرشان شیعه بوده و محمد در جوانی فوت میکند این فرزندان شیعه میشوند ،راوی این قسمت نائب بنیاد کاشانی بوده که در زمان سردار ابراهیم خان نایب ایشان بوده است و در حدود ۱۵۰ سال قبل زندگی میکرده و خود نایب از شکم دختر مریم علی بخش متولد شده و هم عصر مراد علی خو و محمدی بوده است ......
Share/Save/Bookmark
    عکاس :
انجمن صنفی آموزشگاههای آزادزابل
۱۳۹۲-۰۱-۲۶ ۱۵:۳۳:۴۵
باسلام ازوبلاگ بروزشده انجمن زابل هم دیدن بفرمایید. (2685)
 
نورزائی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۸ ۰۹:۱۷:۵۶
مسنتدات بسیار ضعیف است (2710)
 
میثم بزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۳ ۱۴:۳۷:۰۴
اطلاعات خوبی درباره فامیل بزی هست اگر میتوانید اطلاعات بیشتری در وبلاگ بگزارید. متشکرم (2896)
 
درود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۶-۲۹ ۲۲:۵۱:۰۸
محمدحسن خان فرزند مهیم خان از خوانین شهرکی ممسنی بوده است.بزی از طوایف قدیمی ممسنی در استان فارس به سیستان مهاجرت کرده اند.اطلاعات خیلی مغشوش است. (4150)
 
امین بزی
۱۳۹۲-۰۷-۲۱ ۰۱:۲۴:۳۱
باسلام بر روح سرداران سیستان و درودی بیش بر طایفه بزی مستندات درست اما میبایست بیشتر ممسنی را تشریح کرد نمیتوان همه بزی را بلوچستان دانست (4299)
 
fati jun
Canada
۱۳۹۲-۱۱-۲۸ ۱۷:۰۲:۰۱
سلام مرسیییی !!
شهر سیستان و بلوچستان خیلی خوبه
فامیلی شیخی هم سیستان بلوچستانی؟؟؟؟؟؟؟؟
بزی فقط تو سیستانه؟؟!!!!!
فامیلی نوری و... چی؟؟؟؟؟ (5353)
 
Mohammd
۱۳۹۵-۰۱-۲۰ ۰۸:۰۵:۰۰
سلام بزی هر جای که بخواهی هست چه سیستان وجاهای دیگرفامیل نوری هم درسیستانه ودرگلستان هم است چرا نوری ها فامیل خود رو به نورایی تغیر دادن (10183)
 
ابراهيم زرين(بزي)
۱۳۹۲-۰۹-۱۶ ۱۲:۳۴:۲۰
با تشكر از زحمات شما اگه ممكنه مطالبي رو كه ميآوريد استنادات تاريخي اون رو هم ذكر كنيد. (4714)
 
حیدربزی ازحومه کرج
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۲۰:۴۸:۳۵
خیلی ممنون مچکرم مرسی دست شمادرنکنه لطف میکنیدخسته نباشید خداوندحامیتان باددرودبدرودمان برشماباد باینده باد طایفه بزرگ بزی (4871)
 
Germany
۱۳۹۲-۱۰-۱۸ ۱۳:۰۰:۰۲
سلام روستای ما بنام بزی نزدیکی سپیدان کامفیروز درفارس ب گفته قدیمیا نورآباد ممسنی مهاجرت کردن میشه بااین وطایفه ارتباط داشته باشه؟ (4949)
 
حسینعلی محمدنژاد (بزی)
۱۳۹۲-۱۱-۱۷ ۲۲:۰۵:۰۴
درصورت این طایفه را بیشتر معرفی کنید ما در استان گلستان زندگی میکنیم و از طوایف بزی در اینجا سکونت دارند. تلفن ما 09111763153در خدمت شماهستیم (5234)
 
علی محمدی بزی
Germany
۱۳۹۲-۱۰-۱۸ ۱۳:۲۰:۲۳
سلام طایفه مابزی درروستای نزدیکی سپیدان شیراز ک حدودا 200سال پیش ب این روستا امدن آشامیده بااین وطایفه درممسنی ارتباط داشته باشد؟ (4950)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۱-۲۷ ۱۷:۱۸:۲۷
بسیار خوب (6062)
 
حسین علی محمدنژاد
۱۳۹۳-۰۱-۲۸ ۱۸:۲۵:۱۹
لطفا جناب آقای علی محمدی بزی در صورت امکان شماره همراه بدهید تا بیشتر آشنا شوییم . 09111763153 (6080)
 
بزی
۱۳۹۳-۰۹-۱۲ ۰۰:۱۲:۵۷
با سلام ، ما بزی داریم که از یاران و راویان سخنان امام محمد باقر (ع) است ، هم اکنون نیز بیش از 95 درصد طایفه بزی در سراسر جهان مخصوصا" لبنان وایران شیعه جعفری عاشق اهل بیت هستند ، تحقیقات و قضاوت باید مستند باشد نه از تفسیر و بر داشت های شخصی و من آوردی ، بااین کار تنها نزد اهل آگاه آبروی طایفه را می برید (8200)
 
رضا بزی
۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۹:۲۱:۵۸
با تشکر ازسایت شما لطفا در باره محمد شاه دوست فرزند عسکر بن آخوندبیشتر توضیح دهید (8897)
 
رضا بزی
۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۹:۲۱:۵۸
با تشکر ازسایت شما لطفا در باره محمد شاه دوست فرزند عسکر بن آخوندبیشتر توضیح دهید (8898)
 
رضا بزی
۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۹:۲۲:۰۶
با تشکر ازسایت شما لطفا در باره محمد شاه دوست فرزند عسکر بن آخوندبیشتر توضیح دهید (8899)
 
امیر عباس بزی زاهدان
۱۳۹۴-۰۶-۱۲ ۰۹:۴۵:۴۰
ممنون که از طائفه بزی نوشتید اما نمیشه این گفته ها رو قبول کرد هرکسی یه چیزی میگه تا جایی که من اطلاع دارم طائفه بزی دومین طائفه بزرگ تو ایران هست لطفا مستندات قانع کنندهدارائه کنید . (9237)
 
علی بزی
United Kingdom
۱۳۹۴-۰۷-۲۱ ۱۴:۲۱:۱۷
گرد نام پدر چه میگردی ----پدر خویش باش اگر مردی (9344)
 
غلامرضا عباسزاده بزی
Romania
۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۲۱:۳۸:۱۵
باتشکر از زحمات شماخواستم بدینوسیله درگذشت سردارسلطان بزی فرزند محمدشریفخان راتسلیت عرض کنم (9694)
 
حیدربزی
۱۳۹۴-۱۰-۱۲ ۱۹:۵۹:۰۶
خداوند بیامورزدسردار سلطانعلی بزی را خدارحمتش کند روحش شاد یادش گرامی (9696)
 
علی اکبر بزی
۱۳۹۴-۱۱-۱۵ ۲۰:۵۳:۳۸
با تشکر از کسانی که اطلاعات طایفه بزی را جمع آوری کرده اند.علی بزی فرزند محمد بزی و نوه شاه جان بزی ونتيجه حسن بزی از آزادشهر استان گلستان.شماره همراه.09172485658 (9835)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۸ ۰۸:۴۱:۲۶
سلام برادر مادر من دختر عموی پدر شماست اما شما از ما فاصله گرفتید چگونه میشه همدیگر رو شناخت
09111809909 (12641)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۴ ۲۰:۳۲:۵۰
اگر کارشناس هستید لطفا دقیق از تمام اقوام ایرانی سیستانی توضیح دهید والا اظهار فضل نفرمائید سراوانی (9956)