داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
درگیری بین آذربایجان و ارمنستان نگران کننده است
کد مطلب: ۷۱۶۹۱
تاریخ انتشار:دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۲
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار توقف فوری درگیری بین آذربایجان و ارمنستان و انجام مذاکرات بدون هیچگونه پیش شرط شد.
درگیری بین آذربایجان و ارمنستان نگران کننده است

به گزارش اوشیدا به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه خواستار قطع فوری درگیری بین آذربایجان و ارمنستان شد.

 
به نوشته خبرگزاری «آناتولی» «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت: «اتحادیه اروپا خوستار توقف فوری درگیری‌ها، تنش زدایی  و رعایت دقیق آتش بس بین دو کشور است.»
 
بورل با اشاره به وجود سازمان سازمان امنیت و همکاری برای حل اختلاف بین دو کشور گفت: «بازگشت به مذاکرات بدون هیچگونه پیش شرط  جهت حل و فصل مناقشه قره باغ  کوهستانی تحت نظارت گروه مینسک لازم است.»
 
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا تنش در قره باغ کوهستانی را نگران کننده و آن را لطمه‌ای به ثبات منطقه خواند.
 
این در حالی است که «چارلز میشل» رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز خواستار مذاکره فوری بین ایروان و باکو بدون هیچگونه پیش شرطی شد.
 
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)  نیز یکشنبه بعد از ظهر در خصوص دور تازه درگیری‌ها بین دو کشور همسایه ارمنستان و آذربایجان موضع گیری کرد. سخنگوی ناتو اعلام کرد که ارمنستان و آذربایجان باید به فوریت خصومت علیه همدیگر را متوقف کنند. ناتو اعلام کرده که این کشمکش تنها از طریق مجاری دیپلماتیک قابل رفع شدن است.
 
اولین درگیری‌ها بین این دو کشور همسایه از بامداد امروز آغاز شد و هر دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری‌ها متهم می‌کنند. باکو از انجام اقدامات تلافی‌جویانه خبر داده و گفته واحدهای پیشرفته ارتش آذربایجان در حال به کار بستن اقدامات تلافی‌جویانه برای سرکوب تحرکات نیروهای ارمنی هستند تا از امنیت جمعیت غیرنظامی که نزدیک خط مقابله نظامی زندگی می‌کنند اطمینان یابند.
 
وزارت دفاع ارمنستان هم اعلام کرده که نیروهای این کشور دو بالگرد و سه پهپاد آذربایجانی را در واکنش به حملات باکو به مناطق مسکونی ساقط کرده‌اند. وزارت دفاع ارمنستان هم اعلام «حالت جنگی» کرده و از تمامی نیروهای خود خواسته است تا در آماده‌باش کامل قرار گیرند.
 
دو روز پیش از آغاز درگیری‌ها، سفارت آمریکا در باکو و ایروان از شهروندان آمریکایی خواسته بود وارد منطقه مورد مناقشه نشوند.
 
انتهای پیام/.
Share/Save/Bookmark