داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان:
اقتدار دستگاه قضایی در برخورد با تروریست ها قابل تقدیر است/ حمایت از گروهک های تکفیری پشت کردن به حقوق عامه مردم
کد مطلب: ۷۲۷۰۸
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۳
شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه اقتدار دستگاه قضایی در برخورد با تروریست ها قابل تقدیر است، گفتند: کسانی که از تروریست ها حمایت کرده به امنیت و حقوق عامه مردم پشت پا زده و هیچگاه دلسوز مردم نبود و نیستند.
اقتدار دستگاه قضایی در برخورد با تروریست ها قابل تقدیر است/ حمایت از گروهک های تکفیری پشت کردن به حقوق عامه مردم
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون، بامداد چهاردهم دیماه جاری بود که احکام مجازات سه مجرم در شهرستان خاش و سراوان در استان سیستان و بلوچستان که دو تن از آنها به نام‌های «حسن دهواری» و «الیاس قلندرزهی» به سبب اقدامات تروریستی و یک تن از آنها به نام «امید محمودزهی» به سبب اقدامات شرورانه و قتل محکوم شده بودند، بعد از طی تشریفات قانونی، اجرا شد.

در همین راستا برخی از علمای اهل سنت در سیستان وبلوچستان با بیان اینکه اعدام تروریست ها خواسته همگانی بود، عنوان کردند: ما اقدامات تروریستی را به شدت محکوم می کنیم و گروهک های تکفیری و تروریستی جایی در میان اهل سنت ندارند.

تروریست ها به دنبال اهداف و فتنه های کور خود هستند

مولوی عبدالصمد ساداتی، امام جمعه اهل سنت سراوان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: وحدت حاکم در ایران علیرغم وجود مذاهب مختلف و سلائق متفاوت اما مثال زدنی است و در اصل فقه این ملت با هم وحدت اسلامی، فرهنگی و دینی دارند.

وی گفت: اختلاف پراکنی دسیسه دشمنان است که مسلمانان را به جان یکدیگر بیاندازد، این دسیسه ها فتنه های کوری که مردم را به جان هم بیاندازند و ما مخالف آن هستیم.

این خطیب جمعه ادامه داد: تروریست ها دنبال اهداف خود هستند و مشخص نیست که از آمریکا، انگلیس و دیگر کشورها خط گرفته و حمایت می شوند به هر نحوی اقداماتشان شایسته و درست نیست.

وی با تاکید بر اینکه تروریست اشکال مختلفی دارد و برخورد با آنان لازم و واجب است، گفت: دستگاه قضا در برخورد با برهم زنندگان نظم و امنیت و آرامش مردم به تمامی موارد بپردازد، آنهایی که در مسائل اقتصادی برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده نیز همچون همین ترورریست ها هستند، و باید با آنان نیز برخورد شود، افرادی که معیشت مردم را هدف قرار داده و پول بیت المال را ضایع می کنند نیز از همین دست تروریست ها هستند.

ساداتی افزود: دستگاه قضا مسئول رسیدگی به اینگونه موارد است و باید همه تروریست ها را از تروریست اقتصادی و سیاسی گرفته تا اشرار مسلح را به اشد مجازات برساند.

بر هم زدن وحدت و امنیت هدف تروریست ها است

عبدالرحیم ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت میرجاوه در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: هر آن کس که به اتحاد، وحدت و اخوت مردم شیعه و سنی در این خطه از کشور لطمه وارد و امنیت آنها را برهم بزند از دستگاه قضا می خواهیم تا با عدالت اسلامی با آنها برخورد قاطع کند.

وی افزود: اینکه تروریست ها مدام به دنبال تفرقه و کشتن مردم شیعه و سنی هستند نشان از این دارد که دست پرورده استکبار جهانی بوده، بیان این مطلب بدان جهت است که دشمن برای اجرای این برنامه ها که از اهداف بلند مدت آنها به شمار می رود سرمایه گذاری زیادی کرده تا اخوت و اتحاد و امنیت ایران را خدشه دار کند.

این خطیب جمعه با تاکید بر این مطلب که تروریست ها پرورش یافته آمریکا و استکبار جهانی و ناقص حقوق بشر هستند، ادامه داد: انجام چنین اقدامات شنیع و رذیلانه به دور از عقلانیت است و مردم خواهان امنیت هستند.

جامعه اهل سنت ایران هرگز از تکفیری و وهابیت حمایت نمی کنند

وی تصریح کرد: امروز امنیت و آسایش حاکم در جمهوری اسلامی ایرن رضایت همگان را در پی دارد و از این باب شکرگذار هستیم، اما اینکه برخی چشم دیدن این وحدت، همدلی و امنیت را ندارد بعنی آنها خواهان پیشرفت ما نیستند کما اینکه امروز کشورهای همسایه ما از ناامنی گلایه داشته و به طور قاطع باید گفت بزرگترین سرمایه ملت ایران موضوع امنیت است.

ریگیان پور ادامه داد: جامعه اهل سنت ایران هرگز از تکفیری و وهابیت حمایت نکرده و نخواهند کرد چرا که خط و مشی اهل سنت از اینها جداست، ما در این کشور زندگی می کنیم و به قانون آن پایبند و از ولایت رهبری تبعیت کرده و هرگز با افراطیون و تکفیری ها هم مسیر نخواهیم بود.

تروریست ها باج خور آمریکا و ابزار دست استکبار جهانی و غرب هستند

مولوی عبداله حسن زهی، امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون در این خصوص بیان کرد: تروریست های تکفیری همیشه از وحدت و یگانگی مردم رنج برده و در فکر این هستند با اختلاف پراکنی و بزرگ کردن برخی از مسائل علمی، بین امت اسلامی خدشه وارد و به نفع استکبار جهانی برای خود فعالیتی نشان دهند که این اقدامات خدمت به یهود است.

وی افزود: دستگاه قضا حاکی از عدالت اجتماعی بوده و حقوق مدنی و غیرمدنی اسلام را رعایت می کند، عدالت الهی را بر اساس یافته های الهی انجام می دهد و این افتخار است.

این خطیب جمعه گفت: در اسلام فرد قاتلی که جان چند انسان را گرفته باید قصاص شود و در آن شکی نیست؛ تروریست ها زبانی غیر از قتل نمی فهمند وقتی زنان و کودکان بی گناه را می کشند یعنی بویی از انسانیت نبرده اند؛ بر این اساس اعدام تروریست ها خواسته ای همگانی است زیرا آنها به دنبال برهم زدن امنیت و وحدت هستند که باید با آنها برخورد کرد.

وی ادامه داد: تروریست ها باج خور آمریکا و ابزار دست استکبار جهانی و غرب بوده و هستند با کشتن مردم و ترور در حال خودنمایی بوده اگر چه در سر آرزوی نحقق اهداف شوم دارند اما در پایان ناکام هستند.

حمایت از تروریست ها پشت کردن به حقوق عامه مردم است

امام جمعه اهل سنت هامون خاطر نشان کرد: وهابیت هیچگاه از اهل سنت نبود و از جامعه اهل سنت ترد هستند، زیرا در اسلام خشونت جایگاهی نداشته که بین امت اسلام اختلافات بیندازند.

حسن زهی گفت: وقتی چند تروریست اعدام می شود عده ای از حقوق بین الملل دم زده و از آنها دفاع می کنند که نباید این اتفاقات صورت گیرد، در واقع کسانی که از تروریست ها حمایت کرده به امنیت و حقوق عامه مردم پشت کرده و نان را به نرخ روز خورده و هیچگاه دلسوز مردم نبود و نیستند و به فکر منافع شخصی خود هستند.

حکم قاتل از نظر اسلام قصاص است

مولوی جمعه رشک، امام جماعت اهل سنت شهرستان نیمروز ادامه داد: تروریست ها ضد اسلام و اتحاد ملت هستند و هرکاری که انجام می دهند برخلاف رای و نظر ما است.

وی تصریح کرد: انجام اقدامات تروریستی و کشتن مردم بیگناه از منظر اهل سنت ممنوع و هر موضوعی که به اتحاد خدشه وارد کند از نظر ما رد بوده و قابل پذیرش نیست.

وی افزود: حکم قاتل از نظر اسلام قصاص است، ما تابع قوانین کشور هستیم زیرا دستگاه قضا عادل ترین رای را صادر می کند و ما به آن اعتماد داریم.

عملکرد سیستم قضایی ایران در اعدام تروریست ها عادلانه است

عبدالخالق حسن زهی امام جمعه اهل سنت مهرستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: گروه های تروریستی افراد معاندی بوده که دست پرورده دشمنان هستند.

وی تصریح کرد: استکبار جهانی با تجهیز کردن گروه های تروریستی قصد در اختلاف بین مسلمانان دارد اما ملت ایران با اتحاد و همدلی یکدیگر مانع تحقق اهداف شوم دشمن می شوند.

این خطیب جمعه ادامه داد: دستگاه قضا باید برخورد جدی با این افراد داشته باشند تا درس عبرتی برای همگان شوند، دستگاه قضا بهترین دستگاهی است که عدالت را در کشور اجرایی می کند.

وی افزود: اسلام با کشت و کشتار موافق نیست زیرا کشتن مردم گناه و حرام است؛ دستگاه قضا بررسی دقیقی دارد و به ناحق برای کسی حکم صادر نمی کند.

خط و مشی اهل سنت از تکفیری ها و وهابیون جدا است

مولوی عنایت اله رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت مینان شهرستان سرباز هم در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: تروریست ها به دنبال برهم وحدت و امنیت شیعه و سنی هستند زیرا رمز موفقیت ملت را در اتحاد و انسجام می دانند، بر این اساس هرکس خواهان این مهم نیست دنبال اختلاف پراکنی است.

وی با بیان اینکه تروریست ها باج خور آمریکا و ابزار دست کشورهای غربی و استعمار هستند، گفت: از آنجایی که تروریست ها به دنبال برهم زدن وحدت و امنیت هستند باید با آنها برخورد قاطع صورت گیرد.

امام جمعه اهل سنت مینان با تاکید بر این مطلب که خط و مشی اهل سنت از تکفیری ها و وهابیون جدا است، افزود: اینکه برخی از تروریست ها حمایت کرده و می گویند نباید اعدام شوند نشان از آن دارد که به امنیت و خون مردم شیعه و سنی پشت کرده باید بدانیم که دشمن، دشمن است و نباید یک قدم هم جلو برود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark