داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه سیستان و بلوچستان مطرح شد؛
ایران مقتدر برای دشمنان قابل تحمل نیست/ برخورد قاطعانه و اشد مجازات با عوامل تروریستی را خواستاریم
کد مطلب: ۷۴۶۲۵
تاریخ انتشار:جمعه ۶ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۴
ائمه جماعت سیستان وبلوچستان گفتند: دشمنان باید بدانند که مردم پای انقلاب ایستاده اند و در مقابل دشمن با بصیرت خودشان کوتاه نمی آیند و ما تمام جنایت های تروریست ها را محکوم می کنیم و خواستار مجازات آن ها هستیم.
ایران مقتدر برای دشمنان قابل تحمل نیست/ برخورد قاطعانه و اشد مجازات با عوامل تروریستی را خواستاریم
به گزارش اوشیدا به نقل از عصرهامون، ائمه جماعت سیستان وبلوچستان گفتند: ما در استانی زندگی می کنیم که این استان مثل رنگین کمان می ماند و شیعه و اهل سنت در حقیقت جان همدیگر هستند، در حادثه زاهدان حساب مردم از اغتشاشگران جداست.

سیستان و بلوچستان رنگین کمان اقوام و مذاهب

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی عزیزی خطیب نماز جمعه شهرستان زابل در خطبه های این هفته بعد از سفارش به تقوای الهی، با توجه به حوادث اخیر در حرم شاچراغ بیان کرد: اینگونه حوادث قطعا بدون برنامه ریزی نبوده و بلکه هفته ها، ماه ها و سالها برای آن برنامه ریزی شده است تا اینگونه حوادثی را رقم بزنند.

وی افزود: عوامل کف میدانی اجزائی هستند که علیرغم اینکه با هم تناسبی ندارند برای ضربه زدن به کیان نظام جمهوری اسلامی با هم هماهنگ می شوند.

وی ادامه داد: در چهلمین روز درگذشت مهسا امینی، گروه داعش که زباله فکری ملعونی مثل ابن تیمیه و دستگاه نظام سلطه است، در حرم حضرت شاهچراغ مردم بیگناه و نمازگذار را قتل عام می کند و بعد اعلام می کند که من انتقام این دختر را گرفتم.

حجت الاسلام والمسلمین عزیزی تصریح کرد: ما در استانی زندگی می کنیم که این استان مثل رنگین کمان می ماند و شیعه و اهل سنت در حقیقت جان همدیگر هستند، فردی که با میل و رغبت دخترش را به عقد شیعه درمی آورد و دامادش را مثل فرزندانش دوست دارد و داماد شیعه پدرهمسر سنی خودش را مثل پدرخود دوست می دارد، شما چطور می خواهید اینها را از هم جدا کنید مردمی که با هم آمیخته شده اند.

حساب مردم از اغتشاشگران جداست

خطیب نماز جمعه زابل خاطرنشان کرد: در حادثه زاهدان هم از شیعیان هم از اهل سنت به شهادت رسیدند، درست است که عده ای در اغتشاشات خرابکاری کردند وکشته شدند آنها حساب شان از دیگران جداست، ولی خون شیعه و سنی با در هم آمیخته شده و واقعا نمی شود شیعه و سنی را از هم جدا کرد و این برادری برای همیشه می ماند و خواهد ماند.

وی تاکید کرد: کسانی که فکر می کنند می توانند از این آب گل آلود ماهی بگیرند ما به آنها اعلام می کنیم در این آب گل آلود هیچ خبری نیست و قبری که شما بر آن گریه می کنید مرده ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین عزیزی ادامه داد: تمام تلاش خود را کردند تا رهبری را حذف کنند اما خداوند بر عزت ولی فقیه افزود و آنها راه به جایی نبردند چون این نظام، ایجاد و بقا و استمرار آن وعده خداست و احدی نمی تواند با وعده خدا مقابله کند، چه آنهایی که آن طرف مرز حقوق می گیرند تا بچه های من و شما را به کف خیابان بیاورند.

ایران مقتدر برای دشمنان قابل تحمل نیست

حجت الاسلام والمسلمین عیسی بزمانی، امام جمعه اهل تشیع شهرستان ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته در بین نمازگزاران در مصلی فاطمه الزهرا(س) بیان کرد: خودم و شما برادران و خواهران ایمانی را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم و تقوا همچون سپری در برابر گناهان است.

وی افزود: هشتم آبان سالروز میلاد عبدالعظیم حسنی بوده و از آثار آن بزرگوار این بود که پیام الهی را به مسلمین برساند و با سختی مال را به دست می اورد و انفاق می کرد و به دیگران کمک می کرد و یکی از توانمندی های دیگر این شخص این بود که از نظر بعد سیاسی پیام های سیاسی را به مردم می رساند.

امام جمعه ایرانشهر ادامه داد: هراس دشمن از شهداست و هم اکنون هم در جامعه جنگ شناختی را داریم که کشور های بیگانه شهید فهمیده را افسانه می دانند، چرا که هراس دارند. جریان های تکفیری وهابی دشمنان واقعی اسلام هستند/خواستار برخوردی قاطعانه با عوامل تروریستی هستیم/تعرض به حریم رضوی از هر نظر محکوم است

خواستار برخوردی قاطعانه و اشد مجازات با عوامل تروریستی هستیم

این خطیب جمعه تصریح کرد: امروز هم جبهه فرهنگی انقلاب برای نسل نوجوان ما باید برنامه داشته باشند چرا که رهبر انقلاب فرمودند آن چنان که آگاهی به آن ها برسد خواب را از خود دور خواهند کرد و بهترین سن آگاهی است.

وی اضافه کرد: بردباری سازی در مقابل جامعه و حس مسیولیت پذیری و کار تلاش را برای نسل نوجوان اماده کنند.

حجت الاسلام بزمانی خاطرنشان کرد: ما رزمایش ایران مقتدر را در دو استان اردبیل و اذربایجان شرقی توسط سپاه پاسداران داشتیم که برای اولین بار ایجاد پل بر ارس و عملیات پهباد ها تاخت شبانه، هجوم به ارتفاعات و خود انتخاب رزمایش در این نقطه از کشور حاوی پیام است که امنیت کشور برای ما اهمیت فراوان دارد و نمی توان از این امنیت گذشت و سپاه نشان داد اهمیت ویژه برای امنیت کشور و مرز ها قائل است.

امام جمعه ایرانشهر گفت: در حقیقت مقامات باکو سعی در تغییرات قفقاز جنوبی را دارند و به خاط منافع خودشان می خواهند منافع کشور اسلامی را ندید بگیرند و این رزمایش نشان داد کشور ایران در کنار منافع نیز با کسی هم تعارف ندارد و از تمامیت ارضی خود دفاع خواهد کرد.

وی اذعان کرد: جنایت شقاوت انگیز حرم احمد ابن موسی در شیراز را خدمت به امام زمان (عج) و مقام معظم رهبری و مردم که برای زیارت رسول خدا و نماز رفته بودند تسلیت عرض می کنیم.

وی گفت: ایجاد اختلاف از رفتار جنگ نرم دشمن است، دشمنان از جمله از گسل های قومی مذهبی و جنسیتی و بین نسلی استفاد ه می کنند و هدف شان این است که بین سنی و شبعه را هدف قرار بدهند و اختلاف ایجاد کنند.

این خطیب جمعه اضافه کرد: دسیسه هایی که اکنون دشمنان در حال پیاده سازی آنان هستند در اتاق فکر انگلیس، آل سعود و آمریکا شکل گرفته، و می خواهند با ایران مقتدر مقابله کنند، در حقیقت تمام ایرانیان را هدف قرار بدهند.

وی عنوان کرد: اما دشمنان باید بدانند که مردم پای انقلاب ایستاده اند و در مقابل دشمن با بصیرت خودشان کوتاه نمی آیند و ما تمام جنایت های تروریست ها را محکوم می کنیم و خواستار مجازات آن ها هستیم.

فتنه انگیز و آشوب گر باعث اختلاف میان دیگران می شود

حجت الاسلام والمسلمین دهقان، امام جمعه شهرستان خاش در خطبه های نماز جمعه امروز تاکید بر وحدت و پرهیز از تفرقه میان یکدیگر داشت و گفت: در جامعه ی امروز با آگاهی و بصیرت مردم باید نسبت به نقشه ها و نیرنگ های عوامل بیگانه هوشیار باشند.

وی افزود: روایات و احادیث فراوانی در رابطه با فتنه و اختلاف افکنی داریم ملت مسلمان و انقلابی ما باید با تآسی از آموزه های اسلامی مانع تفرقه و اختلاف در بین برادران دینی خود باشند.

وی اظهار کرد: اختلاف و تفرقه افکنی ریشه طولانی در بین ادیان آسمانی دارد تا جایی که در عصر پیامبر بزرگوار اسلام نیز منافقین از توطئه و تفرقه افکنی غافل نبودند.

وی بیان کرد: فتنه ی بنی امیه را از خطر ناک ترین فتنه در طول حیات اسلام دانستند و گفتند مردم باید آگاه باشند و درگردباد این فتنه ها نچرخند.

دهقان گفت: در مورد فتنه های آخر الزمان پیامبر اسلام فرموده اند دانشمندان و فقهای آخر الزمان بدترین و فتنه انگیزترین دانشمندان زیر آسمان خواهند بود.

دهقان گفت: فتنه انگیزی و اشوب گری به نفع هیچ کسی نخواهد بود و مردم باید هوشیار باشند و به توطئه های دشمنان جواب ندهند.

وی گفت‌: مانع از خسارت زدن به ادارات و وسایل نظامی و غیر نظامی و بیت المال باشیم چرا که اینها متعلق به خود مردم هستند و جز آنها کسی ضرر نخواهد کرد.

دهقان با اشاره به رزمایشات نظامی جمهوری اسلامی که نشان از قدرت ما در عرصه های نظامی دارد قدرتی که به هیچ دشمنی فکر نزدیکی به مرزهای ما نخواهد داد گفت: با توجه به قرار گرفتن در آستانه ی هفته بسیج و شهادت دانش اموزی بسیجی شهید فهمیده که الگوی تمام عیار برای تمامی نوجوانان و دانش آموزان ما می باشند شجاعت و اقتدار در برابر دشمنان را شاخصه ی اصلی و محور توجهات دانش اموزان امروز دانست.

دهقان در پایان نقشه ها و نیرنگ های دشمن در فضای مجازی را در سبز نشان دادن به عده ای ساده لوح دانست و از مردم خواست فریب نقشه های رنگ و لعاب دار دشمن را نخورند همچنین به بیانیه جمعی از علمای اهل سنت مبنی بر عدم همکاری با نیروهای امنیتی اشاره کردند و گفتند عدم همکاری و اعلام براعت چیزی جز تفرقه افکنی و اختلاف نخواهد بود.

صراط مستقیم، استقامت در باور و ایمان

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری امام جمعه شهرستان سراوان در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: اولین معنای صراط مستقیم اطاعت و بندگی خداوند است. اینکه انسان در چارچوب دستورات الهی گام بردارد، هر سخنی که می‌گوید هر کاری که انجام می‌دهد، هر رفتاری که از او سر می‌زند مطابق با دستورات خداوند باشند شاید در زندگی روزمره برای من و شما زیاد اتفاق بیفتد که برخی از اعمال و رفتارمان با اطاعت و بندگی خدا در تعارض باشد و کسی بخواهد در صراط مستقیم قرار گیرد، هر زمان و مکانی که دید خواست خودش با خواست و دستور پروردگار تعارض دارد، خدا را کنار نمی‌گذارد و به خواست خودش عمل کند، بلکه تحت هر شرایطی مطیع اوامر الهی است.

حجت الاسلام و المسلمین بامری با اشاره به حفظ اعتدال در عقیده و میانه روی که یکی از موارد صراط مستقیم است گفت: از جمله راه های قرار گرفتن در صراط مستقیم، میانه‌روی در کارها است. اینکه انسان در تمامی زمینه‌های زندگی از افراط و تفریط، پرهیز کند و همواره در همه امور معتدل و میانه رو باشد. حضرت امام حسن عسکری علیه السلام می‌فرماید «صراط المستقیم فی الدنیا فهو ما قصر عن الغلو و ارتفع عن التقصیر». کسی که در راه خدا گام برمی‌دارد و طبق دستورات پروردگار و دین الهی عمل می‌کند، در نتیجه از تندروی و یا کندروی، از غلو یا تقصیر، از افراط و تفریط به دور است و در همه امور اعتدال دارد. چون اسلام دین اعتدال است و یک مسلمان و مومن حقیقی نیز معتدل و میانه رو است.

وی با بیان اینکه جهاد اکبر پیش نیاز جهاد کبیر است افزود: «جهاد اکبر» در مقابل «جهاد اصغر» (جهاد با دشمن بیرونى)، عبارت است از ستیز و مخالفت با هوای نفس؛ یعنی مخالفت با آن دسته از خواهشهای نفس که انسان را وادار به مخالفت با خداوند متعال و سرپیچى از دستورهاى او مى‌کند. هدف از این جهاد، ترک شهوت‌هاى شیطانی و گردن نهادن به دستورهاى خداوند و پیراستن نفس از صفات ناشایست و آراستن آن به صفات نیکو است.

امام جمعه سراوان گفت: عمل خبیثانه ای که دشمن اسلام در حرم مطهر شاه چراغ انجام داد و مظلومانه مرد و زن و کودک و جوان را به خاک و خون کشاندند و همچنین هتک حرمت به حرم مطهر و مردمی که برای زیارت به آنجا آمده بودند را محکوم کردند.

وحدت اسلامی، پایه و اساس پیشرفت، قدرت و آبادانی

وی افزود: همه ما باید این را بدانیم، توطئه دشمنان قسم خورده ما (آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل صعود) از دیرباز است که دست در دست هم داده اند تا بتوانند در جمهوری اسلامی آشوب ایجاد کنند و وحدت اسلامی را با هدف قرار دادن قومیت ها و مذاهب از بین ببرند.

حجت الاسلام و المسلمین بامری با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور اذعان کرد: شاهد بودید که چطور از فوت یک خانم سوءاستفاده کردند و بهره برداری و سیاه نمایی کردند و با تحریک احساسات مردم اختلاف ایجاد کردند و حادثه ی زاهدان و شیراز را بوجود آوردند، اینها کار دشمن است برای از بین بردن وحدت و تفرقه افکنی در جامعه، لذا ما باید درس بگیریم و با آگاهی و بصیرت خود این وحدت را تقویت کنیم، چراکه امروز دشمن از وحدت آفرینی علمای شیعه و سنی عصبانی هستند و دست به هر کاری می‌زنند تا موجب اختلاف و از بین رفتن وحدت بشود زیرا وحدت اسلامی پایه و اساس رشد، قدرت، موفقیت و آبادانی است.

وی در باب ووی افزود: همه ما باید این را بدانیم، توطئه دشمنان قسم خورده ما (آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل صعود) از دیرباز است که دست در دست هم داده اند تا بتوانند در جمهوری اسلامی آشوب ایجاد کنند و وحدت اسلامی را با هدف قرار دادن قومیت ها و مذاهب از بین ببرند.

حدت خاطرنشان کرد: همه علما و بزرگان و کسانی که صاحب نظر هستند و تریبون در اختیار دارند باید تلاش کنند این وحدت و برادری روز به روز بیشتر شود و حفظ بماند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark