داخلی آرشيو گفتگو صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کارشناس علوم تربیتی مطرح کرد؛
افسردگی پیامد استفاده نادرست از فضای مجازی در نوجوانان
کد مطلب: ۷۴۶۸۹
تاریخ انتشار:شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۳
میرگل گفت: با توجه به اینکه وسایل ارتباطی مانند چاقوی دولبه است استفاده نادرست از فضای مجازی و اینترنت می تواند نیروی پویا و کارآمد به ویژه کودکان و نوجوانان را تهدید کند که افسردگی پیامد مشکلات احتمالی است.
افسردگی پیامد استفاده نادرست از فضای مجازی در نوجوانان
احمد میرگل کارشناس علوم تربیتی و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: امروزه فضای مجازی یک واقعیت در فضای حقیقی زندگی ما انسانها شده است که عدم قبول آن همسان امتناع از پذیرش واقعیت است.
وی افزود: از طرفی این فضاهای ارتباطی عاملی تسری بخش در تعاملات و ارتباطات آدمی است و بعنوان عاملی پیشرو وپیش برنده در تمامی سطوح زندگی هم میتواند قلمداد شود به شرطی که نحوه و طریفه بکارگیری و استفاده از آن نیز در راستای زندگی حقیقی و انسانی باشد.

میرگل ادامه داد: امروزه وسایل ارتباطی بر زندگی انسان‌ها سایه افکنده است، این وسایل مانند چاقوی دو لبه‌ای است که می‌تواند نقاط مثبت و منفی داشته باشد که براساس جدیدترین پژوهشها کنونی در بین گروههای سنی،نوجوانان و جوانان از نظر بازه و میزان و حجم استفاده از پراستفاده ترین و پرکارترین فضای مجازی محسوب می شوند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: آنچه توجه و حساسیت فضای مجازی را در کاربرد گروه سنی نوجوان بیشتر از بقیه سنین میکند عدم آشنایی و فهم کامل و اصیل نوجوانان و جوانان از این فضا می باشد، بنابراین این نگرانی واژه آسیب ها را وارد گفتمان جامعه می نماید چرا که استفاده بی چارچوب و غیر منطقی میتواند به جای تعامل و تسهیل گری فضای مجازی عاملی مسله ساز و مشکل زا قلمداد شود.

وی با تاکید بر این مطلب که فضای مانند تمام وسایل ارتباط جمعی جنبه‌های مثبت و منفی دارد بیان کرد: استفاده‌ی نادرست ازفضای مجازی و اینترنت می‌تواند نیروی پویا و کارآمد کشور به ویژه کودکان و نوجوانان را تهدید کند، تنهایی، افسردگی، اضطراب، استرس، بیخوابی، عزت نفس پایین برخی از مشکلات احتمالی است که کودکان و نوجوانان در استفاده بیش از حد ازاین فضا با آن مواجه هستند.

میرگل خاطر نشان کرد: خانواده‌ها بدلیل اینکه اکثرا درگیر مشکلات اقتصادی، اشتغال بیش از حد هستند، کمتر به امور فرزندان می‌پردازند و ناخواسته مجبورمی شوند به صورت نیابتی تربیت فرزندان خود را چه در دوره کودکی و چه در دوره نوجوانی به دست جامعه‌ای بسپارند که به طور معین برای نوجوان برنامه ریزی درسی و آموزشی ندارد. بعنوان مثال والدین وقتی که سرکار هستند برای سرگرم کردن فرزند خود، مجبورند از رسانه‌های جمعی استفاده کنند که هیچ برنامه روشنی برای شکل دادن به ارزشهای نوجوان در دراز مدت دنبال نمی‌کنند و مشکلات بیشتری در امر تربیت نوجوان، برای آنان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: برای کاهش آثار مخرب فضای مجازی والدین باید آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند زیرا در غیراینصورت فرزندان دچار آسیب شده و تاوانی به مراتب سنگین تر باید پرداخت کنند، بنابراین رفتار صحیح والدین و ارائه راهکارهایی که بهترین گزینه جهت تصحیح رفتار کودکان، نوجوانان و جوانان است و بیشتر از آنکه لجبازی فرزند را تحریک کند، موجب راهنمایی و همراهی آگاهانه آنها می شود.

این کارشناس علوم تربیتی عنوان کرد : تسلط کامل والدین بر مهارت های مربوط به استفاده از رایانه ها و اینترنت، هوشیاری آنها در این رابطه و از سوی دیگر فرهنگ سازی برای استفاده صحیح از فضای مجازی، می تواند تاثیر بسزایی در فراگیرى مهارت هاى مختلف زندگى و نیز آموزش هاى مرتبط با تحصیلات و مسائل علمی نسل جوان و نوجوان داشته باشد، با این وجود، استفاده از اینترنت در میان نوجوانان و جوانان در صورتى که نظارت والدین را به دنبال نداشته باشد، می تواند بستری برای بروز ناهنجاری اخلاقی و رفتاری باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور زاهدان تصریح کرد: گاهی استفاده مفرط از شبکه‌های اجتماعی، به طور غیرمستقیم، بر خلق و خوی نوجوان اثر می‌گذارد از جمله، کاهش سطح تعاملات خانوادگی، کاهش سطح عواطف واحساسات و هیجانات خانوادگی، افرایش تردید پذیری در مشارکتهای جمعی و خیرخواهی، افزایش ولنگاریهای اخلاقی و اجتماعی، کاهش و عدم تشخصی کنترل عواطف، افزایش جو زدگی در مواجه با اموروپدیدها، تمایل به انزواگری مخرب، افزایش پرخاشگری،عدم مدیریت استفاده مطلوب از وقت و انرژی جوانی، کاهش سطح قابل قبول مسولیت پذیری،کاهش التزام به باورها و اعتقادات اخلاقی ودینی، و موارد دیگر از اثرات استفاده بیش از حد فضای مجازی است.


سردبیر:فرشته عسکری
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark