داخلی آرشيو گزارش صفحه استان
امتیاز مثبت 
۵
 
گزارش/ آشنایی با مساجد قدیمی در جهان اسلام،
سیستان قدیمی ترین مساجد جهان اسلام را در خود جای داده است
کد مطلب: ۴۰۲۹۹
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۶
مسجد زرنج به عنوان یکی از قدیمی ترین و باسابقه ترین مساجد در جهان اسلام است که نه تنها مسجد بلکه حوزه علمیه نیز محسوب می شود.
سیستان قدیمی ترین مساجد جهان اسلام را در خود جای داده است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: مسجد زرنج به عنوان یکی از قدیمی ترین و باسابقه ترین مساجد در جهان اسلام است که نه تنها مسجد بلکه حوزه علمیه نیز محسوب می شود.
این مسجد قدیمی به روایت کتاب تاریخ سیستان توسط حسن بصری همزمان با ورود اسلام به ایران بنا شده است که این فرد جزء عالمان زمان خود بوده است.
زرنج در گذشته های دور یکی از نام های سیستان بوده و به استناد کتاب تاریخ سیستان، زرنج در گذشته پایتخت سیستان را تشکیل می داده است .

نخستین مکان و سرزمینی که سپاه اسلام با فقیه و عالم وارد شده است شهر زرنج آن روزگار بوده است،می توان گفت مسجد و حسینیه زرنج که اولین مسجد جهان اسلام است همزمان با مساجد مقدس در مدینه و مکه مکرمه بنا شده است.
حسن بصری که بنیانگذار مسجد و حوزه علمیه زرنج است به تعلیم و تربیت افراد زیادی مشغول بوده است.در واقع تیم مذاکره کننده مسائل دینی در این مسجد راه اندازی شد.
همچنین زاهدان کهنه نام قدیم شهرستان زابل که در سیستان وجود دارد ،قدیمی ترین مسجد را در خود جای داده است.این مسجد توسط حنف ابن احمد ساخته شد ،این مسجد که در زاهدان کهنه واقع شده است یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مساجد زمان خود بود.
آثار بر جای مانده از این مسجد قدیمی هم اکنون در شهر تاریخی زاهدان کهنه سیستان وجود دارد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark