داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
ارسال آیین‌نامه ساماندهی وضعیت مرزنشینان با قید فوریت به دولت شأن کوله‌بران حفظ شود
کد مطلب: ۶۳۹۲۴
تاریخ انتشار:يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹
مدیرکل امور مرزی وزارت‌کشور تاکید کرد: در راستای منافع مردم مرزنشین تصمیماتی گرفتیم که با قید فوریت به دولت ارسال می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: شهریار حیدری در تشریح آخرین وضعیت کوله‌بری و سامان‌دهی مرزها با بیان اینکه در گذشته دستور العملی بود که در چارچوب آن این دستور العمل تحت عنوان کوله‌بری در مرزهای سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان‌غربی انجام می‌گرفت، گفت: این دستور العمل به خاطر مشکلاتی که داشت به خوبی به اجرا نشد و باعث گرفتاری برای مردم مرزنشین شد.

وی خاطرنشان کرد: هدف دستورالعمل تقویت معیشت مردم مرزنشین بود، اما عملا ما هیچ تقویتی در معیشت مردم ندیدیم و آن به خاطر مشکلاتی بود که این دستورالعمل در گذشته داشته است.

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور ادامه داد: به همین دلیل دولت تصمیم گرفت در چارچوب آیین‌نامه‌ها با حضور نهادهایی مانند وزارت اقتصاد و دارایی، صنعت و معدن، تجارت، وزرات کشور و ستاد مرکزی مبارزه با کالا و ارز این وضعیت را ساماندهی کند.

وی افزود: این تصویب‌نامه در جهت منافع مرزنشینان تهیه شده است و طبیعتا شعاعی با یک جغرافیا و جمعیتی برای مناطق مذکور تعریف کردیم. تصویب نامه‌ای که برای اجرا رفت قبل از پایان ۹۶ عملا با یکسری مسائل و مشکلات مواجه شد که در میدان عمل و بازدیدهایی که داشتیم مشخص شد آیین نامه نیازمند اصلاح است.

حیدری خاطرنشان کرد: تاکید وزیر کشور به وزارت‌خانه‌های مختلف و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق همین بود که به سمت اصلاح آیین نامه بروند چون آیین نامه‌ها در دولت تصویب شده بود اصلاح نیازمند تصویب در دولت بود.

وی ادامه داد: بنابراین آنچه که در جلسات مختلف از جمله امروز بررسی شد اصلاح آیین نامه با نگاه و رویکرد معیشت مرزنشینان و اصلاح برخی از مواردی بود که عملا در اجرا امکان پذیر نبود.

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور گفت:  در راستای منافع مردم مرزنشین تصمیماتی گرفتیم که با قید فوریت  به دولت ارسال می‌شود.

وی تاکید کرد: تخفیف سود بازرگانی به تجار امتیازی است که به مرزنشینان داده می‌شود. نگاهمان در این تصویب نامه که به زودی ابلاغ  می‌شود این است که  منافع تاجر، مردم و مغازه دار لحاظ شود.

حیدری در پاسخ به پرسشی در مورد بیمه کوله‌بران گفت: بحث بیمه در این چهارچوب نیست؛ چرا که کوله‌بری یک شغل نیست بلکه امتیازی است برای مناطق مرزنشین.

وی با بیان اینکه از اصحاب رسانه می‌خواهم دیگر از عنوان کوله بر استفاده نکنند اظهار داشت: باید شأن این افراد حفظ شود. قبلاً فعالیت آنها زیر دست تجار‌ انجام می‌شد اما اکنون با این تصمیمات، امتیازاتی به آنها داده شده که تجار به دنبال آنها خواهند رفت.

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنم از عنوان کولبرى براى مرزنشینان استفاده نشود زیرا در این تصویب نامه شأن مردم مرز نشین رعایت شده، آنها امروز صاحب امتیاز با نام و مشخصات هستند که همه این موارد در سامانه اى تعریف شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز کول‌بران صاحب کارت الکترونیکى هستند و دولت امتیازى به انها داده که از تخفیف سود بازرگانى بهره‌مند خواهند شد.

Share/Save/Bookmark