داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
"سیاه بازی لاتاری" با کلید واژه مهاجرت!/ دام جدید سودجویان با رویای سفر به آمریکا
کد مطلب: ۷۲۰۲۳
تاریخ انتشار:سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۶
علی رغم تبیین خطرات پیش روی جوانان مهاجر، اما همچنان پای برخی‌ها در میدان بلیت‌های بخت آزمایی باز است و جوانان کشور را به بهانه‌های مختلف مانند خروج از کشور برای زندگی رویایی در آمریکا فریب می‌دهند، موضوعی که از سال‌های گذشته در دستور کار آنها بوده و همچنان در این عرصه قربانی می‌گیرند.
"سیاه بازی لاتاری" با کلید واژه مهاجرت!/ دام جدید سودجویان با رویای سفر به آمریکا

به گزارش اوشیدا به نقل از  خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آمریکا، جایی متفاوت تر از توصیف‌های هالیوودی، با قبض‌های گران و اجاره‌ بهای بالاتر آپارتمانها در هر ایالت، هر جایی که زندگی می کنید قیمت آن متفاوت تر و بالاتر از مکانهای دیگر است و هیچ راهی برای تحمل زندگی دشوار در آنجا را ندارید.

کار در آنجا حرف اول را می زند و برای دوام آوردن در این کشور باید تمام وقت خود را به کار اختصاص دهید تا بتوانید از پس زندگی در آنجا برآیید، هزینه های سرسام آوری مانند پرداخت قبض های تلفن، آب و برق، اینترنت و حتی تلویزیون البته اگر خواهان آن باشید شما را آزار می‌دهد.

مهمترین موضوعی که مهاجران به این کشور از دور زیبا باید توجه کنند، دوری از خانواده ها و حتی فرزندان است، جایی که به دلیل تحریم ها حتی نمی توانید از حمایتهای مالی خانواده و اطرافیان خود برخوردار باشید، پس باید کار کنید و کار.

در واقع چینی‌ها، هندی‌ها و مکزینی‌ها و حتی مهاجران برخی از کشورهای عربی را بیش از هر جای دیگری می‌بینید و زبان انگلیسی حرف اول را در آنجا می زند، پس این نیز یکی از مشکلات پیش روی مهاجران به این خطه است.

به گفته مهاجرین به کشور آمریکا، امنیت شغلی یکی از موضوعات فراموش شده در این خطه است، مساله ای که اگر در آستانه بازنشستگی هم باشید از آن در امان نخواهید بود و هر روز « خطر اخراج» شما را تهدید می کند و حال اگر برچسب مهاجر شما را همراهی کند که دیگر هیچ!.

به طور قطع اگر کسی بخواهد به این کشور مهاجرت کند خود را باید برای سیستم ضعیفی مانند حمل و نقل عمومی و گران بودن خدمات درمانی و دیگر موضوعات این کشور آماده کند، با این حال عده ای هنوز در رویای سفر به آمریکا هستند و قصد خروج از کشور را دارند.

اما برخی از مهاجرین به کشور آمریکا از دیرباز رویای سفر همیشگی به این کشور را در سر داشته و به همین خاطر موضوع را از طریق « ثبت نام لاتاری» و یا « اخذ گرین کارت» پیگیری کرده اند که همین ثبت نام پای برخی فریبکاران را به جان و مال آنها باز کرده است، جانی که تهدید می شود و مالی که از آنها به سرقت برده می‌شود.

روایت بلیت های بخت آزمایی از زبان سینما

لاتاری یا همان بلیت بخت آزمایی طی سالهای گذشته مورد توجه برخی از جوانان در ایران قرار گرفته است، آن گونه که محمدحسین مهدویان در سال 1396 در فیلمی به نام « لاتاری» به بخش های از معضلات پیش روی جوانان مشتاق به قبولی در بلیت بخت آزمایی می پردازد، در واقع داستان این فیلم به بخش هایی از زندگی دو جوان اشاره می‌کند که یک ارزوی مشترک به نام برنده شدن در بلیت لاتاری را دارند که بعدها دختر این فیلم(نوشین) به خاطر کار ترجمه، به دبی مهاجرت می کند و پس ازمدتی نیز گرفتار باندهای قاچاق شده و دست به خودکشی می زند.

این تنها بخشی از مشکلات عدیده برنده شدن در لاتاری آمریکا است که ممکن برای هر کسی اتفاق بیفتد کما اینکه بسیاری از مشتاقان این عرصه پایشان به دام قاچاقچیان جنسی نیز باز شده و از اهداف اصلی خود بازمانده اند.

تبلیغ دوباره لاتاری‌ها در خیابانهای تهران!

علی رغم تبیین خطرات پیش روی جوانان مهاجر، اما همچنان پای برخی ها در میدان بلیت های بخت آزمایی باز است و جوانان کشور را به بهانه های مختلف مانند خروج از کشور برای زندگی رویایی در آمریکا فریب می دهند، موضوعی که از سالهای گذشته در دستور کار آنها بوده و همچنان در این عرصه قربانی می گیرند.

اما به تازگی خبرنگار ما به یکی از تبلیغات دفاتر ثبت نام بلیت« لاتاری» برخورد کرد که گویا آنها دوباره رژه لاتاری‌ها را در میادین و خیابانهای تهران تکرار می کنند، همین علت موجب شد تا خبرنگار ما برای پیگیری‌های بیشتر با شماره تماس های روی این کاغذهای تبلیغاتی ارتباط بگیرد تا حقیقت ماجرا روشن شود.

روی بروشور تبلیغاتی این شرکت مهاجرتی، دو شماره تماس موبایل و یک تلفن ثابت وجود داشت که پس از تماس خبرنگار ما با تمامی تلفن ها معلوم شد که تلفن های همراه پاسخگو نبوده و تنها تلفن ثابت این شرکت واقع در خیابان انقلاب به تلفن ما پاسخ مثبت داد.

اپراتور تلفن این شرکت مهاجرتی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره نحوه شرایط ثبت نام بلیت بخت آزمایی، می گوید: هزینه ثبت نام برای هر فردی حدودا 60هزار تومان است که باید پاسپورت به همراه اعتبار لازم را دارا باشند.

او متذکر شد که متقاضیان برای ثبت نام باید کدپستی منزل به همراه یک آدرس و ایمیل فعال ارائه دهند.

این اپراتور شرکت مهاجرتی اذعان می کند که  شرط رشته دانشگاهی خاص برای ثبت نام در لاتاری وجود ندارد و افراد با هر سابقه و رشته و مدرک تحصیلی می توانند در این بخت آزمایی ثبت نام کنند.

وی به یکی از شیوه های شانس بیشتر در بخت آزمایی اشاره کرد و گفت: متقاضیان متاهل می توانند هر کدام زیر نظر دیگری اقدام به ثبت نام کنند تا بتوانند به راحتی دو شانس برای برنده شدن در این بخت آزمایی بزرگ را دارا باشند.

او در پاسخ به این پرسش که آیا فرمان مهاجرتی ترامپ علیه ایرانیان شامل بخت آزمایی ها نیز می شود،اظهار کرد: ترامپ محدودیتها را برای افرادی ایجاد کرده که با پاسپورت و ویزای خود به آمریکا سفر می کنند و در واقع شامل افرادی که از طریق لاتاری اقدام می کنند نمی شود.

ادعاهایی که تماما دروغ است

 با یک جستجوی ساده در گوگل کافی است به دروغ شرکتهای تبلیغات مهاجرتی پی ببرید، دروغی که با امضای دونالد ترامپ تمام آنها بر ملا شده و دیگر هیچ کارت سبزی برای مهاجران صادر نمی شود.

گویای همین ادعا، گزارش بی بی سی در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه سال جاری است که با عنوان« دونالد ترامپ فرمان تعلیق صدور کارت سبز را امضا کرد» منتشر شده است، جدای از تاریخ انتشار این گزارش رویه ایران ستیزی آمریکایی ها با مردم ایران مهم است. آنچنان که افراد مهاجر حتی در صورت ورود به این کشور نیز با مشکلات بزرگی روبه رو خواهند شد.

با این تفاصیل باید پرسید که شرکتهای تبلیغات مهاجرتی با بهره گیری از یک شیوه پوچ از دستور خارج شده به دنبال درآمد زایی هستند که تاکنون هیچ یک از مقامات نظارتی نیز مقابل آنها نایستاده است.

در واقع از این شرکتهای تبلیغاتی باید پرسید در شرایطی که تحریم های آمریکایی مردم ایران را دچار محدودیتهای شدیدی کرده است چگونه ممکن است ترامپ فرمان مهاجرتی خود را را لغو و پای ایرانی ها را به این کشور باز کند؟

به طور قطع این یکی از شیوه های جدید کلاهبرداری شرکتهای مهاجرتی با تم قدیمی مهاجرت به کشور آمریکا است که می تواند در شرایط دشوار اقتصادی درآمدهای بسیاری را برای آنها به دنبال داشته باشد و این موضوع ورود جدی نهادهای نظارتی را به دست اندازی چنین شرکتهایی به اموال مردم می طلبد.

انتهای پیام/ا

Share/Save/Bookmark